Renomag.cz - Přídavná zařízení a náhradní díly pro stavební a težební stroje
Dnes je 8.12. – svátek slaví Květoslava

MSV Brno 2002 - Postřehy z mezinárodního strojírenského veletrhu

Zveřejněno: 9. 12. 2001

Letošní mezinárodní strojírenský veletrh v Brně (od 16. do 20. září) se nesl v duchu pomoci oblastem, postiženým záplavami, čemuž napovídal i název pavilonu »DEN PO…« s podtitulem nového začátku v povodněmi postižených oblastech.
Nabídku organizátora, a.s. Veletrhy Brno, k bezplatné účasti v projektu přijalo deset nadací a humanitárních organizací, mj. Člověk v tísni, Český červený kříž, Výbor dobré vůle Olgy Havlové a některé další. Projektu se zúčastnily i některé Obecní úřady z postižených oblastí.

Co nás zaujalo u vybraných vystavovatelů?

Zastavili jsme u vystavovatelů, nabízejících především manipulační techniku, pracovní plošiny, kompresory, energetické zdroje, zařízení pro čištění a sanaci povrchových ploch, zařízení a nástroje pro malířské a natěračské práce a ohřev a svařování plastových materiálů.
Naše pozornost tedy bude v následujících řádcích patřit zejména společnostem PHOENIX-ZEPPELIN (vozíky Hyster a energocentrum NZ2), LINDE (vozíky Linde), BELET (vozíky), MANESMANN DEMATIC (zdvihací technika), ATMOS (kompresory), WOMA (vysokotlaké čištění povrchových ploch), GEDA (zdvihací prostředky a výtahy), ROTHLEHNER a EUROSTROJ SCHLAGER (pracovní plošiny a lávky), LEISTER (svařování plastů) a WAGNER (soupravy a zařízení pro malířské a natěračské práce).

PHOENIX-ZEPPELIN

Výhradní zástupce společnosti Caterpillar pro Českou a Slovenskou republiku vystavoval na veletrhu premiérově v komoditě vysokozdvižných vozíků produkty americké firmy Hyster, a to hned v několika hmotnostních třídách. Mezi nejúspěšnější výrobky této firmy náleží nejnovější generace vysokozdvižných vozíků Hyster-Matrix typu R1.4 a R1.6, doplněná o vozíky modelů R2.0 a R2.5 pro nosnosti od 1400 do 2500 kg. Tyto vozíky jsou přesvědčivé především svou ergonomií a efektivitou práce.

Výborný výhled pro řidiče při překládce umožňuje nové konstrukční řešení, optimalizováno bylo řízení samotné. Motorické výkony pro jízdu jsou pro všechny modely shodné – 6,4 kW, zdvihové motory dosahují výkonu 14,0 kW. Vysoce účinný výkon a optimální točivý moment zaručuje systém MOSFET, které umožňuje bezkontaktní řízení vysokých elektrických výkonů.
U všech modelů jde o elektrické vozíky. Jako vozíky střední třídy a extratřídy uvedla firma Hyster na trh vysokozdvižné vozíky typu Challenger o maximálních zdvihových hmotnostech 3500 až 5500 kg, s plynovými motory nebo dieselmotory, s modelovým označením H3.50XM až H5.50XM. Další konstrukční řadu představují pro hmotnostni třídu 2 až 3,2 tuny modely vysokozdvižných vozíků v modelovém provedení H2.00XM až H3.20XML s plynovými motory Mazda (model H2.00XM – H3.20XML) nebo dieselovými motory Perkins (modely H2.00XM – H3.20XML).

