Dnes je 9.5. – svátek slaví Ctibor

Dálkově ovládané povrchové vrtací soupravy Atlas Copco

Zveřejněno: 11. 12. 2008

V prostorách kamenolomu ve Vícenicích u Náměště nad Oslavou představila společnost Atlas Copco dálkově ovládanou vrtací soupravu ROC D9 RRC, která oproti z kabiny řízeným strojům poskytuje lepší manévrovatelnost a bezpečnost obsluhy při práci ve složitých terénech. V následující reportáži z předváděcí akce přinášíme základní údaje o soupravě doplněné o fotografie „z akce“.

Počasí sice nebylo úplně ideální k pořizování fotografií, nicméně na druhou stranu se v plné kráse mohla představit momentálně jediná dálkově ovládaná vrtací souprava v České republice. A bylo se opravdu na co koukat!


Pásy stroje se mohou přizpůsobit podle terénu

Vrtací stroje ROC 7D a ROC 9D

Vzhledem k použití dálkového ovládání je strojník schopen s vrtacím strojem manévrovat z bezpečné vzdálenosti, a přitom mít ten nejlepší výhled, neboť se může, dle potřeby, pohybovat kolem celé vrtací soupravy a není omezen výhledem z jednoho místa – kabiny. Všechny funkce jako stabilizování stroje, vrtání i manipulace s vrtnými tyčemi jsou taktéž ovládány dálkově.

Při manipulaci se strojem (popojíždění z místa na místo), nastavování vrtacího příslušenství i při vlastním vrtání umožňuje ovladač jemný a přesný pohyb, důležitý pro vysokou produktivitu práce. Tím ale výhody nekončí.


Strojník při ovládání stroje

Výškově stavitelná záď s motorem, světlost podvozku 0,5 m nad terénem současně s nízko položeným těžištěm a se stavitelnými pásy umožňuje práci i v obtížném terénu, kde by se z kabiny řízený stroj nemohl použít. Při vrtání lze pro vylepšení stability použít také hydraulickou opěrnou nohu. Stroj se tak dostane „téměř všude” a je schopen vrtat i v nejrůznějších obtížných pozicích.

V případě potřeby je možné soupravu vybavit navijákem pro práci při extrémním sklonu terénu. Stroj je též dostupný ve slabší verzi ROC D7 RRC.

Vrtací metoda TOPHAMMER
Vrtací kladivo COP 2160
Průměr vrtu 76–115 mm
Maximální hloubka vrtu 28 m
Výkon motoru regulovatelný, max. 168 kW
Vrtací výkon regulovatelný, max. 21 kW

Základní vlastnosti vrtací soupravy ROC 9D

Celý stroj při vrtání

Satelitní monitorovací systém pro povrchové vrtací soupravy Atlas Copco

Toto volitelné příslušenství umožňuje vzdálenou kontrolu vrtací soupravy prostřednictvím internetu. Po přihlášení do systému jsou na internetových stránkách www.rocprocom.com k dispozici informace o stavu stroje, nutnosti provedení servisní prohlídky (včetně nutnosti výměny filtrů motoru, kompresoru), informace o produkci stroje (motohodiny, kladivohodiny, odvrtané metry) a momentální poloha stroje zjištěná prostřednictvím GPS. Celý systém je navržen tak, aby umožňoval jednoduchou instalaci na všech typech lomových vrtacích strojů Atlas Copco. Měsíční pravidelný poplatek za provoz se pohybuje v cenách běžného připojení k internetu.

Autor: Jiří Hejhálek
Foto: Archiv redakce
 

Nové

Ruční 3D skener RS10 pro přesná měření venku na stavbách i uvnitř budov

Zveřejněno 9.5. Nové předpisy a vyhlášky nařizují mít vše na stavbách měřené v časové ose a s co největší mírou přesnosti. Řešení pro takové případy nabízí nový ruční 3D skener RS10 dodávající společnost geoobchod, s.r.o. Přístroj, určený k velmi přesnému měření na… celý příspěvek

Inovace v podání METSO: Speciální sklápěcí korba pro vozidla v lomech

Zveřejněno 5.5. Podíváme se do německé společnosti Röhrig Granit, která se dlouhodobě zabývá těžbou a zušlechťováním přírodního kamene a minerálů. Společnost řešila, jak optimalizovat náklady v lomech při odvozu odstřelené horniny na korbách dumperů a rozhodla se… celý příspěvek

Představujeme GNSS Nivel Point 3

Zveřejněno 29.4. Zajímáte se o to, jak zpřesnit a zrychlit průběh stavebních prací a dosáhnout tak špičkové efektivity? Potřebujete všestranný a výkonný GNSS přijímač, který vám umožní změřit nebo vytyčit bod či vlastnickou hranici? Nivel Point 3 od společnosti 3gon… celý příspěvek