Již při výběru jakéhokoli typu elektrického vozíku je nutné brát v úvahu jeho budoucí využití, zejména nároky na délku nasazení vozíku během jedné směny, celkový počet směn i fakt, že olověný akumulátor vozíku smí být vybit maximálně z 80 % své kapacity. Podle toho je dimenzován výkon akumulátoru a zvolen způsob výměny baterie, v případě, že nepočítáte s dobíjením přímo ve vozíku. Tento způsob může být využitý jen tehdy, pokud vozík již nebude v rámci pracovního dne dále používán, protože trakční baterie nemohou být dobíjeny průběžně, ale vždy do 100 % kapacity.
Typy provozů podle spotřeby energie
Za slabý provoz můžeme považovat takové nasazení vozíku, kdy dojde v průběhu jedné směny k vybití akumulátoru z méně než 50 %. Normálním provozem rozumíme takový, kdy akumulátor vydrží pracovat po dobu celé jedné směny bez nutnosti výměny akumulátoru, jeho napětí tedy neklesne pod 20 % kapacity. Silným provozem chápeme provoz jednosměnný nebo vícesměnný s nutností mezidobíjení nebo výměny baterie, či když je baterie zatížena vysokými vybíjecími proudy. Zde je velmi ceněna možnost výměny baterie z boku – pro její rychlost a fyzickou nenáročnost, protože vozíky jsou znovu připraveny pro další nasazení s minimální časovou ztrátou.
Jednotlivé typy elektrické skladové techniky, mezi které zahrnujeme nízkozdvižné vozíky, zakladače, retraky, vychystávací i systémové vozíky nebo čelní akumulátorové vozíky, se liší hmotností a velikostí baterie nebo baterií, protože někdy může být velká baterie dělená na několik menších, právě pro snazší manipulaci při výměně a při nabíjení. Čím těžší je baterie, tím je práce s ní obtížnější a může vyžadovat i nasazení další techniky. Je dobré zmínit, že hmotnost baterie je nutné při výměně dodržet, protože baterie slouží jako protizávaží.
Dva hlavní způsoby výměny baterie
Nejjednodušší způsob jak doplnit vozíku energii je samozřejmě dobíjení baterie přímo ve vozíku. Tento způsob je možné využít pouze v méně intenzivních provozech, kdy baterie vydrží po dobu jedné nebo více směn a dobíjí se přes noc. Ve většině intenzivních provozů je nutné baterii měnit. Neznamená to ale, že by každý vozík musel nutně mít svoji vlastní náhradní baterii, protože i v intenzivních provozech se může nájezd jednotlivých vozíků lišit. Dá se říci, že při správné organizaci a péči o baterie je možné mít například jednu náhradní baterii pro dva vozíky.
Nejrychlejší, nejpohodlnější i nejbezpečnější je výměna baterie z boku. Boční kryt vozíku lze obvykle odstranit bez použití nářadí. Může být uskutečněna pomocí válečkové dráhy a výměnného stolu nebo pomocí jiného vysokozdvižného vozíku s dostatečnou nosností. Ve druhém případě musí být baterie vybavena kapsami pro snadné nabrání na vidlice. Výhodou válečkové dráhy je, že není nutné mít k dispozici další vozík. Ve frekventovaných provozech, kde se mění baterie u někdy i desítek vozíků, je rychlost klíčovým faktorem.
Výměna baterie vrchem, a to buď pomocí jeřábu nebo jiného vysokozdvižného vozíku pomocí závěsu, je pomalejší. K dispozici musí být jeřáb nebo jiný vysokozdvižný vozík. Baterie je v tomto případě vybavena oky nebo úchyty pro umístění závěsu.
Volba mezi oběma hlavními způsoby výměny je i záležitostí konstrukčního řešení vozíku (ne každý výměnu z boku dovoluje), rutiny obsluhy vozíků nebo dostupnosti jiné zvedací techniky.
Praxí prověřené postupy výměny baterií:
- Horem – jiným vozíkem nebo jeřábem – pomocí závěsného zařízení.
- Hokem – pomocí rolny a výměnného stolu, roltejneru nebo ručního paletového vozíku rovněž s válečky.
- Bokem – pomocí jiného vidlicového vozíku.
- Bokem – pomocí elektromagnetu.
Gelové baterie – alternativa k tradičním trakčním bateriím
Gelové baterie jsou vhodné zejména do menších ručně vedených elektrických vozíků, u kterých jsou kvůli manévrovatelnosti důležité jejich rozměry. Čím menší je vozík, tím menší je jeho baterie. Nižší kapacita baterie je u gelových baterií kompenzována možností průběžného dobíjení ještě před úplným vybitím baterie a ani podbití baterii nijak neškodí. Podmínkou dlouhé životnosti a bezchybného provozu je alespoň jednou týdně dosáhnout jejího stoprocentního vybití a následného plného nabití, čímž dojde k novému zformátování baterie. Gelové baterie jsou vhodné i pro provoz v chlazených nebo mrazírenských skladech, protože si udržují lépe svoji kapacitu.
Dobíjení menších baterií u ručně vedených vozíků je možné z jakékoli zásuvky o standardním napětí 230 V, což znamená, že není nutné zřizovat speciální nabíjecí místnost. Další výhodou je absence kyselinových výparů, což ocení zejména potravinářské provozy.