Hyster – Big Trucks jsou velké vysokozdvižné vozíky, využitelné především pro manipulaci s těžkými břemeny a rychlou překládku materiálu v tvrdých podmínkách. Rozsáhlý technologický vývoj, který vedl ke zlepšení komfortu řidiče a minimalizaci potřeby údržby, dokládá řada Challenger s modely H8.00XM až H12.00XM a H13.00XM až H16.00XM-6 se zdvihovými hmotnostmi v rozsahu 8 až 16 tun. Vozíky jsou poháněny turbodieselovými motory Perkins a Cummins s jemně řadicími automatickými převodovkami.
Kromě těchto produktů má však firma Hyster ve svém výrobním programu další paletu strojů skladové techniky, včetně např. paletovacích a ručně vedených vozíků. Společnost Phoenix-Zeppelin vystavovala na strojírenském veletrhu rovněž energocentrum NZ2, jenž získalo zlatou medaili. Jde o prototyp náhradního zdroje elektrické energie, který představuje zcela nový přístup v řešení energocenter. Energocentrum NZ2 je nepřerušitelný zdroj elektrické energie o napětí 3×400 V/50 Hz, s typovým výkonem do zátěže 250 kVA/ 200 kW. Výkon je schopno energocentrum dodávat minimálně po dobu 13 hodin, v případě nainstalovaného systému pro doplňování paliva pak prakticky neomezeně. Jde o zcela unikátní energetický systém, který dosud nebyl v Evropě představen.

LINDE

Tato německá firma patří mezi největší světové výrobce manipulačních vozíků, jejichž výrobní program s vybranými exponáty představila na brněnském veletrhu. Z výrobního programu byly technicky zajímavé modely:

 1. Nízkozdvižné vozíky řady T s akumulátorovým pohonem o nosnostech 2 – 3 t, výškou zdvihu do 1 m, šířkou pojezdu 735 – 790 mm a rychlostí pojezdu 9,2 – 10 km/h. Jsou vybaveny elektrickým řízením LES s automatickým návratem do přímého pojezdu. Při natáčení o 20° se automaticky snižuje rychlost pojezdu.
 2. Elektrické vysokozdvižné vozíky řady E o nosnostech 1 až 8 t (E10 – E80) jsou vybaveny moderním elektronickým zařízením Linde Load Control (LLC), které představují dvě řídicí páky – joysticky s vícefunkční činností, umístěné na stavitelném rameni po pravé straně sedačky. Pohybem řídicí páky se přenáší elektrický signál do mikroprocesorového centra, které elektromagnety ovládají hydraulické ventily pro zdvih břemene a ostatní potřebné funkce. Toto ovládání je proti mechanickému o 85° snadnější.
 3. Vysokozdvižné vozíky s pohonem diesel/plyn řady H pro stohování jsou nejčetnější, a jsou rozděleny do šesti tříd pro nosnosti od 1,2 do 52 tun (modely H 12 až H 520). Jsou vybaveny dieselmotory s automatickou regulací otáček, plně automatickou převodovkou, hydrostatickým řízením a pojezdem. Pro jejich technické a provozní vlastnosti jsou nejvíce prodávaným sortimentem zejména ve třídě 3.

MANESMANN DEMATIC

Patří mezi největší světové výrobce zdvihací techniky a jejích komponentů. Na veletrhu představili široký sortiment strojů a zařízení pro průmysl, a to zejména:

 1. Řetězové kladkostroje o nosnostech až 2500 kg s volbou tří rychlostí zdvihu až do 25 m/min. nebo s plynulou změnou rychlosti.
 2. Lanové kladkostroje s navijáky pro velké výšky nebo podstropní jeřáby v rozmanitém provedení.
 3. Zařízení pro měření zátěže nebo délky dráhy, různé druhy ovladačů.
 4. Zdvihací zařízení speciální jako např. vakuová, elektromagnetická, různé druhy čelisťových drapáků objemů 7 – 11 m3.
 5. Pojezdové hnací jednotky k jeřábům – motory s převodovkami s regulací otáček.
 6. Mostové průmyslové jeřáby o nosnostech až 40 t a rozchodu až 30 m.

