Profibagr.cz - Náhradní díly pro stavební a zemědělskou techniku
Dnes je 20.5. – svátek slaví Zbyšek

Demopark 2019, show s golfovým a sportovním trávníkem

Zveřejněno: 27. 6. 2019

Nablýskané, předváděné v perfektních venkovních světelných podmínkách a přitom v plném až ostrém nasazení: to vše přímo před zákazníkem a ušité pro jeho potřeby. Tak lze popsat podívanou na stroje, zařízení a nástroje, které byly ve dnech 23. až 25. června 2019 k vidění na demoparku, veletrhu pod širým nebem, který se v každý lichý rok koná na travnatých plochách letiště Eisenach-Kindel, necelých 15 km východně od města Eisenachu (Německo).

Výstavní plocha Wacker Neuson.

Vedle uvedeného veletrhu toto město proslavili i významné osobnosti, architektura a průmysl. Narodil se tu Johan Sebatian Bach, pobýval zde a tvořil Martin Luther, působivou dominantou města je životem kypící hrad Wartburg a konečně je s městem spjat i automobil značky Wartburg, na jehož tradici dnes navázaly vozy značky Opel.

Vraťme k už uvedenému venkovnímu veletrhu, jenž je přednostně zaměřen na stroje a zařízení pro výstavbu a údržbu městské zeleně a parků a speciálně pak na trávníky a travnaté plochy, včetně sportovních a golfových hřišť. Stroje tu jsou předváděny především v ostrých pracovních nasazeních, což naznačuje tučná symbolika v názvu demopark 2019.

Zažijte techniku, bytí a otevřený prostor

Přitažlivě a prostorné výstavní plochy jsou jak stvořené pro praktické prezentace: Stroje jsou blízko k zákazníkovi, který je může vidět v akci, v opravdových terénních, povětrnostních či jiných podmínkách; vystavovatelé předem připravují předváděcí terén tak, aby vystavované stroje, nástroje přídavná zařízení ap. ukázaly své až mezní možnosti. Nebrání-li tomu bezpečnost, zájemce s požadovaným řidičským nebo strojnickým průkazem si často může stroj vyzkoušet a lépe se pak rozhodovat.

Zájemci, kteří se na tuto akci sjíždějí z celé Evropy ve stále rostoucím počtu (v roce 2017 jich bylo podle oficiální zprávy 34 tisíc), si z tohoto veletrhu odnášejí nejen zážitky. Získají tu také plnohodnotnou informaci o tom, co daný stroj či zařízení skutečně zvládnou v reálných podmínkách. To vše dohromady a přímo na místě často rozhodne o nákupu.

Vystavující společnosti z ČR

Ani letošní veletrh demopark 2019 neunikl pozornosti vystavovatelů a návštěvníků z České republiky. Zatímco statistiky o jeho návštěvnosti (včetně návštěvníků z ČR) nebyly v době psaní tohoto příspěvku, tj. před koncem veletrhu, ještě známé, seznam vystavovatelů byl už samozřejmě znám. Podle oficiálního katalogu vystavovatelů jich bylo celkem 419, z toho z ČR to byly tyto firmy:

Agrometall s.r.o. (Nový Dvůr 938, 538 03 Heřmanův Městec, ČR)

Bobcat (U Kodetky 1811, 263 12 Dobříš, ČR)

CHARVÁT CTS a.s. (Okřínek 53, 290 01 Poděbrady)

Isolit-Bravo, s r.o. (Jablonské nábřeží 305, 561 64 Jablonné nad Orlicí)

Laski s.r.o. (Blíšťka 263/16, 798 17 Smržice)

URBAN KOVO s.r.o. (Petra Bezruče 283/III, 503 51 Chlumec nad Cidlinou)

VARI, a.s. (Opolanská 350, 289 07 Libice nad Cidlinou)

S některými z nich jsme měli možnost si krátce popovídat i v rámci nabitého programu, kdy jsme se účastnili některých oficiálních akcí pro novináře a zejména pak zpovídali držitelé zlatých a stříbrných medailí.

Firmy, které na tento veletrh přicestovaly v barvách České republiky, hodnotily již jeho první den velmi příznivě. Z našeho pohledu, a nejde jen o stavebnictví či stavební a zemědělské stroje, o kterých píšeme v našich titulech, se v zahraničí nejvíce uplatňují (na výstavách, ale i obchodně a realizačně) hlavně nápadité a hbité malé a střední české firmy. Zatímco naše nakynuté molochy drží při životě jen setrvačnost, monopol, dotace a obcování s politiky.

