0% navýšení úvěrů pro financování strojů Yanmar
Dnes je 4.3. – svátek slaví Stela

Využití mobilní třídičky Zemmler MS 1600 v praxi

Zveřejněno: 4. 8. 2015

Drcení a třídění bylo až do nedávna dominantou recyklačních dvorů. S nástupem menších mobilních zařízení však třídičky vídáme stále častěji i u stavebních firem nebo živnostníků poskytujících zemní práce či autodopravu.

Důvodů je hned několik. Od úspory času, financí, investičních nákladů, které jsou u malých sít v porovnání s velkými stroji zase o kus jinde, se dostaneme až k ekologickému smýšlení a všeobecné náklonnosti společnosti k využívání recyklovaných materiálů. A aby nezůstalo pouze u teoretizování, rozhodli jsme se navštívit některou z firem, která malou mobilní třídičku provozuje.

Edma s.r.o. z Drnovic

Společnost Edma s.r.o. byla založena v roce 1999 a v současné době je zavedenou firmou zabývající se realizací staveb. Provádí komplexní výstavbu a rekonstrukci pozemních komunikací, mostů a podchodů, parkovacích a odstavných ploch, cyklostezek, zpevněných ploch, pokládku živičných povrchů, ale také revitalizace náměstí a sídlišť. Zabývá se také komplexní výstavbou a rekonstrukcí sportovních areálů s umělými povrchy a výrobu a montáží sportovních konstrukcí na venkovní sportoviště. Třídičku Zemmler MS 1600 si pořídila na začátku roku 2014 a v době psaní tohoto článku s ní má tedy přibližně 1 rok zkušeností.

ZEMMLER® MULTI SCREEN® MS 1600

Základem třídičky Zemmler je dvojitý buben, tvořený pomocí drátěných sít různých frakcí, do jehož vnitřku sype obsluha skrz podavač materiál k roztřídění. Blíže ke středu bubnu je síto hrubší, vně následuje jemnější. Třídění pak probíhá následovně. Nejhrubší kusy, které nepropadnou ani hrubším z dvojice sít, pouze projedou vnitřkem bubnu a vypadnou na druhé straně jako tzv. nadfrakce. Část materiálu propadne pouze hrubším sítem a je následně haldována pásovým dopravníkem, zbytek, který propadne i jemnějším z dvojice sít, je haldován na jinou hromádku.

Jednotlivá síta lze v případě potřeby během zhruba 20 minut vyměnit a třídit tak vstupní surovinu na jiné frakce. Ve firmě Edma používají dvojici sít 75 × 170 respektive 20 × 20, která dle slov pana Vaškeby zatím vyhovují a neměli potřebu je dosud měnit. „Část vytříděného materiálu používáme do zásypů, kam je dvojice frakcí 0 až 20 resp. 20 až 75 použitelná. Stejně tak to je i při opravách vozovek, kdy potřebujeme od sebe oddělit smíchané podkladní vrstvy. Případné jemnější síto si však dovedu představit například pro třídění antuky,” dodává pan Martin Vaškeba.

Třídicí výkon se pohybuje v rozmezí 5 až 30 m3/h v závislosti na vlastnostech tříděného materiálu. Vzhledem k rozměrům bubnu – 1,6 m na délku a průměru zhruba 1,3 m – je dobré omezit velikost vstupní suroviny na maximálně 15 cm. Podavač pojme 1,85 m3, přičemž nakládací výška činí 2 300 mm a délka 2 450 mm. Přetřídění plného zásobníku tedy zabere od necelých 4 minut do cca 20 minut, což je na jednu stranu rychlé a na druhou nám to poskytuje dostatek času na průběžné doplňování.

Co všechno se na sítu třídí

Zemmler třídí především asfaltový recyklát, betonový recyklát, cihelný recyklát a podkladní vrstvy vozovek. Na liniových stavbách se také často třídí zemina. Výhodou je, že část materiálu se tak dá při splnění všech norem a předpisů použít zpět do vozovek. Něco skonči jako zásyp. „Při použití na dvoře společnosti třídíme celou řadu materiálů. Síto toho zvládne hodně a v případě potřeby si necháme vstupní surovinu ještě nadrtit, kdy si pozveme drtičku přímo k nám,” uvádí k dalšímu využití pan Vaškeba.

Jak třídění probíhá

Velice jednoduše. Po odtažení síta na pracoviště je potřeba vybrat vhodné místo k jeho rozložení – přiměřeně rovnou plochu o rozměrech zhruba 7 × 10, která není příliš podmáčená. Následuje vysunutí opěrných noh a dvojice pásových dopravníků. V případě dostupnosti lze využít pro napájení motorovou zásuvku (3 × 400 V), pokud elektrika není, běží síto na vestavěnou elektrocentrálu. „Při práci na staveništi používáme výhradně zabudovanou elektrocentrálu. Zdá se nám to pohodlnější a navíc nemusíme mít obavu o přívodní kabel, u kterého je potřeba zajistit, aby nebyl vlivem provozu poškozen. U třídění na dvoře firmy je samozřejmě pohon přímo na elektriku výhodou,” uvádí své poznatky pan Vaškeba a zároveň dodává: „Vlastní obsluhu včetně plnění zvládá jeden člověk. Třídička se zapne a obsluha naváží za pomocí UNC nebo jiného nakladače násypku postupně materiálem. Průběžně je samozřejmě potřeba odvážet také roztříděný materiál.

Poděkování

Děkujeme pánům Martinovi Vaškebovi a Ing. Koudelkovi z firmy Edma s.r.o. za čas, který nám v rámci přípravy toho článku věnovali a za poskytnutí fotografie třídičky při práci.

Dvoububnové síto MS 1600 je nejmenším nabízeným modelem značky Zemmler. Výrobce dále nabízí různá provedení sít až do délky třídícího bubnu 6 metrů s kapacitou třídění až 150 m3/hod. Pro další informace doporučujeme navštívit webové stránky www.eurogreen.cz nebo si přečíst některý z článků, který jsme již v časopise Stavební technika uveřejnili. Všechny články jsou snadno dohledatelné na internetových stranách časopisu.

Autor: Jiří Hejhálek
Foto: Archiv firmy
Bezplatné zasílání časopisu Stavební technika pro rok 2024.
Bezplatné zasílání časopisu Stavební technika pro rok 2024.
 

Nové

UNICONTROL: Automatické 3D nivelace pro dozery a 3D nivelace pro rýpadla

Zveřejněno 1.3. 3D nivelační systémy dánského výrobce UNICONTROL nejsou na našem trhu zase tak dlouho. Přesto si z něj prostřednictvím tuzemského dealera, společnosti MACHINE CONTROL CZ, už ukrojily nemalou část a získávají stále více na popularitě i u majitelů… celý příspěvek

Financování strojů Yanmar s 0% navýšením prodlouženo

Zveřejněno 9.2. Společnost ASbud Česká Republika s.r.o., oficiální prodejce stavebních strojů Yanmar, nabízí možnost výhodně financovat nákup stroje s 0% navýšením až do konce března tohoto roku. Akce se vztahuje na skladové stroje Yanmar a na všechny nové stroje… celý příspěvek

Rýpadlo Cat 308 Next Gen Tomáše Chmelaře ukazuje hranice možného

Zveřejněno 31.1. Výkladní skříň několika výrobců a bezkonkurenčně jedno z nejlépe vybavených rýpadel, které jsme za poslední roky naživo viděli. Řeč je o osmitunovém pasovém rýpadle Cat 308 Next Gen, které dělá od letoška radost Tomášovi Chmelařovi v podhůří Beskyd.… celý příspěvek