Sortiment průmyslových jeřábů podvěsných, skladovacích, sloupových, portálových a dalších manipulačních zařízení v modulovém provedení.

ATMOS

Český výrobce představil dvě skupiny strojů.

 1. Přenosné nebo pojízdné elektrogenerátory ve třech řadách:
  • řada Terrier v osmičlenném provedení o výkonu 4 – 20 kVA,
  • řada Delfin v 28členném provedení o výkonu 27 – 550 kVA,
  • řada Bulldog ve 14členném provedení o výkonu 30 až 165 kVA.
  Stroje jsou vybaveny motory Perkins a John Deere se širokým rozsahem otáčkové regulace.
 2. Šroubové mobilní kompresory 8 členné řady PD o výkonech 2 – 17 m3/min. při tlacích 0,7 až 13 MPa.
  Hnacími jednotkami kompresorů jsou vzduchem chlazené motory Deutz.

WOMA

Firma patří mezi přední výrobce zařízení pro hydrodynamické vysokotlaké čištění a sanaci povrchových ploch betonu, cihel, přírodního kamene, kovů, keramických materiálů apod. K tomu nabízí:

 1. Vysokotlaká vodní čerpadla pro studenou nebo horkou vodu o tlacích 100 – 300 MPa, z nichž vodní paprsek je speciálními pistolemi vrhán na objekt velkou kinetickou energií s velkým řezným účinkem. Nabízí tři modely čerpadel, Ecotherm 500, Ecotherm 800 pro studenou nebo horkou vodu do 98 °C.
  Nejnovější čerpadlem je model Ecocold 1000 pro studenou vodu.
 2. Vysokotlaké stříkací pistole Jejich široký sortiment je podle účelovosti a výkonnosti rozdělen do dvou skupin:
  • Serie 1500 je pětičlenná pro tlaky až 300 MPa s různými výměnnými tryskami,
  • Serie 3000 je čtyřčlenná pro tlaky do 300 MPa s výměnnými rotačními turbotryskami řady TD.

ROTHLEHNER

Ze širokého sortimentu vysokozdvižných plošin představili ve dvou skupinách nové výrobky.

 1. Vysokozdvižné pracovní plošiny vlečené s úzkým průjezdným profilem 890 mm a teleskopickým koncovým výložníkem. V této skupině jsou tři modely, jejichž technické parametry jsou uvedeny v tabulce.
 2. Vysokozdvižné pracovní plošiny montované na automobilních podvozcích.
  • Skupina řady DL je tříčlenná, s technickými údaji uvedenými na tabulce. Uspořádání výložníku je podobné jako u předchozích modelů DL.
  • Skupina řady EP je tříčlenná, s posledním dílem výložníku, který je teleskopický.

GEDA

Tento známý německý výrobce fasádnických zdvihacích prostředků, výtahů všech druhů, stavebních plošin a lávek představil z četných exponátů též nový kombinovaný výtah Geda Combilift 2OOZ, který může pracovat buť jako střešní výtah se šikmou drahou, nebo jako vertikální výtah.

Zvláštností soupravy je, že kolejničková dráha, zvaná též žebřík, má přimontovány dvě ozubené tyče, do kterých zabírají ozubené pastorky poháněné elektromotorem 1,3 kW z pojízdného vozíku, podobně jako u hřebenového výtahu.

Nosnost střešního výtahu je 250 kg, svislého výtahu 200 kg do výšky 30 m při pracovní rychlosti plošiny 25 m/min. Výtah je možno ovládat kabelem na vzdálenost 5 až 20 m. Podle druhu přepracovaného materiálu jsou plošiny různého provedení a pro svislý výtah mají rozměr 138×75×110 cm.

