Profibagr.cz - Náhradní díly pro stavební a zemědělskou techniku
Dnes je 29.3. – svátek slaví Taťána

Mezinárodní konference Ostrava 2017

Zveřejněno: 2. 6. 2017

V prostorách Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava se uskutečnila ve dnech 29. a 30. 3. 2017 mezinárodní konference „Současnost a perspektiva těžby a úpravy nerudních surovin VI.“, letos nově se přidala i tematická sekce Partikulární hmoty.

Konference, kterou uspořádala odborná skupina Lomového dobývání a úpravnictví Moravskoslezské hornické společnosti HGF, VŠB- TUO z.s., Institut hornického inženýrství a bezpečnosti a Centrum sypkých hmot, se uskutečnila pod záštitou prof. Ing. Ivo Vondráka, CSc., ministra průmyslu a obchodu ČR, předsedy Českého báňského úřadu a prezidenta Hospodářské komory MSK.

Tematické zaměření konference

V průběhu konference vystoupili ve dvou sekcích desítky přednášejících s příspěvky na téma těžby a s tím spojených otázek. Akce se zúčastnila více než stovka odborníků. Mezi nosná témata patřila:

Hlavní sekce

  • Těžba a úprava stavebního kamene.
  • Těžba a úprava štěrkopísků a písků, těžba zvodnělých ložisek.
  • Těžba a zpracování kamene pro hrubou a ušlechtilou kamenickou výrobu.
  • Těžba a úprava keramických, sklářských, cihlářských a ostatních surovin.
  • Možnosti využití doprovodných surovin při těžbě uhelných ložisek.
  • Požadavky a optimalizace strojů a zařízení pro těžbu a úpravu surovin.
  • Bezpečnost práce a legislativní otázky.
  • Ekonomické aspekty těžby a úpravy surovin.
  • Využití a recyklace odpadů z těžby, úpravy a zpracování surovin.
  • Vliv těžby nerudních surovin na životní prostředí, rekultivace.
  • Průzkum a využití stávajících a perspektivních ložisek.
  • Projekční činnost, geodetické, geologické, geofyzikální, geomechanické, laboratorní práce a zkušebnictví, modelování, vizualizace a logistika.
  • Výzkum, vývoj, výchova a vzdělávání v oblasti těžby a úpravy.

Sekce partikulárních hmot

  • Výzkum a vývoj v oblasti mechaniky sypkých hmot.
  • Mechanicko-fyzikální vlastnosti partikulárních hmot.
  • Modelování dopravních procesů a zařízení pomocí metody diskrétních prvků (DEM).
  • Aplikace modelů DEM pro procesní optimalizaci.

Garantem první sekce byl Ing. Otakar Vavruška, v sekci druhé prof. Ing. Jiří Zegzulka, CSc. Spojení obou sekcí potvrdilo zájem odborníků z firem vyrábějících stroje pro hornictví a stavebnictví, těžebních společností, projektových a výzkumných ústavů a z vysokých škol.

Z nejzajímavějších přednášek

Dopolední společnou sekci zahájil doc. Ing. Miroslav Škopán, CSc. z VÚT Brno přednáškou zabývající se recykláty ze stavebního odpadu. Prof. Ing. Jiří Zegzulka, CSc. vyjádřil svou prezentací s názvem Stavba hmoty v závislosti na úhlu vnitřního tření, vědecko-filozofický pohled na problematiku sypkých hmot. Pokračoval Ing. Tomáš Hanzlíček z Buštěhradu, který představil možnosti využití vysokopecní strusky. Ing. Josef Moravec velmi poutavě pohovořil o aplikaci robotiky v oblasti sochařských výrobků. Ing. Bohumil Svoboda vysvětlil problematiku sesuvu horniny pod kamenolomem Dobkovičky na dálnici D8. RNDr. Vít Štrupl nastínil způsoby inventarizace opuštěných úložných míst těžebních odpadů v ČR. doc. Ing. Milan Mikoláš, Ph.D. představil možnosti studia současných oborů na Hornicko-geologické fakultě. Ing. Jaroslav Fikáček, Ph.D. z Ministerstva průmyslu a obchodu Praha ukázal na další předpoklady těžby uranu v ČR. Ing. Ivan Bílý, Ph.D. a Ing. Otakar Vavruška nastínili způsoby likvidace bahnitých sedimentů v souvislosti se stabilitou výsypky a zpevňování lomových komunikací v hnědouhelných lomech. Konferenci obohatili další významní přednášející jako je například prof. Chandana Ratnayake ze společnosti Tel-tek, Ing. Petr Forman z Societas Rudolphina (vodní doprava), doc. Petr Zámostný z VŠCHT Praha a mnoho dalších.

