Dnes je 7.5. – svátek slaví Stanislav

Krátká historie hornicko-hutnických spolků v Příbrami a okolí

Zveřejněno: 7. 12. 2015

Spolková činnost v Příbrami a na Březových Horách se rozvíjela s hospodářským rozvojem měst. Rozvoj řemesel, soustřeďovaných do cechů, vytvářel podmínky pro vznik spolků na bázi profesní příslušnosti. Neméně důležité byly také spolky vycházející ze základů společenských, kulturních, církevních a sportovních. Přelomem ve spolkové činnosti v Příbrami bylo založení Báňské akademie, později Vysoké školy báňské (VŠB).

Po roce 1989 dochází postupně k renesanci spolkové činnosti obecně v celorepublikovém měřítku a stejnou mírou také na úrovni regionů a měst. Spolková činnost v Příbrami se obnovuje u tradičních spolků, doplňuje se o nové spolky a aktivně vstupuje do obnovy historických tradic a do celé sféry kulturně-společenského dění ve městě.

Cech příbramských horníků a hutníků

Cech navazuje na historickou spolkovou činnost horníků a hutníků v příbramském regionu a na spolkovou činnost studentů (akademiků) Vysoké školy báňské v Příbrami (1849–1945). V důsledku přestěhování Vysoké školy báňské v roce 1945 do Ostravy a také v důsledku politické situace, zejména po roce 1948, se spolková činnost dostává do útlumu.

Začátky činnosti Cechu příbramských horníků a hutníků sahají do období 60. let 20. století a jsou spojeny se Symposiem Hornická Příbram ve vědě a technice, které zahájilo svoji činnost v roce 1962. V poměrně krátké době se vedle odborných jednání začaly v rámci Symposia organizovat doplňující kulturně-historické a společenské akce, jejichž cílem bylo propagovat město Příbram, region a seznamovat účastníky Symposia s tradicemi, zvyky a způsobem života horníků a hutníků na Příbramsku. Cech byl zaregistrován 17. 12. 1993 jako nepolitické, nevýdělečné a necírkevní dobrovolné sdružení občanů.

Činnost Cechu je zaměřená do následujících oblastí:

  • vyhledávání a oživování hornicko-hutnických událostí, zvyků a tradic, hornických, hutnických a národních písní, včetně jejich přednesů v rámci Cechu a na veřejnosti,
  • příprava a pořádání hornicko-hutnických akcí zaměřených na historii a současnost. Účast na akcích pořádaných městem Příbram k významným událostem ve vztahu k historii města,
  • spolupráce s podobně zaměřenými spolky, organizacemi, sdruženími a nadacemi v České republice a v zahraničí,
  • podpora zájmu mladších generací o hornické a hutnické tradice,
  • propagace příbramského regionu a města Příbram jako Královského horního města.

Cech příbramských horníků byl v roce 2004 v rámci 8. setkání hornických měst v Rudolfově oceněn cenou „Český permon” v kategorii „Hornický folklór”. V roce 2006 obdržel Cech PHH mimořádnou cenu Český permon za iniciování prvního Setkání hornických měst a obcí ČR a přípravu 10. setkání.

20. setkání hornických měst a obcí ČR

Od 10. do 12. června 2016 se v Příbrami bude konat 20. setkání hornických měst a obcí ČR (Setkání HMO ČR). Současně proběhne také 16. evropský den horníků a hutníků (EKHT).

Obě akce se pořádají u příležitosti oslav 800. výročí první písemné zmínky o Příbrami v roce 1216.

V těchto dnech se uskuteční i řada kulturních akcí pod záštitou města Příbrami.

Předběžný program naleznete na stránkách www.cechphh.cz.

Spolek Prokop Příbram

Spolek byl zaregistrován 25. 3. 1992 pod oficiálním názvem „Spolek Prokop Příbram” s cílem ve své práci navázat na tradici příbramského akademického spolku Prokop.

Pestrá, rozmanitá a cílevědomá aktivita spolku Prokop prostupuje do sfér společenských, kulturních, sportovních a odborných, které jsou součástí života v Příbrami, Březových Horách a na Příbramsku. Spolek Prokop Příbram důstojně reprezentuje svého neméně slavného předchůdce „Prokop, spolek slovanských posluchačů Vysoké školy báňské v Příbrami”.

Český permon

Český permon je cena udělovaná 1× ročně celkem v pěti kategoriích v rámci České republiky osobnostem nebo institucím, které se významně zasloužily o rozvoj hornických tradic. Ceny uděluje Sdružení hornických a hutnických spolků České republiky.

Český permon
Český permon

Mimořádná cena Český permon je zvláštním oceněním a uděluje se za zásluhy o povznesení hornických tradic ve vazbě na zvýšení společenské úrovně a prestiže setkání hornických měst a obcí České republiky.

Výjimečně ji lze udělit i do zahraničí. Patronem nominací a udílení ceny je město pořádající daný ročník „Setkání hornických měst a obcí ČR.”

¹) Čerpáno z podkladů Cechu příbramských horníků a hutníků
Autor: Jitka Shrbená, Mgr.
Foto: Archiv firmy
 

Nové

Inovace v podání METSO: Speciální sklápěcí korba pro vozidla v lomech

Zveřejněno 5.5. Podíváme se do německé společnosti Röhrig Granit, která se dlouhodobě zabývá těžbou a zušlechťováním přírodního kamene a minerálů. Společnost řešila, jak optimalizovat náklady v lomech při odvozu odstřelené horniny na korbách dumperů a rozhodla se… celý příspěvek

Představujeme GNSS Nivel Point 3

Zveřejněno 29.4. Zajímáte se o to, jak zpřesnit a zrychlit průběh stavebních prací a dosáhnout tak špičkové efektivity? Potřebujete všestranný a výkonný GNSS přijímač, který vám umožní změřit nebo vytyčit bod či vlastnickou hranici? Nivel Point 3 od společnosti 3gon… celý příspěvek

Systém Digga HALO: vychytávka zpřesňující vrtání

Zveřejněno 24.4. Při vrtání ovlivňuje lidský faktor zásadním způsobem finální výsledek. Pro dokonalý vrt je potřeba nejenom vrták dobře nasměrovat na začátku, ale též v průběhu práce si musíme dát pozor na odklon od kolmice. Jednoduché a zároveň velice efektivní… celý příspěvek