CARACAL MACHINES - Nové i použité stavební stroje a příslušenství
Dnes je 19.3. – svátek slaví Josef

Asociace půjčoven stavební techniky

Zveřejněno: 25. 6. 2011

Čtyři největší české půjčovny stavebních strojů vytvořily novou asociaci. Zakládajícími členy APST jsou Phoenix-Zeppelin The Cat Rental Store, TERRAMET, spol. s r.o., CRAMO s.r.o. a RAMIRENT s.r.o. Asociace vznikla s cílem sdílet data o trhu a monitorovat stávající trendy. Do funkce prezidenta APST zvolili její členové Ing. Františka Novotného.

První tisková konference, na které její zakladatelé představili nově vzniklou profesní asociaci, se konala v průběhu letošních Stavebních veletrhů Brno.

Důvody vzniku asociace

Impulzem pro její založení byl předpoklad rozvoje půjčování stavební techniky v České republice i na Slovensku v příštích letech.

Prvním důvodem k ustanovení asociace bylo zpomalení ekonomiky ve stavebnictví, které snížilo počet prodaných stavebních strojů,” řekl Ing. František Novotný, president APST. „Zřejmě od roku 2012 lze však předpokládat opatrný nárůst objemu stavebních prací. Tento nárůst logicky povede k většímu využití stavební techniky v celé její šíři. Služby půjčoven tedy budou i nadále získávat na významu,” dodal Ing. Novotný.


Zakladatelé APST (zleva) Ing. David Vašíček, Ing. Daniel Sys, Ing. František Novotný, Ing. Ján Bubán, Ing. Zdeněk Chyba

Cíle a očekávání

Asociace se bude především věnovat vytvoření vyspělého a korektního prostředí v oblasti půjčování stavební techniky. Přitom bude zastupovat zájmy členů v oblasti legislativy, technického rozvoje a udržovat zdravou konkurenční atmosféru.

Asociace půjčoven stavební techniky očekává, že zájem firem o půjčování strojů výrazně vzroste a bude tak reflektovat situaci ve vyspělých zemích Evropy. Podle generálního ředitele Ramirentu Ing. Jána Bubána si firmy ve střední Evropě zhruba 80 % strojů kupují, zbytek si půjčují. V západní Evropě je tomu naopak.

Abychom byli připraveni, je nutné monitorovat tržní podmínky a zjišťovat trendy. Právě proto chceme sdílet data o českém trhu,” dodal Ing. Novotný.

Nová asociace doplní již existující Sdružení dovozců stavebních strojů, které se zabývá prodejem strojů. Asociace půjčoven stavební techniky (APST) je otevřena dalším zájemcům. Veškeré informace o vstupu do APST poskytne osobně prezident asociace Ing. František Novotný, tel.: 602 391 887, novotny@terramet-trade.cz.

Autor: David Konečný
Foto: Helena Hejhálková
 

Nové

Elektrická rypadla vstupují do hlavního proudu. Develon uvádí další klíčové modely

Zveřejněno 18.3. Elektrifikace stavební techniky ještě před několika lety působila jako okrajový trend určený především pro pilotní projekty. Dnes je situace odlišná a v některých částech Evropy se bezemisní stroje stávají běžnou součástí stavebních zakázek. Zároveň… celý příspěvek

RECYCLING 2026: cirkulární ekonomika ve stavebnictví jako hlavní téma konference

Zveřejněno 16.3. Cirkulární ekonomika a efektivní využívání druhotných stavebních materiálů patří v současnosti mezi nejaktuálnější témata stavebního sektoru. Recyklace stavebních a demoličních odpadů představuje nejen ekologický přínos, ale i významnou příležitost… celý příspěvek

Liebherr představuje teleskopický manipulátor T48-8s

Zveřejněno 13.3. Liebherr rozšiřuje svou úspěšnou řadu teleskopických manipulátorů o nový Liebherr T48-8s. Tento model kombinuje osvědčený výkon a komfort modelu T55-7s s rozšířeným pracovním dosahem a nabízí maximální výšku zdvihu 8 metrů a maximální nosnost 4,8… celý příspěvek