Echidna - Expert na řeznou a jinou techniku pro stavební a demoliční stroje
Dnes je 19.8. – svátek slaví Ludvík

Nová generace nakladačů Liebherr XPower na českém trhu

Zveřejněno: 20. 4. 2016

Čelní kolový nakladač Liebherr XPower® si měli možnost v rámci „předváděcího turné“ vyzkoušet poprvé také zájemci v České republice. Stroj s typovým označením L 576 o provozní hmotnosti téměř 26 t se několik dní proháněl v areálu společnosti KÁMEN Zbraslav, a.s. Nakládal, převážel na krátkou i delší vzdálenost, a nebo „krmil“ drtičku.

Hlavní inovace se týká především pojezdu, kdy nový koncept kombinuje pohon hydrostatický s mechanickým, přičemž využívá předností obou z nich. Hydrostatický pohon pojezdu se využívá při nižších rychlostech, tedy nejčastěji u nakládek na krátkou vzdálenost. Na mechanický pohon se automaticky přechází při vyšších rychlostech, výhodnější při překonávání delších vzdáleností a při jízdě do kopce. Přechod mezi oběma typy pohonů je plynulý, pohony pracují současně a mění se variabilně jejich poměr.

Stroj je osazen motorem Liebherr splňujícím emisní normu stupně EU STAGE IV/Tier 4f. Snížení emisí je docíleno pouze technologií SCR (selektivní katalytická redukce za použití AdBlue), filtr pevných částic není použit.

Změnu doznala také samotná konstrukce, u které díky situování nejtěžších komponentů směrem k zádi, došlo k navýšení překlopné síly a díky tomu mohlo dojít ke zvětšení objemu lopat. Zesíleny byly nápravy spolu s ramenem výložníku. Zákazníci mohou u kolových nakladačů XPower volit mezi Z-kinematikou a průmyslovou kinematikou.

Nakladače jsou tiché a pro svoji obsluhu velice pohodlné. Konstrukce kabiny umožňuje dobrý výhled, a to i díky prodlouženým oknům, směrem dolů. Už v základu je osazená zpětná kamera s výstupem v dotykovém displeji.

Autor: Jiří Hejhálek
Foto: Věra Machková
 

Nové

Den s kyvadlovou dopravou zajišťující svoz a rozvoz servisované techniky

Zveřejněno 18.8. V oblasti služeb přišla společnost NorWit v posledních letech s několika inovacemi, které vyhoví těm nejpřísnějším kritériím. Jednou z nich je pravidelný kyvadlový svoz a rozvoz opravené techniky zákazníkům. Využili jsme možnosti a strávili jsme s… celý příspěvek

S granitoidy ve výkopu pomohla až rýpadlová cirkulární pila Echidna

Zveřejněno 15.8. Rozsáhlý projekt výstavby 4,5 km dlouhého kanalizačního řadu v obci Olšany přichystal stavbařům nečakané překvapení. Na několika místech narazili na tvrdé horninové formace, se kterými si neporadila ani špičková hydraulická kladiva. S prosbou o… celý příspěvek

Sháníte náhradní díl? Profibagr je dobrou volbou

Zveřejněno 10.8. Na trhu s náhradními a spotřebními díly ke stavebním strojům patří firma Profibagr z Moravskoslezského kraje ke známým adresám. Živnostníci i velké firmy si u ní zvykli nakupovat jak spotřební díly, jako jsou filtry, řemeny, hadice a podobně, tak… celý příspěvek