CARACAL MACHINES - Nové i použité stavební stroje a příslušenství
Dnes je 30.4. – svátek slaví Blahoslav

Výměna a nabíjení baterií

Zveřejněno: 31. 12. 2011

Elektrické vozíky mají ve srovnání s vozíky se spalovacím motorem jednu malou nevýhodu. Musí se u nich měnit baterie, což je proces o něco složitější, než prostá výměna LPG lahve nebo dotankování paliva. Baterie je možné měnit několika způsoby, které se liší pohodlností, rychlostí i pracností pro obsluhu.

Již při výběru jakéhokoli typu elektrického vozíku je nutné brát v úvahu jeho budoucí využití, zejména nároky na délku nasazení vozíku během jedné směny, celkový počet směn i fakt, že olověný akumulátor vozíku smí být vybit maximálně z 80 % své kapacity. Podle toho je dimenzován výkon akumulátoru a zvolen způsob výměny baterie, v případě, že nepočítáte s dobíjením přímo ve vozíku. Tento způsob může být využitý jen tehdy, pokud vozík již nebude v rámci pracovního dne dále používán, protože trakční baterie nemohou být dobíjeny průběžně, ale vždy do 100 % kapacity.

Typy provozů podle spotřeby energie

Za slabý provoz můžeme považovat takové nasazení vozíku, kdy dojde v průběhu jedné směny k vybití akumulátoru z méně než 50 %. Normálním provozem rozumíme takový, kdy akumulátor vydrží pracovat po dobu celé jedné směny bez nutnosti výměny akumulátoru, jeho napětí tedy neklesne pod 20 % kapacity. Silným provozem chápeme provoz jednosměnný nebo vícesměnný s nutností mezidobíjení nebo výměny baterie, či když je baterie zatížena vysokými vybíjecími proudy. Zde je velmi ceněna možnost výměny baterie z boku – pro její rychlost a fyzickou nenáročnost, protože vozíky jsou znovu připraveny pro další nasazení s minimální časovou ztrátou.

Jednotlivé typy elektrické skladové techniky, mezi které zahrnujeme nízkozdvižné vozíky, zakladače, retraky, vychystávací i systémové vozíky nebo čelní akumulátorové vozíky, se liší hmotností a velikostí baterie nebo baterií, protože někdy může být velká baterie dělená na několik menších, právě pro snazší manipulaci při výměně a při nabíjení. Čím těžší je baterie, tím je práce s ní obtížnější a může vyžadovat i nasazení další techniky. Je dobré zmínit, že hmotnost baterie je nutné při výměně dodržet, protože baterie slouží jako protizávaží.

Obr. 4: Detail vchodu do domu v Haštalské ulici
Výměna baterie vrchem
Vysokozdvižný vozík se závěsným zařízením ve tvaru L, na kterém jsou dvě volná ocelová oka s háky. Pomocný vozík odpojenou baterii manipuluje tažením vzhůru. Výhoda tohoto postupu je rychlost, fyzická nenáročnost pro obsluhu a bezpečnost.
Obr. 5: Dům na Rašínově nábřeží
Boční výměna pomocí rolny a roltejneru s válečky
Příklad boční výměny baterie z vozíku, který je vybaven ložem s rolnami. Obsluha přiveze roltejner s válečky, zafixuje jej do „zámku“ a přetáhne odpojenou baterii na válečky roltejneru. Výhodou této manipulace je jednoduchost a investiční nenáročnost.

Dva hlavní způsoby výměny baterie

Nejjednodušší způsob jak doplnit vozíku energii je samozřejmě dobíjení baterie přímo ve vozíku. Tento způsob je možné využít pouze v méně intenzivních provozech, kdy baterie vydrží po dobu jedné nebo více směn a dobíjí se přes noc. Ve většině intenzivních provozů je nutné baterii měnit. Neznamená to ale, že by každý vozík musel nutně mít svoji vlastní náhradní baterii, protože i v intenzivních provozech se může nájezd jednotlivých vozíků lišit. Dá se říci, že při správné organizaci a péči o baterie je možné mít například jednu náhradní baterii pro dva vozíky.

