Renomag.cz - Přídavná zařízení a náhradní díly pro stavební a težební stroje
Dnes je 6.12. – svátek slaví Mikuláš

Den v servisu speciální techniky Vermeer. Analýza stavu stroje probíhá předem na dálku

Zveřejněno: 26. 1. 2021

Současná servisní činnost vyžaduje sofistikovaný přístup a rozhodně nestačí vlastnit základní sadu nářadí a soubor znalostí ze střední školy. Díky vzestupu digitalizace dostávají na jednu stranu technici mocný nástroj, na stranu druhou se z nich stávají „inženýři“, kteří se musejí stále vzdělávat a prohlubovat své znalosti. Jak to tedy vypadá v praxi?

V průběhu samotného servisu technici využívají moderní diagnostické přístroje a mají rychlý přístup k informacím a postupům, které jednotlivé zásahy vyžadují.

Pro virtuální návštevu servisu jsme si nevybrali značku Vermeer náhodou. Jedná se totiž o specializované inovativní stroje, které jsou zajímavé již samy o sobě. Pokud je navíc v terénu potkáme, jsou často nasazeny na náročném a něčím unikátním projektu.

V České republice, podobně jako jinde ve světě, se k servisu využívají servisní střediska a nebo mobilní opravárenské vozy. Autorizovaný servis nezajišťuje samozřejmě přímo výrobce, ale místní zastoupení. U nás společnost Transtechnik CS.

Ke každému stroji má technik k dispozici základní údaje, technické listy a informace o servisovaných součástkách
Ke každému stroji má technik k dispozici základní údaje, technické listy a informace o servisovaných součástkách

Důkladná příprava

Před každou servisní zakázkou je technik seznámen s konkrétním problémem, k němuž si online nastuduje potřebné školicí materiály, katalogy, servisní postupy či cokoli dalšího aktuálně nezbytného k dané realizaci. K tomuto účelu jsou mechanici u Vermeeru vybaveni moderními počítači, mimo kromě výše zmíněného slouží i pro diagnostiku strojů.

Ukázka z diagnostily. Na fotografii záložka s telematikou pohonné jednotky.
Ukázka z diagnostily. Na fotografii záložka s telematikou pohonné jednotky.

Následný první kontakt technika se strojem probíhá prostřednictvím internetu. Díky vzdálenému přístupu dostane mechanik ještě předtím, než je fyzicky u stroje přítomen, k analýze chybová hlášení a informace o stavu. To mu umožní nejen zmenšit počet výjezdů, ale i značně urychlit diagnostiku stroje.

Vermeer je výrobcem ikonických žlutých strojů, které jsou běžně k vidění na různých průmyslových stavbách a polích farmářů po celém světě. Více než 3 500 zaměstnanců a tisíce uživatelů strojů Vermeer, vytváří jedinečnou kulturu zanechávající stopu na každém světadílu.

Společnost Vermeer založil Gary Vermeer v roce 1948 na své farmě v centrální Iowě. Již od samého počátku svého působení se firma specializuje na produkci strojů a zařízení pro bezvýkopové technologie i úpravu terénu.

Servisní středisko nebo mobilní dílna

Běžné ráno začíná setkáním techniků s vedoucím střediska, na kterém prodiskutují zásahy uskutečněné předchozí den a nový denní plán. Zakázky jsou koordinovány předem a potřebné díly obvykle již díky nočnímu rozvozu připraveny – například přímo do auta technika.

Servisní dílny i více než desítka mobilních vozů, kterých tuzemský zákazník může využít, jsou plně vybaveny moderní technikou. Servisní a prodejní střediska se nalézají v Praze, Plzni, Brně a Olomouci. Na každé pobočce se kromě dílen nachází i sklad a prostory pro prodej náhradních dílů.

Každá pobočka je vybavena nejen pro opravy, ale i pro prodej náhradních dílů.
Každá pobočka je vybavena nejen pro opravy, ale i pro prodej náhradních dílů.

V průběhu samotného servisu technici využívají moderní diagnostické přístroje a mají rychlý přístup k informacím a postupům, které jednotlivé zásahy vyžadují. Rovněž se mohou spolehnout na podporu uvnitř firmy i online podporu výrobce, takzvaně 24/7.

Zajímavé je i rozdělení práce. Mechanici se stoprocentně věnují servisu, aniž by se museli zabývat přípravami na další den a nové zakázky. To zajišťují jejich kolegové z kanceláří.

Závěr

Nový den v autorizovaném středisku přináší nové výzvy, rozmanité zakázky si vyžadují nová řešení a flexibilitu pracovníků servisních středisek při jejich organizování. Vermeer svým přístupem vychází vstříc zákazníkům, kteří očekávají kompletní servis, jenž nekončí prodejem stroje za nejnižší cenu. Důležitá je i následná péče. K čemu je levný stroj, pokud servisní pracovník nemá čas, je nekompetentní, nedisponuje potřebnými díly a ty, které má, jsou předražené?

Technologie jdou neustále dopředu a Vermeer se nesmazatelně podílí na vývoji trendů. Buduje nové výrobní kapacity, již nyní elektrifikuje pohony svých strojů, dodržuje nejpřísnější emisní a bezpečnostní standardy, vylepšuje servisní postupy, školí a posouvá své stroje kupředu. Každý majitel této značky se automaticky stává členem soudržné rodiny, která drží při sobě již více než 73 let.

Autor: Věra Hejhálková, DiS.
Foto: Vermeer, Transtechnik CS
 

Nové

ČEMAT: „Oblečeme Váš stroj od hlavy až k patě“

Zveřejněno 4.12. ČEMAT, známý hráč na trhu stavební techniky a jejich komponentů, neustále rozšiřuje své portfolio tak, aby svým zákazníkům dokázal nabídnout komplexní sortiment pro stavební stroje. Kromě pneumatik pro bagry a nakladače, což je sortiment, na němž… celý příspěvek

Rozmohl se nám tady takový nešvar. Firmy opakovaně kupují stroje SANY

Zveřejněno 1.12. V titulku článku jsem si vypomohl slavnou hláškou z filmu Pelíšky, kde Eva Holubová vysvětluje nevěřícím rodičům, jaký zvyk se právě mezi žáky rozmohl. Ne že by snad věrnost značce SANY byla nějakým nešvarem, ale to, jak se tyto stroje u nás… celý příspěvek

DEVELON uvádí na trh minirypadlo DX20ZE-7 s elektrickým pohonem

Zveřejněno 29.11. Minirypadlo DX20ZE-7 bude první sériově vyráběné rypadlo s elektrickým pohonem od značky DEVELON, dříve známé jako Doosan Construction Equipment. Toto 2tunové rypadlo kombinuje nízkou hlučnost a nulové emise s funkcemi a zvýšením výkonu z nové… celý příspěvek