Inovace roku 2019:

Zlaté a stříbrné medaile

Vraťme se k veletrhu demopark 2019. Díky zlatým a stříbrným medailím, udělovaným na tomto veletrhu, se stávají inovace středem pozornosti ve dvojnásobném smyslu. Tato medailová aktivita, na mnoha veletrzích běžná, je v případě demoparku specifická. O medailích nerozhoduje porota, která se sejde teprve v průběhu veletrhu, posoudí přihlášené výrobky a často až v závěru veletrhu vyhlásí vítěze a ceny.

Už první návštěvník, který vstoupí na výstaviště, obdrží po zakoupení vstupenky i seznam exponátů, které získaly čtyři zlaté a deset stříbrných medailí, a to i s odůvodněním odborné poroty. Není nic snazšího se s oceněnými výrobky ještě na veletrhu přímo seznámit a možná dokonce i poupravit investiční rozhodnutí.

Zlaté medaile roku 2019:

Husqvarna – Robotická trávní sekačka Automower 535 AWD: Tato profesionální sekačka zvládá sekat plochu o svažitosti až 70 % (35°), což se přibližně týká i sjezdových ramp lyžařských skokanských můstků. Pohon všech kol a kloubové řízení zajišťují její vysokou pohyblivost a činí tuto sekačku velmi snadno ovladatelnou. Automaticky se dokáže postarat o plochu až 3500 m2. Zároveň jde o síťovou robotickou sekačku, kterou lze řídit z mobilních zařízení pomocí aplikace Husqvarna Fleet Services.

F.X.S. Sauerburger – Svahový traktor Grip4-70: Tento svahový traktor je vhodný pro komunální použití, péči o trávníky a plochy s vodními plochami, jakož i údržbu silnic. Má středovou kabinu a rámovou konstrukci s kloubem a vysokou přední nápravou. Motor umístěný uprostřed je umístěn přímo za kabinou. Pozoruhodná je zvlášť výborná viditelnost z kabiny.

Stihl – Motorová pila MS 500i: MS 500i je pila s prvním motorem na světě s elektronickým vstřikováním paliva. Nejsou tak potřeba komponenty jako karburátor a zapalovací modul. Snímače tlaku a teploty dávají palivo v souladu s provozním stavem. Tato vysoce výkonná, lehká pila na kácení pro profesionální uživatele má vynikající zrychlení. Její hmotnost je pouze 6,2 kg.

Syn Trac – ST 400: Tato koncepce vozidla umožňuje, aby se stroje a přídavné nápravy montovaly jak na přední a zadní část podvozku, tak prostřednictvím automatického dokovacího systému. Poloha řidiče je variabilní. Traktor má třístupňovou hydrostatickou převodovku s výkonovým rozdělením a nezávislý hydropneumatický závěsný systém. Maximální rychlost dosahuje 80 km/h.

Stříbrné medaile roku 2019:

Agria – Zametací kartáč se štětinami Biolon: Zametání běžnými plastovými kartáči nevyhnutelně produkuje mikročástice plastů. Proto společnost Weber Bürstensysteme vyvinula rotační zametač Agria se štětinami, které ze 75 % tvoří škrob. Materiál je z 90% biologicky rozložitelný během šesti měsíců. Parametry zametání jsou stejné jako u běžných plastových kartáčků.

AS-Motor – Diagnostické zařízení AS SherLog 1.0: U profesionálních pojezdových sekaček AS-Motor umožňuje toto diagnostické zařízení během několika minut kompletní testování všech elektrických a elektronických komponentů a přesnou lokalizaci nesrovnalostí. Diagnózu lze provést pomocí jakéhokoliv standardního zařízení (smartphonu, tabletu nebo notebooku) s adaptérem WLAN, bez dalšího softwaru nebo napájení.

bema – Vakuová tryska: Tato vakuová zametací tryska kombinuje osvědčené komponenty zametače s novou vakuovou technologií. Je vhodná pro sběr sypkého, lehkého materiálu z různých povrchů, včetně zeleně, nepropustných a zpevněných ploch. Sací turbína může být poháněna buď hydraulicky, nebo mechanicky přes hnací hřídel nosného vozidla.

Birchmeier – Sprej na ochranu rostlin AS 1200: Tento postřikovací ventilátor umožňuje aplikaci přípravků na ochranu a výživu rostlin v hustém listoví, stejně jako ve velkých výškách nebo vzdálenosti. Rovnoměrné pokrytí listů je zajištěno. Postřik se provádí v proudu vzduchu s přívodem tekutiny řízeným tlakem. To je například vhodné i v boji s housenkami molů na listech v korunách dubů.

GreenMech – Pásový štěpkovač Sure-Trak 19-28: Aby se kompenzovaly rozdílné profily svahu pod dráhami obou pásových jednotek, umožňuje tento štěpkovač nezávislé přizpůsobení každé pásové jednotky terénu. To lze provést automaticky nebo ručně, aby se zabránilo převrácení. Stroj tak může bezpečně pracovat v extrémním terénu. Dodávka paliva do motoru je zajištěna i na strmých svazích.

