CARACAL MACHINES - Nové i použité stavební stroje a příslušenství
Dnes je 30.4. – svátek slaví Blahoslav

Case 320 aneb kdo vyrobil první rypadlo nakladač

Zveřejněno: 25. 5. 2005

První plně integrovaný rypadlonakladač na světě vyrobilo JCB v roce 1954 pod označením JCB Mark 1. Case představil první americký rypadlonakladač 26. února 1957, byl nazván Case 320 a poháněn byl benzínovým motorem. Zpočátku však o rypadlonakladače byl zájem velmi malý.

Do doby prvních skutečných rypadlonakladačů byly k dostání pouze zemědělské traktory s dodatečně navěšenými lopatovými konstrukcemi prodávanými zvlášť a s oddělenou zárukou. Problém byl v tom, že tehdejší traktory nebyly uzpůsobeny pro osazení dvou přídavných zařízení. Nebyly na nich připraveny žádné upevňovací body a u jejich nosné konstrukce se nepočítalo s namáháním od nakladače a podkopu.


Takto vzniklé výtvory byly sice výkonnější než parta chlapů s lopatou, ale chyběla jim vyváženost, dostatečná nosnost nakladače, dobrá rypná síla a uspokojivá hloubka podkopu. Skupinu konstruktérů prvního amerického rypadlonakladače vedl strojní inženýr Elton Long, který dříve navrhoval těžkou mechanizaci pro American Tractor.
To byla malá soukromá firma, která v padesátých letech minulého století vyvíjela hydraulické podkopové zařízení pro připojení ke svým pásovým strojům. A právě v té době, v roce 1957, byl American Tractor koupen firmou Case, jež shodou okolností pracovala na něčem podobném - vyvíjela prototyp kolového traktoru s nakládacím zařízením vpředu a podkopem vzadu.
Elton Long po spojení obou firem soupeřil s úsilím Josepha Cyrila Bamforda, zakladatele britského JCB. Přes všechny polemiky se historici shodují na tom, že první plně integrovaný rypadlonakladač na světě vyrobilo JCB v roce 1954 pod označením JCB Mark 1. Case představil první americký rypadlonakladač 26. února 1957. Byl nazván Case 320, měl hmotnost 3470 kg a byl poháněn benzínovým motorem Case G-148 o výkonu 31,3 kW. Jednalo se o čtyřválec s objemem 2,425 litru (v kubických palcích je to 148 - odtud označení motoru). Základní nakládací lopata měla objem 0,3 m3 a maximální výsypná výška s ní činila 2,521 m při maximálním vyklopení 40 °.


Kromě nakládací lopaty byla k dispozici další přídavná zařízení, jako například paletizační vidle nebo jeřábovací rameno. Největší hloubkový dosah podkopového zařízení byl 3,808 m, přičemž ho bylo možno natáčet v rozsahu plných 180°. Výrobce dodával ucelenou řadu podkopových lžic až do šířky 96,5 cm. V roce 1959 uvedl Case první rypadlonakladač s dieselovým motorem, Case 420. Počáteční zájem o rypadlonakladače nebyl kupodivu příliš výrazný.
Pracovaly totiž na malých stavbách, kde v podstatě nahrazovaly ruční práci. Jejich popularita však díky zvyšování jejich spolehlivosti a dostupnosti postupně sílila a nakonec se staly důležitým a velice oblíbeným nástrojem pro provádění zemních prací nejen v Americe.
Autor: Ondřej Hájek
Foto: Archiv firmy
 

Nové

Představujeme GNSS Nivel Point 3

Zveřejněno 29.4. Zajímáte se o to, jak zpřesnit a zrychlit průběh stavebních prací a dosáhnout tak špičkové efektivity? Potřebujete všestranný a výkonný GNSS přijímač, který vám umožní změřit nebo vytyčit bod či vlastnickou hranici? Nivel Point 3 od společnosti 3gon… celý příspěvek

Systém Digga HALO: vychytávka zpřesňující vrtání

Zveřejněno 24.4. Při vrtání ovlivňuje lidský faktor zásadním způsobem finální výsledek. Pro dokonalý vrt je potřeba nejenom vrták dobře nasměrovat na začátku, ale též v průběhu práce si musíme dát pozor na odklon od kolmice. Jednoduché a zároveň velice efektivní… celý příspěvek

Novinky v ASbud Česká Republika. Rekonstrukce zázemí a partnerství s John Deere

Zveřejněno 23.4. Známý prodejce stavební techniky ASbud ze Zlínského kraje se může zkraje roku pochlubit hned několika novinkami. Tou nejvýznamnější je fakt, že společnost podepsala dohodu s celosvětově uznávaným výrobcem John Deere o výhradním zastoupení ve věci… celý příspěvek