Renomag.cz - Přídavná zařízení a náhradní díly pro stavební a težební stroje
Dnes je 6.12. – svátek slaví Mikuláš

„All-in-One“ novinka od Trimblu zvládne současně kontrolní práce i řízení strojů

Zveřejněno: 6. 11. 2023

Autorizovaný dealer měřických a nivelačních systémů Trimble pro Českou republiku, společnost Construction SITECH CZ, představila novinku v podobě roveru Trimble Siteworks MC – GNSS R780. Tento jednoduchý, ale technologicky vyspělý systém, s sebou přináší spoustu výhod, které osloví celou řadu podnikatelů ve stavebnictví. Pojďme si tuto novinku od renomovaného výrobce podrobněji představit.

Roverem R780 si lze zaměřit body v terénu a pomocí kontroleru GNSS se dá z těchto bodů vytvořit digitální model terénu. Zařízení je představeno ve videu dostupném po načtení vloženého QR kódu.

Rover R780 je určený pro kontrolní práce na stavbě; současně ovšem umožňuje řídit stavební stroje podle digitálního modelu terénu. Je to vysoce univerzální nástroj spojující v sobě výhody robustnějších a dražších systémů a zachovávající přitom maximální uživatelskou jednoduchost.

Jak to funguje?

Princip, na kterém je toto řešení postaveno, je prostý. Roverem si zaměříte body v terénu a pomocí kontroleru GNSS si z těchto bodů vytvoříte digitální model terénu. A to přímo na stavbě, během několika minut! Poté stačí z vytyčky sundat GNSS přijímač R780 a našroubovat ho na držák umístěný na rameni (násadě) rypadla. Kontroler pak umístíte do kabiny stroje a můžete provádět velmi přesné výkopové práce podle vámi vytvořeného digitálního modelu terénu. Práce je tak rychlejší a mnohem efektivnější.

Použité komponenty a konkurenční výhoda

Celý systém se skládá z několik osvědčených komponent. Základem je GNSS rover Trimble R780 – v současné době nejmodernější rover tohoto typu na trhu. Tento rover umožňuje přijímat korekční data GNSS z internetu (VRSnow, CZEPOS, IBSS apod.), a to buď přes rádio z referenční stanice, nebo pomocí technologie RTX. Integrovány jsou také současné nejmodernější technolgie Trimble – řeč je zejména o funkcích xFill a ProPoint, které umožňují pracovat i tam, kde jsou časté výpadky korekčních dat nebo je signál ze satelitů rušen okolím (například v husté městské zástavbě). R780 lze použít i jako referenční stanici stavby s funkcí Trimble Autobase, která umožní spuštění referenční stanice stisknutím jediného tlačítka.

Trimble Siteworks MC - GNSS s roverem R780

  • „All-in-One“ řešení (kontrolní práce / řízení stavebních strojů).
  • Robustnost / odolnost.
  • Podpora všech současných satelitních systémů (GPS, Glonass, Galileo, Beidou, QZSS).
  • Integrace pokročilých funkcí Trimble (xFill, ProPoint).
  • Snadná přenositelnost mezi stroji.

GNSS rover Trimble R780 umožňuje provádět veškeré kontrolní, vytyčovací nebo zaměřovací práce na stavbě a mimo tyto funkce jej lze využít i pro řízení rypadel nebo nakladačů s přesností na jeden centimetr. Stroje mohou pracovat buď podle vytvořeného, nebo vloženého digitálního modelu terénu. Uživatel má také možnost vytvořit si vodorovnou nebo skloněnou rovinu a pracovat se strojem jako by používal „laserovou nivelaci”. Díky funkci kompenzace náklonu GNSS roveru dokáže R780 přesně spočítat pozici a výšku břitu pracovního nástroje stroje. Tato funkce pomáhá usnadnit práci i méně zkušeným uživatelům.

Manipulace s roverem na vytyčce bude hračka i pro méně zkušené uživatele, a to díky funkci, která umí automaticky kompenzovat náklon.
Manipulace s roverem na vytyčce bude hračka i pro méně zkušené uživatele, a to díky funkci, která umí automaticky kompenzovat náklon.

R780 je umístěná na rameni rypadla a díky integrované IMU jednotce umí kromě pozice zaměřovat i sklopení ramene rypadla. Celý systém je tak velice jednoduchý. Kromě GNSS přijímače R780 a tabletu se systémem Siteworks (což je standardní sada GNSS roveru pro kontrolní práce) se skládá z jednoho gyro-senzoru s Bluetooth rozhraním, který měří otevření lopaty a je bezdrátově propojený s tabletem umístěným přímo v kabině stroje (do kabiny stroje tak nevede žádný kabel). Pokud je již gyro-senzor na stroji nasazený, zabere celá instalace jen pár minut. Další výhoda spočívá v tom, že systém lze jednoduše přenést na více strojů – na stroji zůstává pouze senzor lopaty, Bluetooth konvertor s napájecím kabelem a držák R780.

Výhody tohoto řešení, nabízené v České republice společností Construction SITECH CZ, jsou jednoznačné a okamžitě se promítají do ekonomických výsledků stavebních firem. Pokud se uživatel naučí systém vhodně používat (a díky jeho jednoduchosti to zvládne opravdu každý), ekonomická návratnost je velmi rychlá. Argumentem „pro” je dále odborná pomoc a poradenství od specialistů z Construction SITECH CZ, stejně jako tovární podpora výrobce Trimble. Pro více informací lze kontaktovat společnost Construction SITECH CZ.

Autor: Ing. Pavel Dostál1)
Foto: Construction SITECH CZ

1) Redakčně upraveno.

Tématické tagy

 

Nové

ČEMAT: „Oblečeme Váš stroj od hlavy až k patě“

Zveřejněno 4.12. ČEMAT, známý hráč na trhu stavební techniky a jejich komponentů, neustále rozšiřuje své portfolio tak, aby svým zákazníkům dokázal nabídnout komplexní sortiment pro stavební stroje. Kromě pneumatik pro bagry a nakladače, což je sortiment, na němž… celý příspěvek

Rozmohl se nám tady takový nešvar. Firmy opakovaně kupují stroje SANY

Zveřejněno 1.12. V titulku článku jsem si vypomohl slavnou hláškou z filmu Pelíšky, kde Eva Holubová vysvětluje nevěřícím rodičům, jaký zvyk se právě mezi žáky rozmohl. Ne že by snad věrnost značce SANY byla nějakým nešvarem, ale to, jak se tyto stroje u nás… celý příspěvek

DEVELON uvádí na trh minirypadlo DX20ZE-7 s elektrickým pohonem

Zveřejněno 29.11. Minirypadlo DX20ZE-7 bude první sériově vyráběné rypadlo s elektrickým pohonem od značky DEVELON, dříve známé jako Doosan Construction Equipment. Toto 2tunové rypadlo kombinuje nízkou hlučnost a nulové emise s funkcemi a zvýšením výkonu z nové… celý příspěvek