ASBUD.cz - Stavební a silniční technika TEREX, SCHAEFF a AMMANN
Dnes je 20.7. – svátek slaví Ilja

Jaký standard rychloupínačů zvolit?

Zveřejněno: 26. 4. 2019

Každý, kdo se pohybuje v oboru zemních prací, se jistě setkal s problémem nekompatibility používaných rychloupínacích systémů rypadel. Na našich stavbách tak uvidíte rychloupínače Lehnhof, Verachtert, Pick Up Pin, Martin, SMP, Bofors a mnoho dalších.

Severský symetrický S standard je v podstatě jediným standardem používaným ve Skandinávii a v rámci možností se šíří i do dalších zemí

Všichni výrobci či distributoři rypadel si prosazují svůj standard. A ten svůj standard si náležitě chrání. Proto, pokud si chcete vyrobit upnutí na nějakou lžíci, Vám nezbývá nic jiného, než si oměřit jinou, často již značně omačkanou lžíci. Zapomeňte na to, že Vám někdo poskytne výkresy s rozměry rychloupínače či jeho protikusu.

Naklápěcí rotátor Steelwrist X18 se Severským symetrickým upnutím
Naklápěcí rotátor Steelwrist X18 se Severským symetrickým upnutím

Severský S standard

Tato situace možná nahrává výrobcům a prodejcům, ale rozhodně není optimální pro zákazníky. To si uvědomili ve Skandinávii a tamní hlavní výrobci příslušenství a nástrojů pro rypadla se na přelomu tisíciletí domluvili na jednotném veřejném standardu. Dnes je tento Severský symetrický S standard v podstatě jediným standardem používaným ve Skandinávii a v rámci možností se šíří i do dalších zemí.

Tento skandinávský systém je do určité míry podobný systému Martin. Jde však o unikátní standard, a to tím, že je to standard veřejný. To znamená, že jsou volně dostupné technické výkresy včetně všech výrobních rozměrů, tolerancí a dalších údajů. Standard obsahuje 11 velikostí upnutí a to S30 až S120 (číslo označující konkrétní typ standardu znamená průměr čepů) pro stroje o hmotnosti 1 až 100 tun. Představte si třeba, že potřebujete nějakou speciální lžíci a nemáte ji, ale má ji kolega s jiným rypadlem. Jenže co teď, když máte každý jiné upínání lžíce? Při použití jednotného standardu by tenhle problém nenastal. Nebo si po několika letech pořídíte nové rypadlo jiné značky, ale co s Vašimi původními lžícemi a dalšími nástroji, složitě je předělávat? I výrobci rypadel, kteří jinak na všech trzích tvrdě prosazují svůj standard, jsou nuceni ve Skandinávii díky požadavkům trhu používat Severský S standard.

U nás se začíná tento standard šířit díky naklápěcím rotátorům, jejichž obliba kvůli nedostatku lidské pracovní síly stále roste. Koncept naklápěcích rotátorů i jejich současní hlavní výrobci pocházejí ze Švédska, většina naklápěcích rotátorů je tudíž nabízena se Severským symetrickým upnutím. Dále je tento typ rychloupínačů dnes standardně nabízen na nových rypadlech Volvo.

Rychloupínač Severského symetrického standardu s automatickým systémem napojení hydrauliky pracovního nástroje
Rychloupínač Severského symetrického standardu s automatickým systémem napojení hydrauliky pracovního nástroje

Výhody Severského symetrického S standardu:

 • veřejný standard s volně dostupnými výrobními rozměry a tolerancemi,
 • nízká výška,
 • poměrně nízká hmotnost,
 • zahrnuje varianty pro rypadla od 1 do 100 tun,
 • lžíci lze otočit o 180 st. i bez rotátoru,
 • výrobní jednoduchost,
 • celkem jednoduché předělání lžic jiných standardů,
 • není třeba vymezovat vůle způsobené opotřebováním,
 • možnost použití systémů automatického připojení hydraulických hadic a elektrických kabelů pracovních nástrojů,
 • možnost použití sendvičového skládání pracovních nástrojů (naklápěcí rotátory apod. s rychloupnutím nahoře i dole),
 • umožňuje použití systému FPL (viz část „Důraz na bezpečnost”).

Všechny tyto výhody současně Vám nenabídne žádný jiný standard.

Zveřejnění kompletní dokumentace k upnutí S-standardu překračuje rámec tohoto článku. Soubor typu pdf s kompletními výkresy, rozměry a dalšími informacemi si můžete stáhnout na internetových stránkách www.naklapecirotatory.cz v sekci ke stažení.

V našich končinách je rychloupínač Severského symetrického S standardu nabízen na nových rypadlech Volvo
V našich končinách je rychloupínač Severského symetrického S standardu nabízen na nových rypadlech Volvo

Důraz na bezpečnost

Stále se zpřísňující legislativa ohledně bezpečnosti a velký tlak na bezpečnost všech strojních zařízení ve Skandinávii vedly k vývoji systému FPL. FPL (Front Pin Lock = jištění předního čepu) znamená, že kromě upnutí jednoho čepu nástroje vyjížděcím klínem je i druhý čep zajištěn. Tím je zamezeno vypadnutí nástroje z rychloupínače v případě nesprávného upnutí.

Co říci závěrem? Je určitě těžké změnit stávající systém upnutí. Zároveň jde však o rozhodnutí na mnoho let dopředu, proto případné předělání několika lžic v současnosti Vám může do budoucna ušetřit mnoho dalších výdajů, zvlášť jestli výhledově uvažujete o používání naklápěcích rotátorů.

Autor: Ing. Petr Meduna
Foto: Archiv autora, Steelwrist

Tématické tagy

Nové

Hybridní pásové rýpadlo Komatsu HB215LC-3 s osvědčenými technologiemi pro čistší a úspornější provoz

Zveřejněno 18.7. Na předváděcí akci v pískovně Marokánka patřilo k největším tahákům, nicméně tuzemští zákazníci už jej dobře znají. Řeč je o hydraulickém hybridním pásovém rýpadle Komatsu HB215LC-3, které je zástupcem již třetí generace „hybridů“ tohoto japonského… jít na článek

Na návštěvě v Anglii: Minibagr s nulovými emisemi a čtvrt milionů strojů v jedné místnosti

Zveřejněno 16.7. Populární britský výrobce stavebních strojů a manipulační techniky JCB uspořádal v červnu pro evropské novináře „den otevřených dveří“ spojený s představením nejvýznamnějších novinek, které může veřejnost letos očekávat. Prohlídky centrály… jít na článek

Hanomag WD Z 28 a 50 - díl druhý. Paralelní příběh pásového traktoru

Zveřejněno 15.7. Zrod pásových traktorů Hanomag se píše do roku 1919, kdy přišli Wendeler a Dohrn s myšlenkou postavit vlastní housenkový traktor na bázi proslaveného amerického typu Caterpillar. O několik let později se tento německý stroj začíná v licenci vyrábět… jít na článek