TRIGA - vývoj a výroba přídavných zařízení  pro stavební, těžební a zemědělské stroje
Dnes je 3.7. – svátek slaví Radomír

Demolice budov podle nových požadavků: už žádné haldy suti a odpadu

Zveřejněno: 24. 2. 2020

Trvale udržitelný rozvoj mimo jiné stojí na úplné nebo částečné recyklaci surovin a jejich znovu-využití. Mnoho firem, které se zabývají demolicemi budov a areálů, už provádějí demolice v tzv. „eko-režimu“, kdy se rozebraný materiál ze stavby přímo na místě třídí a zpracovává k dalšímu využití. Zrecyklovaný materiál se pak použije přímo na dané stavbě, nebo se odváží k dalšímu použití jinam.

Drticí lopata MB BF90.3 při rekonstrukci parkoviště v Turecku
Přidat na Seznam.cz Přidat na Google News

Přední světový výrobce drticích lžic pro rýpadla a nakladače, společnost MB Crusher, zveřejnila nedávno ve své zprávě několik konkrétních příběhů evropských firem, který trend zachytily a které si takový způsob demolice nemohou vynachválit. Výhody jsou v tomto případě jednoznačné: úspory nákladů (doprava materiálu, jeho skladování apod.), rychlost prováděné práce, ale také úspory, plynoucí z menšího počtu strojů, které jsou při demolici potřeba. Koneckonců, jedním z cílů, vytyčených EU, je do roku 2020 zrecyklovat až 70 % stavebního odpadu.

Drticí lžíce se dají využít v nejrůznějších aplikacích: od klasických demolic budov a sanací průmyslových a obytných oblastí, až po zpracovávání vytěžených surovin. V nabídce italského výrobce MB Crusher jsou drticí lžíce pro midi-rýpadla (4–8 tun), až po pásová rýpadla nad 70 tun.

Příklady ze Španělska a z Turecka

Jak ukazuje nedávný příklad ze Španělska, k „radosti” stačí jeden demoliční stroj a jeden strojník a úspory nákladů při rekonstrukci objektu šplhají do statisíců. Tato firma zbořila svou starou garáž, aby na jejím místě postavila novou. „Nebyla to klasická demolice, jak ji známe. Všechny inertní materiály jsme si přímo na stavbě v našem areálu nadrtili drticí lžicí MB Crusher. Bylo to jako rozebrat domeček z Lega a z těch kostek postavit nový,” řekl vedoucí stavby. Demolici zvládli s minimálními náklady, v rekordním čase a jak už bylo řečeno výše, pomocí jednoho stroje a jednoho strojníka.

Třídit a drtit materiály při demolici se může zdát jako dražší a náročnější varianta, ale opak je pravdou. Správně zvolený postup, stroj a příslušenství se firmě vrátí v nákladech velmi rychle. Obecně může být při demolici budov zrecyklováno až 80 % stavebního odpadu. Výrobce MB Crusher má kladné reference z celého světa. Drticí lopata MB BF90.3 hrála například hlavní roli při rekonstrukci parkoviště v Turecku. Pomoci ní a pásového rýpadla si přímo na stavbě nadrtili směs asfaltu a čedičového kameniva, které si předtím z vozovky vybagrovali. Pomocí jediného stroje tak zbourali starý povrch a zároveň si rovnou nachystali materiál na stavbu nového. A takto již pracují i zákazníci MB Crusher v České republice.

Výhody drticích lžic:

  • umožňují recyklaci materiálů ihned a kdekoliv,
  • drtí veškeré zbytky inertních materiálů po demolicích,
  • snižují nutnost nákupu nových materiálů,
  • odstraní náklady na pronájem dalších strojů,
  • odstraní náklady za uskladnění a odvoz odpadu,
  • jsou vhodné pro malá i velká staveniště.

Výsledný efekt při recyklaci stavebních materiálů závisí ve velké míře na kvalitě použitého stroje a příslušenství. Drticí lžíce MB Crusher jsou napojeny na hydraulický systém stroje a podle požadované výstupní velikosti drceného materiálu lze čelisti jednoduše přenastavit. V nabídce je také řada volitelného příslušenství, které se dá k drticí lžíci upnout.

MB Crusher drticí lžíce této konstrukce vynalezl a jako první je uvedl na trh. Celosvětově dodal už více než 10 000 kusů a v této oblasti pokrývá kolem 90 % trhu.

Autor: MB Crusher
Foto: MB Crusher

Nové

Co se opravdu povedlo, byl vývoj a výroba lopaty na čelní nakladač. Nářadí z otěruvzdorné oceli slouží ve známém lomu u Sedlčan

Zveřejněno 30.6. Asi se shodneme, že příběhy zákazníků mají nejvyšší přidanou hodnotu k produktovým informacím. Jedině praxe ukáže, nakolik je daný výrobek konkurenceschopný a s čím můžeme v realitě dennodenní dřiny počítat. Příběh z žulového lomu Deštno u Sedlčan… jít na článek

Buldozery československé výroby zůstaly jen na papíře. Trh pro ně by byl moc malý

Zveřejněno 26.6. V Československu se vyráběly v průběhu času snad všechny nejčastější druhy stavebních strojů, bohužel jsou tu i dva směry, které v tuzemsku v minulosti nedostaly příliš šanci – traktorobagry a buldozery. Oba tyto druhy strojů spojuje společný příběh… jít na článek

Budoucnost je v kombinaci elektrických pohonů a motorů s vnitřním spalováním, myslí si v DEUTZ

Zveřejněno 21.6. Pod hlavičkou „Revolutionizing Power“ mohli návštěvníci expozice DEUTZ na CONEXPU v Las Vegas zhlédnout aktuální trendy v oblasti udržitelných pohonných systémů určených pro mimosilniční techniku. Přední mezinárodní specialista na motory ukázal… jít na článek