e-shop RENOMAG
Dnes je 1.6. – svátek slaví Laura

Hýbeme zemí 2004

Zveřejněno: 12. 11. 2004

Ve dnech 7. a 8. října proběhla v kamenolomu Olbramovice nedaleko Moravského Krumlova akce nazvaná »Hýbeme zemí« – společný podnik firem Terramet a MAN, spojený s otevřeným závodem terénních čtyřkolek a soutěží ve zručnosti obsluhy přítomných strojů. Proč zrovna tyto dvě firmy se rozhodly akci uspořádat a z jakého důvodu právě v olbramovickém lomu – to je první otázka, se kterou jsme se obrátili na zástupce jednoho z organizátorů: marketingového manažera společnosti Terramet Jana Vencla.



»Ve volbě ze strany společnosti MAN jistě rozhodovalo i to, že svými pražskými sídly jsme v podstatě sousedy. Navíc jde o evidentní oborově příbuzné spojení strojů, které na sebe v praxi logicky navazují. MAN pořádá své Kipper show, tedy přehlídky nákladních vozidel, určených především pro stavebnictví, systematicky po celém území naší republiky.


Tentokrát to vyšlo na jižní Moravu. My jsme společnou prezentaci i volbu regionu přivítali. Konkrétní místo bylo vybíráno pečlivě, přemýšleli jsme zpočátku o pískovně, ale všude hrozilo v případě silnějšího deště zabahnění. Proto byl nakonec vybrán kamenolom u Olbramovic.«


Jaké stroje jsou zde předváděny?
Terramet zde v první řadě předvádí ty nejtěžší stroje ze své nabídky: nakladač JCB 456ZX, pásové rypadlo JCB JS330, které je typickým představitelem těžebního stroje například pro výstavbu komunikací, těžbu písku, jílů atd., je tady dále naše vůbec nejtěžší kolové rypadlo JS200, také kolové rypadlo – nakladače JCB 3CX a 4CX SUPER se zvětšenou hloubkou kopání a zvětšenou přední lopatou. Máme zde ale také mikrorypadlo, nejmenší stroj, jaký dodáváme.
Asi polovina strojů je zapůjčena od našich zákazníků. To znamená, že již jsou v praktickém nasazení. Pracuje na nich jejich dosavadní obsluha, strojníci, kteří s nimi mají zkušenosti a mohou názorně předvést, že jde o mechanismy určené na práci a ne jenom na výstavu. MAN v Olbramovicích prezentuje přibližně 15 nákladních vozidel a souprav, některé z nich je zde opět možno vidět při práci, v součinnosti s našimi nakladači.


Pro koho je akce určena?
Pozvali jsme samozřejmě naše zákazníky, a to v co nejširším zastoupení. Zároveň jsme chtěli využít lokalizace jižní Moravy a pozvali i celou řadu místních potenciálních zájemců o naše stroje. Jde o jakýsi den otevřených dveří, které Terramet zatím pořádal pouze v Praze. Takže tradiční akci v tomto případě pouze pořádáme na pro nás zatím netradičním místě. Od organizačního spojení s firmou MAN očekáváme, že naše stroje uvidí i mnoho dalších lidí z oblasti dopravní mechanizace a nomenklatury strojů pro zemní práce.

Jaký rozdíl podle vás spočívá v prezentaci firmy na oborových veletrzích v porovnání s vašimi firemními akcemi, bereme-li v úvahu zájem klientů?
Veletrhů a výstav se účastníme, ale takovéto akce typu »dne otevřených dveří« nám připadají praktičtější a myslím, že jsou i zákazníky více oblíbené. Veletrh pro nás představuje spíše nevyhnutelnou tradici; ze strany oslovovaných zákazníků jsou ale podle našich průzkumů firemní dny hodnoceny výrazněji lépe. Všechny stroje zde vidí přímo v akci, můžou si všechno vyzkoušet, osahat si řízení, porovnávat uživatelsky s mechanismem, který má doma. Prezentaci stavíte na známých osvědčených typech strojů.


Přivezli jste ukázat také něco nového?
Takovým malým krokem mimo náš tradiční obor stavebních a zemních strojů je motorová off-road čtyřkolka od španělské firmy AUSA, u které právě zkoušíme potenciální zájem na našem trhu. Dvousedadlové terénní vozítko má vzadu praktický nákladový prostor a svým výkonem a jízdními parametry je optimální do těžkých terénů větších stavenišť nebo lomů. Pohání ho benzínový čtyřtaktní motor ROTAX BOMBARDIER o obsahu 400 cc a výkonu 21 kW. Zhruba půltunové auto uveze tolik, co samo váží a je schopno vyvinout rychlost 60 km/h.


Autor: Marcel Hrdý
Foto: Marcel Hrdý
 

Nové

Tatra Trucks představí na veletrhu Interschutz 2026 čtyři hasičské speciály

Zveřejněno 29.5. Veletrh Interschutz 2026 zaměřující se na požární ochranu a záchranářskou techniku se uskuteční od 1. do 6. června 2026 v Hannoveru. Automobilka Tatra Trucks se na něm představí již poněkolikáté. Ve své expozici o rozloze 280 m² letos vystaví čtyři… celý příspěvek

Develon rozšiřuje řadu pásových rypadel Série 9 o modely DX360LC-9 a DX400HD-9

Zveřejněno 29.5. Nové modely DX360LC-9 a DX400HD-9 posouvají řadu pásových rypadel Série 9 do vyšší hmotnostní třídy. Stejně jako u menších zástupců je hlavní změnou, v porovnání s předchozí generací, plně elektronická hydraulika a integrace asistenčních systémů. celý příspěvek

MoleSorter PREMIUM: Kompaktní třídič s výkonem, který překvapí

Zveřejněno 28.5. Zajímavá volba nejen pro recyklační firmy, ale i pro stavební společnosti. Jak vytřídit desítky až stovky tun materiálu za hodinu bez potřeby velkého a složitého zařízení? Právě na tuto otázku se snaží odpovědět vibrační třídič MoleSorter PREMIUM od… celý příspěvek