Svět olejů - Specialisté na oleje a maziva
Dnes je 22.1. – svátek slaví Slavomír

Nová generace nakladačů Liebherr XPower na českém trhu

Zveřejněno: 20. 4. 2016

Čelní kolový nakladač Liebherr XPower® si měli možnost v rámci „předváděcího turné“ vyzkoušet poprvé také zájemci v České republice. Stroj s typovým označením L 576 o provozní hmotnosti téměř 26 t se několik dní proháněl v areálu společnosti KÁMEN Zbraslav, a.s. Nakládal, převážel na krátkou i delší vzdálenost, a nebo „krmil“ drtičku.

Hlavní inovace se týká především pojezdu, kdy nový koncept kombinuje pohon hydrostatický s mechanickým, přičemž využívá předností obou z nich. Hydrostatický pohon pojezdu se využívá při nižších rychlostech, tedy nejčastěji u nakládek na krátkou vzdálenost. Na mechanický pohon se automaticky přechází při vyšších rychlostech, výhodnější při překonávání delších vzdáleností a při jízdě do kopce. Přechod mezi oběma typy pohonů je plynulý, pohony pracují současně a mění se variabilně jejich poměr.

Stroj je osazen motorem Liebherr splňujícím emisní normu stupně EU STAGE IV/Tier 4f. Snížení emisí je docíleno pouze technologií SCR (selektivní katalytická redukce za použití AdBlue), filtr pevných částic není použit.

Změnu doznala také samotná konstrukce, u které díky situování nejtěžších komponentů směrem k zádi, došlo k navýšení překlopné síly a díky tomu mohlo dojít ke zvětšení objemu lopat. Zesíleny byly nápravy spolu s ramenem výložníku. Zákazníci mohou u kolových nakladačů XPower volit mezi Z-kinematikou a průmyslovou kinematikou.

Nakladače jsou tiché a pro svoji obsluhu velice pohodlné. Konstrukce kabiny umožňuje dobrý výhled, a to i díky prodlouženým oknům, směrem dolů. Už v základu je osazená zpětná kamera s výstupem v dotykovém displeji.

Autor: Jiří Hejhálek
Foto: Věra Machková
 

Nové

Indonésie hlásí nový rekord v nadrozměrné přepravě podvalníky

Zveřejněno 19.1. Při přepravě komponentů pro rafinérii Balikpapan na ostrově Borneo byly překonány všechny zdejší rekordy v oblasti nadrozměrných nákladů. Obrovské kusy „železa“, určené pro stavbu technologických linek pro fluidní katalytické krakování, nejprve… celý příspěvek

Bobcat MaxControl: Přichází revoluční ovládání nakladačů chytrým telefonem

Zveřejněno 17.1. Bobcat uvedl na trh systém dálkového ovládání MaxControl, které umožňuje operátorům řídit smykem řízené nakladače prostřednictvím aplikace v iPhonu nebo iPadu. Novinka cílící na celou řadu činností nalezne uplatnění například při transportu,… celý příspěvek

Legenda pokračuje. Kamenolom Hudčice se pyšní novými moderními kolovými nakladači

Zveřejněno 13.1. Obec Hudčice u nás i ve světě nejvíce proslavily žulové lomy, které se nachází na jejím území. V posledních desetiletích se však zdejší těžba a zpracování žuly dostaly na samou hranu své existence. Změnu přinesl nový majitel, který se rozhodl… celý příspěvek