První historické zmínky o dolování na katastrálním území Horních Vernéřovic a na dole Bohumír jsou z roku 1853, kdy byl objeven „podivný zelený kámen”. Jeho zkoumání pak potvrdilo nález měděné rudy a byla zahájena ražba prvních štol.
Během druhé poloviny 19. století se o těžbu mnohokrát pokoušeli, ale vždy z důvodu nerentabilnosti těžby byl důl zavřen. Až v letech 1949–1965 byla těžba úspěšná. Důkazem toho byl i fakt, že v roce 1954 byla v areálu dolu postavena flotační úpravna. V současné době je zpřístupněno cca 400 m prohlídkové trasy v podzemí. Návštěvníci si mohou prohlédnout průzkumné, úpadní i dovrchní prorážky, figuríny horníků při práci, obnovenou původní výztuž, nálezy hornického nářadí, dobývku a spoustu dalšího. Celá trasa graduje systémem kolmých žebříků ve větrací šachtě.
Celkový zážitek z prohlídky umocňuje povinná výstroj před vstupem do štoly, kterou není nic jiného než přilba, svítilna a ochranný plášť.
Slavnostní otevření
Slavnostní otevření proběhlo v pátek 29. května 2015. Zúčastnila se ho řada významných hostů, a to i ze zahraničí. Akce byla velice důstojná, štole požehnal pan farář a všichni zúčastnění si slavnostní okamžiky dokonale užili.
Už 1. června jsme pak přivítali první návštěvníky. Jen za první měsíc štolu navštívilo zhruba 500 lidí. Převažovali místní občané, především bývalí horníci. V červenci a v srpnu návštěvnost získala na obrátkách – po oba měsíce přesáhla číslo 1000!
Každého jubilejního návštěvníka jsme patřičně odměnili. První tisící získal vstupné pro celou rodinu zdarma, DVD a knihy Hornictví na Žacléřsku a Špalíček výletů. Dvoutisící návštěvník obdržel poukaz do restaurace v Radvanicích, DVD, pamětní medaili a samozřejmě volné vstupné pro celou rodinu. Třetím tisícím se stala 5. třída ze základní školy Teplice nad Metují.
Reakce návštěvníků
Téměř každý, kdo podzemí a štolu navštívil, byl doslova unesen. U mnohých hostů nechyběla ani notná dávka nostalgie. Všechny nás například dojala návštěvnice, která se po prohlídce musela posadit a rozdýchat své pocity. Při představě, jak těžkou práci horníci měli a ještě stále mají, jí šel mráz po zádech. Hodně lidí také oceňuje naši práci a nadšení, s nímž historické prostory obnovujeme.
Velký ohlas má u turistů zejména závěr naší prohlídkové trasy. Jedná se o dovrchní chodbu, zakončenou patnáctimetrovou větrací šachtou se systémem pěti kolmých žebříků. Jen málokdo využije možnosti vrátit se po bezpečné trase k ústí štoly, a to navzdory upozornění, že zdolání žebříků vyžaduje určité fyzické dispozice. A tak jsme zjistili, že z šachty dokážou vystoupat skoro všichni – od dvouletýh dětí po seniory. K výstupu se dokonce odhodlala i paní o francouzské holi, sice velice pomalu, ale přesto žebříky zdolala. Obdobně žena v 8. měsíci těhotenství nebo pán měsíc po operaci srdce – ten se nebál vůbec a žebřík vyšplhal rychlostí blesku.
Bezbariérový přístup a plány pro příští rok
Je třeba zdůraznit, že máme větší část podzemí bezbariérovou, takže zbývá jen zajistit invalidní vozíky s širšími pneumatikami a do podzemí se mohou vydat i vozíčkáři. Samozřejmě – ne všude se dostanou, protože část dolu je vybavena schůdky a žebříky, což byla v dolech s patrovou otvírkou typická dopravní cesta, kterou chceme zachovat.
Protože důl stále navštěvují i bývalí horníci nebo kamarádi a příbuzní těch, kteří už nejsou mezi námi, získáváme kromě cenných informací také spoustu starých fotografií a jiných materiálů. Ty rádi využijeme při přípravě nové expozice pro příští rok.
Myslím si, že se sluší poděkovat všem, kteří se na zpřístupnění Dolu Bohumír podíleli a stále podílejí. Turisté tento návrat k téměř zapomenutým hornickým tradicím velice oceňují. Ostatně – důkazem je i jejich nevšední zájem o naši novou hornickou památku. Počet turistů, kteří důl navštívili, byl téměř 3500. Přijměte i vy pozvání do měděného Dolu Bohumír v Jívce na Trutnovsku.
Za důl Bohumír s pozdravem Zdař Bůh Květa Dufková.