Obec Měděnec byla založena v 16. století kvůli výhodné poloze bohatých ložisek pyritu, chalkopyritu a achátu. Nachází se v oblasti Krušných hor s nádherným výhledem do podhůří a na Doupovské vrchy.
Měděnec neboli Mědník je také stejnojmenný název pro horu s rotundovou kapličkou ze 17. století na jejím vrcholu. Hora je vlivem dřívější těžby provrtána nefunkčními zavalenými doly, které ale stojí za to vidět alespoň zvenku.
Štola Země zaslíbená (Gelobteland sttolen) a těžba na Mědníku
Štola Země zaslíbená je staré hornické dílo v Měděném vrchu, podzemní chodba, která sloužila k těžbě zejména stříbronosné měděné rudy. Přibližně od 10. století vznikala v kopci Mědník řada štol a šachet, i samotná osada Mědník (později Měděnec) byla založena v souvislosti s hornickou činností. Těžba byla ve štole Země zaslíbená ukončena zřejmě před rokem 1800.
Mapa dokumentující těžbu na Mědníku z roku 1800, lokalizuje vstup do štoly jako „uzavřené a vytěžené”. Stěny štoly vypovídají o různých způsobech ražby, nejzajímavější jsou dozajista úseky chodeb, které pokrývá silná vrstva sazí , která je připisována archaické technice dobývání hornin tzv. krušení čili sázení ohněm. Tato technika byla využívána především ve středověku a spočívala v narušení horniny silným žárem rozdmýchaným rychlým prouděním vzduchu. Ve štole jsou tyto stopy dochovány na značně dlouhém úseku spolu s pečlivými masivními zakládkami z tvrdého kamene formou suchých zdí. Profil štoly v celé délce svědčí o pečlivé ruční práci předindustriálního období. Lze uvažovat, že štola je svědkem nejstarších počátků dolování na Mědníku, které spadá na sklon středověku. Zdejší rudy byly tvořeny hlavně sulfidy – pyrothinem, pyritem, sfaleritem, chalkopyritem, které převládaly nad oxidickou rudou Fe magnetitem.
Občanská společnost Historické rudné doly Mědník - Měděnec, slavnostně otevřela pro veřejnost štolu Země zaslíbená v červenci 2013. Délka zpřístupněných chodeb je 110 m, celková délka 240 m s následnými rozrážkami a komorami.
Na několika místech jsou k vidění ruční středověké práce, žíly s těženými materiály, ale i figurína dětského horníka.
Štola Země zaslíbená byla prohlášena za Kulturní památku ČR v roce 2014.
Prohlídka štoly
Od července 2013 je štola Země zaslíbená, kde je stálá teplota 6 až 7 stupňů, otevřená pro veřejnost v období od května do října. Vhodně se tedy oblečte a přijeďte se podívat!
Hornická akce pořádaná v obci Měděnec a na Mědníku
Občanské sdružení Historické doly Mědník uspořádalo 1. srpna už třetí ročník Měděneckého krušení. Akce, jíž se zúčastnilo na 250 lidí včetně zástupců řady hornických spolků z Čech i Saska, se stejně jako v uplynulých dvou letech velmi vydařila.
Hornické procesí započalo celou akci pochodem na vrch Mědník, na plošinu haldy štoly Skalní jáma. Členové zúčastněných 12 spolků z ČR spolu s veřejností byli seznámeni se stavem nominace Krušnohoří na zápis na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Poté se hornický průvod odebral do vsi Měděnec k pomníku dolu Václava Řezáče z Rudných Dolů Měděnec, kde se položila kytice a zavzpomínalo na hornické kamarády. Za doprovodu hornické dechové hudby Mostačanka si přítomní připomněli několik havířský zvyků. Po tomto slavnostním aktu se rozjela zábava pro děti a širokou veřejnost.
Večer vystoupilo v potemnělém Měděnci Ohňové divadlo IGNIS z Karlových Varů.
Po celou dobu se tavilo železo a vyráběla se síra jako ve středověku, nechyběla ukázka středověkého tavení kyzových rud a přehlídka hasičské techniky. Celá akce je pojata jako vzdání pocty středověkým havířům i kamarádům z RD Měděnec.
Krajinná památková zóna VRCH MĚDNÍK
Mědník je 910 metrů vysoký vrch v Krušných horách, pod jehož jižním svahem se rozkládá bývalá hornická obec Měděnec. Tato oblast je klíčovou součástí montánního dědictví ve středním Krušnohoří, která dokládá způsob těžby železných a měděných rud po dobu téměř šesti století. Morfologicky nápadný vrch s barokní kaplí Neposkvrněného početí Panny Marie (1674) na svém vrcholu je mimořádný výjimečnou koncentrací historických důlních děl. Na jediném místě se zde nachází na 70 větších i menších štol a jam z 15. až 19. století, po nichž zde zbyly převážně zasutá ústí, trychtýřovité pinky a odvaly. Nejcennějším územím z montánně-historického hlediska je zhruba stometrové pásmo zdvojených šachet se společným odvalem na severovýchodním a východním svahu kopce pocházející pravděpodobně z přelomu 15. a 16. století. Podzemí Mědníku je v současnosti přístupné jednou historickou štolou Země zaslíbenou s velmi dobře zachovanými doklady ruční ražby a rozšiřování podzemních prostor pomocí metody sázení ohněm.
Co lze navštívit?
- Prohlídkový důl štola Země zaslíbená.
- Expozici minerálů a mineralshop.
- Hornické minimuzeum v Měděnci.
- Přeshraniční hornickou naučnou.stezku Pobershau – Měděnec.
- Přírodní památku Sfingy pod Měděncem.
Krajinná památková zóna VRCH MĚDNÍK je jako součást hornické kulturní krajiny Krušnohoří předmětem společného německo - českého návrhu na zápis této lokality do seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.