EUROSTROJ SCHLAGER

Novým modelem pracovní plošiny je elektrohydraulická přívěsová pracovní plošina OMME Lift, typ 1550E v provedení jako EZX s elektromotorem 230 V, nebo EBZX, kdy je poháněna akumulátorem 24 V/165 Ah. Pro obě pracovní plošiny jsou technické parametry prakticky shodné, s výjimkou celkové hmotnosti. Max. pracovní výška je 15,3 m, max. zatížení koše 200 kg, rozsah otáčení ± 355°, max. pracovní rádius 8,5 m, celková hmotnost je u modelu 1550 EZX 1900 kg, u modelu EBZX 2000 kg.

BELET

Tato česká společnost z Vejprt vyrábí dieselové a plynové vysokozdvižné vozíky řady MV o nosnostech 1500 – 3500 kg, dále elektrické vysokozdvižné vozíky Belet řady AV o nosnosti 400 – 2000 kg, ručně vedené vozíky s akumulátorovým zdvihem o nosnosti 1000 až 1500 kg řady F, dále vysokozdvižné ručně vedené vozíky řady F s akumulátorovým i motorovým zdvihem vidlic o nosnosti 630 – 1000 kg a ručně vedené vozíky 630 až 1000 kg s hydraulickým agregátem.
Kromě toho vyrábějí nízkozdvižné vozíky ručně vedené, nebo s akumulátorovým pohonem o nosnostech od 1000 do 10 000 kg a malé jeřábky o nosnosti 800 – 1000 kg.

LEISTER

Z početného sortimentu strojů a zařízení pro ohřev a svařování plastů a pásů představil tento švýcarský výrobce dva zajímavé programy.

 1. Zařízení na svařování podlahovin z PVC-P, PE, linolea a modifikované termoplasty.
  Z hlediska komplexního vybavení to jsou:
  • Drážkovací fréza Groover s nastavitelnou hloubkou 0 až 4 mm,
  • horkovzdušný svařovací automat Universal s plynule nastavitelnou teplotou 20 – 650 °C, potřebné množství horkého vzduchu je 150 – 190 l/min., rychlost posuvu 0,5 – 5,5 m/min., hmotnost 9,6 kg,
  • horkovzdušné dmychadlo Electron pro tváření dílců, pásů, rohů, soklových lišt, schodišťových hran apod.,
  • ruční svařovací přístroje - Triac Pid s regulovatelnou teplotou 50 – 600 °C, - Hot Jet S, nejlehčí přístroj o hmotnosti 0,58 kg pro svařování v těžko přístupných místech.
 2. Zařízení na svařování střešních pásů z PVC-P, TPO, ECB, EPDM, CSPE a modifikovaných bitumenů. Z hlediska komplexního vybavení to jsou:
  • Horkovzdušný svařovací automat Varimat (obr.). Plynule nastavitelná teplota 20 – 620 °C, nastavitelná potřeba vzduchu v rozsahu 50 – 100 %, nastavitelná rychlost posuvu 0,5 až 5 m/min., hmotnost 30 kg s kabelem.
  • Horkovzdušné dmychadlo Electron.
  • Ruční svařovací přístroje Triac Pid, Triac S, Hot Jet S.

WAGNER

Známá německá firma, která patří mezi největší výrobce strojů a zařízení pro malířské a natěračské práce v průmyslu a stavebnictví. Představila některé nové či inovované výrobky, z nichž vyjímáme.