Hochfilzer – Sněhová fréza Ariens ST 28 DLET Pro Hydro Rapidtrack: Tato sněhová fréza od firmy Ariens může být pomocí páky přepnuta z pásového pohonu na kolový. Pásy poskytují větší trakci díky větší kontaktní ploše, zatímco kola umožňují snazší manévrování kolem překážek. Tato sněhová fréza je také vybavena automatickým uzávěrem diferenciálu a elektronickým motorem se vstřikováním paliva s kapacitou 420 cm³.

John Deere – Sekačka Z994R s nulovým poloměrem otáčení a koly Michelin X Tweel: Pneumatiky X Tweel (které slučují pneumatiku „T“ a kolo „W“ do jednoho celku) nabízejí výhody pneumatik naplněných vzduchem, ale jejich tlumicí účinek dosahují prostřednictvím pružných polyuretanových paprsků, které spojují běhoun s vnitřním nábojem. Tím je zajištěna provozní spolehlivost povrchu s odpadem (např. skleněnými lahvemi a střepy). V kombinaci se sedadlem ComfortGlide poskytují tato kola vynikající jízdní komfort.

MBN Baumaschinenwelt – Tažené rypadlo Mecalac Green Job - 8MCR - Pickup2Go: Toto tažené pásové rypadlo od společnosti Mecalac o rozměru 7,5 tuny je konfigurováno jako příkopová sekačka nebo sekačka se žací lištou o šířce 4,3 m. Integrovaný systém silniční dopravy umožňuje, aby bylo rypadlo taženo na silnici traktorem, což eliminuje potřebu zajistit rypadlo na kamionu s plošinou. Zařízení je vybaveno německým schválením TÜV (Technical Control Board).

Steyr Traktoren – Systém kamerového monitoringu Q-KMS: U čelních nástaveb v silničním provozu platí přesah jejich předního konce 3,5 m před vozidlem, což ztěžuje akceschopnost řidiče či strojníka před křižovatkami a vjezdy do ulic a dvorů. Potíže ale odpadají se systémem kamerového monitoru Steyr Pro CVT, který funguje se dvěma fotoaparáty a monitoruje pravou i levou stranu přídě nástavby. Systém je schválen i pro zimní provoz a má certifikaci TÜV.

Westermann – Kartáč na plevel WKB 660 Honda: Tento kartáč je určený pro údržbu dlážděných chodníků, v jejichž spárách bují plevel nebo se hromadí špína. Kartáč nemá běžný kotouč s kovovými copánky, které jsou poměrně agresivní a mohou zanechat škrábance na zemi. Má tři samostatně se otáčející kartáčové disky, každý se čtyřmi drátěnými copánky, umístěnými pod rotujícím diskem. To chrání čištěný povrch. Plevele jsou kromě toho napadány z více úhlů.

Závěr

Přesný datum další akce demopark 2021 se nám ještě nepodařilo zjistit, nejspíš to bude opět od neděle do úterý cca ve 3. polovině června. Pokud tento nevšední zážitek spojíte s prohlídkou města Eisenach, návštěvou Bachova domu nebo hradu Wartburg (po stezce Martina Luthera) a přitom zažijete zvláštní architekturu a atmosféru tohoto města, přinejmenším se Vám tento zážitek nadlouho zapíše do paměti.

Autor: RNDr. Jiří Hejhálek
Foto: Archiv autora
Bezplatné zasílání časopisu Stavební technika pro rok 2024.
Bezplatné zasílání časopisu Stavební technika pro rok 2024.
 

Nové

Inspirujících 30 let společnosti NorWit. Z garážové firmy k respektovanému dodavateli stavební techniky

Zveřejněno 17.5. Společnost NorWit, s.r.o., která patří k zavedeným tuzemským dodavatelům stavební techniky, oslaví brzy 30 let na trhu. Její historie je příběhem o tom, jak se z garážové firmy založené na počátku devadesátých let postupně stala respektovaná… celý příspěvek

Za novinkami JCB do předváděcího centra v Anglii

Zveřejněno 15.5. Světoznámý výrobce stavebních strojů JCB letos ohlásil uvedení hned několika produktových novinek na trh. Jejich premiéru pro média pojal ve slavnostním stylu, když do svého továrního předváděcího centra v Anglii pozval novináře z celého světa. Ve… celý příspěvek

Přivítejme řadu F-LINE. Černý kůň v segmentu nákladních vozidel pro stavebnictví vstupuje na trh

Zveřejněno 13.5. V České republice prostřednictvím oficiálního importéra značky Ford Trucks, společnosti F TRUCKS a.s., začíná prodávat dlouho očekávaná řada nákladních vozidel F-LINE. Nové modely budou dostupné jako silniční nákladní vozidla, vozidla pro… celý příspěvek