Prezentace firem

Po celou dobu konference probíhala v předsálí prezentační výstavka firem, které působí v oblasti těžby a úpravy nerudních surovin, geologického průzkumu, prodejem strojů a zařízení pro těžební průmysl i projekčními pracemi.

Společnost Noen, a.s. představila hlavní náplň činností, kterými jsou zejména projektování a inženýring strojů a zařízení pro povrchové dobývání a skládkování nerostných surovin. Společnost se specializuje také na studie a projekty kolesových rýpadel a modernizaci pásových dopravníků. pewag s.r.o. se prezentoval jako výrobce a dodavatel kvalitních řetězů používaných zejména v důlním, hutním a stavebním průmyslu. Příkladem mohou být komponenty korečkových elevátorů a další.

Za představitele automatizační a řídicí techniky pro měření a regulaci v dopravě a skladování sypkých hmot vystavovala společnost RVS Chodov, s.r.o.

SEW-EURODRIVE CZ s.r.o. přivezl z Hostivic na ukázku model průmyslové převodovky. Společnost se specializuje na výrobu pohonů a převodovek těžebních a úpravnických strojů.

RENOMAG spol. s r.o. připravila ukázku přídavných zařízení pro těžbu v lomech a v oblasti stavebnictví.

Z oblasti třídění přijel do Ostravy také zástupce ze společnosti Sieving s.r.o., který prezentoval sítová zařízení využívaná v kamenolomech a pískovnách.

Konference se zúčastnila také společnost Sotax s.r.o., jejichž zástupkyně přivezla představit pevnostroj MT50-FT, na kterém si účastníci mohli vyzkoušet stanovení pevnosti, šířky, délky a tloušťky svých produktů (pelet, tablet, zrn, částic atd.).

Zpestřením konference bylo předvedení podvozku Tatry Phoenix z Kopřivnice před budovou Nové auly.

Spolupořadatelé z Centra sypkých hmot (Centrum ENET) vystavovali prototyp pro pražení kávy ve fluidní vrstvě a také zařízení pro výrobu popcornu. Byl ukázán také korečkový elevátor jako validační zařízení pro digitální dvojče v metodě DEM (metoda diskrétních prvků), zároveň měli účastníci možnost shlédnout simulace metody DEM a jejich praktické aplikace.

Návštěvníky zaujal doprovodný program např. návštěva planetária, geologického pavilonu nebo výstavy s názvem „Průplav Dunaj–Odra–Labe”.

Pro většinu byla velkým zpestřením a zážitkem také možnost zúčastnit se tradičního hornického večera „šachťáku", který pokračoval příjemným posezením s cimbálovou muzikou.

Ing. Otakar Vavruška byl garantem konference a oslavil zde své kulaté jubileum. Všichni přítomní mu upřímně popřáli pevné zdraví a mnoho sil a energie do dalších let!

Více informací a fotografie z konference najdete na webových stránkách www.tuns.webnode.cz.

¹) Zpracováno z tiskových podkladů a informací získaných na Mezinárodní
Autor: Jitka Shrbená, Mgr.
Foto: Helena Hejhálková, archiv VŠB
Bezplatné zasílání časopisu Stavební technika pro rok 2024.
Bezplatné zasílání časopisu Stavební technika pro rok 2024.
 

Nové

Hutnicí techniku Bomag nyní pořídíte s extra slevou a rozšířenou výbavou

Zveřejněno 29.3. Společnost NorWit, oficiální distributor ručně vedené hutnicí techniky Bomag, připravila pro letošní stavební sezonu cenovou akci na vybrané stroje tohoto výrobce. celý příspěvek

Pojízdné pístové kompresory z Chrástu. Nechyběly na žádné československé stavbě

Zveřejněno 27.3. Většinu své služby stály mimo pozornost jakýchkoliv nadšenců. Často zastrčené stranou někde v rohu staveniště. Je to pochopitelné – nejednalo se o působivé pohybující se siláky, kteří by zvedali těžká břemena či rozrývali nepoddajnou zeminu. Pokud… celý příspěvek

S-DEUTZ jste vždy o krok napřed. Ucelená nabídka služeb pro maximální péči o motor

Zveřejněno 25.3. Společnost DEUTZ AG, významný výrobce motorů přináší pro své stávající i potenciální zákazníky nové služby nesoucí název S-DEUTZ. Proč písmeno S na začátku? Protože jsou v něm zahrnuta hned tři anglická slova začínající na „S“ vystihující služby –… celý příspěvek