 1. Nová generace válečkových a nanášecích souprav Wagner Juline Roller IR 100 je o 30 % lehčí než souprava předchozí. Má teleskopické prodlužování, takže může dosáhnout nanášecích výšek 2,5 – 3 m. V držadle má ručně ovládaný uzavírací ventil. Jako čerpadla lze použít modely Super Finisch, nebo EP.
 2. Nízkotlaké stříkací soupravy Fine Coat. V pětičlenné řadě je nový model 8800. Z třístupňové vzduchové turbiny proudí velké množství vzduchu o malém přetlaku 0,35 barů do stříkací pistole. Stříkaný paprsek lze velmi přesně seřídit na podélný nebo příčný směr, nebo kruhový profil. Hmotnost soupravy je 8,9 kg, vzduchová hadice má délku 6 m. Soupravu lze použít pro média o viskozitě do 35 (Din/s).
 3. Vysokotlaké stříkací soupravy Airles jsou bez tlakového vzduchu, velkými tlaky se rozstřikuje stlačené médium.
  Tlak umožňuje rozstřik vysoce viskozních médií až 100 (Din/s) i více. Jsou vyráběny v provedení jako
  • pístová s elektropohonem nebo benzinovým motorem v modelech EP 2800, EP 3000 a GP 3000 s výkony čerpadla 3,8 – 7,5 l/min., s maximálním provozním tlakem 21 MPa,
  • pístová s hydraulickým pohonem (model HC 12 000G). Souprava je určena pro zvláště vysoce viskozní média a pracuje s přetlakem 23 MPa o výkonu 12 l/min., hmotnost soupravy je 88 kg,
  • membránové soupravy Super Finish. Čerpadla prošla značným inovačním vývojem, zejména v membránové části v jejím prodlouženém zdvihu a též v její geometrii. Proto se i rozšířil viskozní rozsah stříkaných médií a jsou prezentovány tři nové modely v provedení jako 23, 27 a 31, s dopravovaným množstvím 2 až 2,5 až 3,2 l/min., výkony motoru 1, 3 – 1,5 – 1,7 kW a s hmotnostmi 31, 40 a 43 kg,
  • membránová stříkací souprava Line Coat 500 je mobilním zařízením pro stříkání barevných médií silničních pásů. Výkon spalovacího motoru činí 4,1 kW, dopravované množství je 8,5 l/min., tlak 25 MPa, velikost otvoru trysky 0,026“ – 0,036“, hmotnost 105 kg.
 4. Soupravy na nanášení stěrkových hmot a omítek. Jde zejména o nanášení všech druhů omítek na bázi plastů, minerálních omítek a stěrek, betonářské stříkané malty, jemné stěrky, adhezní a utěsňovací nátěry, asfaltové, ucpávkové, ohnivzdorné a pro speciální povrchové úpravy.

  Nabízejí tři nové modely – PC 15, PC 25 a PC 35 o motorických výkonech 1,5 – 2,2 – 3,6 kW, s dopravovaným množstvím 11, 10/15/20, 15/20/25 l/min., na dopravní vzdálenost 30, 40 a 50 m.
  Maximální výška dosahu činí 20, 20 a 30 m při pracovním tlaku 4 MPa pro všechny soupravy. Hmotnosti jednotlivých modelů jsou 70, 85 a 87 kg.
Foto: Archiv firmy
 

Nové

Cummins otevřel v Polsku nové centrum pro repase vysokovýkonných motorů

Zveřejněno 7.12. Výrobce motorů Cummins otevřel v říjnu letošního roku v polském Krakově zbrusu novou továrnu pro přestavbu vysokovýkonných motorů. Jedná se vůbec o první závod tohoto druhu v Evropě, přičemž celková investice dosáhla 10 milionů dolarů. V závodě… celý příspěvek

Příslušenství promění smykový nakladač Vermeer v řadu specializovaných strojů

Zveřejněno 6.12. Smykové nakladače společnosti Vermeer, jejíž výhradní zastoupení v České a Slovenské republice má Vermeer CS, jsou nejen šikovné, obratné a rychlé, ale ještě navíc multifunkční. Díky širokému výběru hydraulického příslušenství se váš stroj může… celý příspěvek

ČEMAT: „Oblečeme Váš stroj od hlavy až k patě“

Zveřejněno 4.12. ČEMAT, známý hráč na trhu stavební techniky a jejich komponentů, neustále rozšiřuje své portfolio tak, aby svým zákazníkům dokázal nabídnout komplexní sortiment pro stavební stroje. Kromě pneumatik pro bagry a nakladače, což je sortiment, na němž… celý příspěvek