Nejrychlejší, nejpohodlnější i nejbezpečnější je výměna baterie z boku. Boční kryt vozíku lze obvykle odstranit bez použití nářadí. Může být uskutečněna pomocí válečkové dráhy a výměnného stolu nebo pomocí jiného vysokozdvižného vozíku s dostatečnou nosností. Ve druhém případě musí být baterie vybavena kapsami pro snadné nabrání na vidlice. Výhodou válečkové dráhy je, že není nutné mít k dispozici další vozík. Ve frekventovaných provozech, kde se mění baterie u někdy i desítek vozíků, je rychlost klíčovým faktorem.

Z prohlídky závodu Z prohlídky závodu
Dvě alternativní řešení – rolna (vlevo) a kapsy pro přímé zasunutí vidlic (vpravo) vysokozdvižného vozíku.

Výměna baterie vrchem, a to buď pomocí jeřábu nebo jiného vysokozdvižného vozíku pomocí závěsu, je pomalejší. K dispozici musí být jeřáb nebo jiný vysokozdvižný vozík. Baterie je v tomto případě vybavena oky nebo úchyty pro umístění závěsu.

Volba mezi oběma hlavními způsoby výměny je i záležitostí konstrukčního řešení vozíku (ne každý výměnu z boku dovoluje), rutiny obsluhy vozíků nebo dostupnosti jiné zvedací techniky.

Praxí prověřené postupy výměny baterií:

  • Horem – jiným vozíkem nebo jeřábem – pomocí závěsného zařízení.
  • Hokem – pomocí rolny a výměnného stolu, roltejneru nebo ručního paletového vozíku rovněž s válečky.
  • Bokem – pomocí jiného vidlicového vozíku.
  • Bokem – pomocí elektromagnetu.

Moderní záležitostí je boční výměna baterie pomocí elektromagnetu

Gelové baterie – alternativa k tradičním trakčním bateriím

Gelové baterie jsou vhodné zejména do menších ručně vedených elektrických vozíků, u kterých jsou kvůli manévrovatelnosti důležité jejich rozměry. Čím menší je vozík, tím menší je jeho baterie. Nižší kapacita baterie je u gelových baterií kompenzována možností průběžného dobíjení ještě před úplným vybitím baterie a ani podbití baterii nijak neškodí. Podmínkou dlouhé životnosti a bezchybného provozu je alespoň jednou týdně dosáhnout jejího stoprocentního vybití a následného plného nabití, čímž dojde k novému zformátování baterie. Gelové baterie jsou vhodné i pro provoz v chlazených nebo mrazírenských skladech, protože si udržují lépe svoji kapacitu.

Dobíjení menších baterií u ručně vedených vozíků je možné z jakékoli zásuvky o standardním napětí 230 V, což znamená, že není nutné zřizovat speciální nabíjecí místnost. Další výhodou je absence kyselinových výparů, což ocení zejména potravinářské provozy.

Autor: Jindřich Přívora
Foto: Archiv firmy
 

Nové

Představujeme GNSS Nivel Point 3

Zveřejněno 29.4. Zajímáte se o to, jak zpřesnit a zrychlit průběh stavebních prací a dosáhnout tak špičkové efektivity? Potřebujete všestranný a výkonný GNSS přijímač, který vám umožní změřit nebo vytyčit bod či vlastnickou hranici? Nivel Point 3 od společnosti 3gon… celý příspěvek

Systém Digga HALO: vychytávka zpřesňující vrtání

Zveřejněno 24.4. Při vrtání ovlivňuje lidský faktor zásadním způsobem finální výsledek. Pro dokonalý vrt je potřeba nejenom vrták dobře nasměrovat na začátku, ale též v průběhu práce si musíme dát pozor na odklon od kolmice. Jednoduché a zároveň velice efektivní… celý příspěvek

Novinky v ASbud Česká Republika. Rekonstrukce zázemí a partnerství s John Deere

Zveřejněno 23.4. Známý prodejce stavební techniky ASbud ze Zlínského kraje se může zkraje roku pochlubit hned několika novinkami. Tou nejvýznamnější je fakt, že společnost podepsala dohodu s celosvětově uznávaným výrobcem John Deere o výhradním zastoupení ve věci… celý příspěvek