Tiskovou konferenci pořádal pro Českou republiku a Slovensko Ing. Jaroslav Vondruška, jednatel společnosti EXPO-Consult+Service, spol. s r.o.1), který také celou tiskovou konferenci moderoval. Za Messe Mnichov přijeli a více o největším celosvětovém veletrhu v oboru pohovořili Anja Schneider a Igor Palka.
Minulý veletrh bauma v číslech
Ohlédneme-li se krátce za veletrhem bauma 2010, potom o něm vypovídají následující údaje: 555 000 m2 výstavní plochy, 415 000 návštěvníků z 200 zemí. Z toho 65 % byli návštěvníci z Německa, 35 % z ostatních zemí. Více než 3 150 registrovaných vystavovatelů z 53 zemí, z toho téměř 1 900 ze zahraničí. Z České republiky své stroje a výrobky přišlo představit 24 firem a celkem se na veletrh přijelo podívat 5 405 návštěvníků z ČR.
A co veletrh bauma 2013? Veletrh očekává 500 000 návštěvníků, vystavovat bude 3 300 vystavovatelů na ploše 570 000 m2, tedy na největší ploše za historii konání veletrhu bauma. Nových 15 000 m2 se bude nacházet v jihozápadním okraji výstaviště.
Georg Moller, ředitel výstavní skupiny Messe München Internationa řekl: „S tímto novým prostorem můžeme nyní přijmout více vystavovatelů než dříve. Nicméně stále nemůžeme dát vystavovatelům takové prostory, které by chtěli, nebo všem zajistit ubytování."
Přihlášení vystavovatelé z ČR a Slovenska
Na světovou výstavu bauma 2013 je v listopadu 2012 přihlášeno z České republiky a Slovenska neuvěřitelných 43 společnosti (v roce 2010 to bylo 34):
Oborové členění veletrhu
1. Vše kolem stavby
1.1 Stavební vozidla 1.2 Stavební stroje 1.3 Zdvihadla a dopravníky 1.4 Stavební přístroje, nářadí, speciální systémy 1.5 Doprava a zpracování betonu a malty na stavbě 1.6 Bednění, lešení, pomocné konstrukce 1.7 Stavební zařízení
2. Báňský průmysl, dobývání a zpracování rudy a surovin
2.1 Stroje na dobývání surovin a důlní těžbu 2.2 Doprava a manipulace se surovinami 2.3 Technika pro úpravu surovin (vč. koksárenských zařízení)
3. Výroba stavebních hmot
3.1 Stroje a zařízení na výrobu cementem, vápnem a sádrou vázaných stavebních hmot 3.2 Stroje a zařízení na výrobu betonu, betonových dílců a prefabrikátů 3.3 Stroje a zařízení na výrobu asfaltu 3.4 Stroje a zařízení na výrobu suchých maltových směsí, omítek, sádry, potěrů, produktů stavebního trhu 3.5 Stroje a zařízení na výrobu vápenopískových cihel a stavebních produktů s využitím zbytkových materiálů elektráren (popílku, švkáry atd.) 3.6 Stroje a zařízení na výrobu ostatních stavebních prvků 3.7 Manipulace se stavebními hmotami, doprava, balení
4. Dodavatelé a služby
4.1 Pohonná technika, fluidní technika, agregáty 4.2 Příslušenství, náhradní díly 4.3 Služby 4.4 Zkoušecí, měřicí, regulační a řídicí technika 4.5 Komunikace, navigace 4.6 Bezpečnost práce
Veletrh bauma 2013 je opět zaostřen na hornictví
Německá technika a know how z oblasti hornictví jsou v cizině velmi žádané, a tak hornictví na veletrhu bauma 2013 opět obsadí jeden pavilon a také část volné plochy.
Že veletrh bauma není pouze vedoucím veletrhem pro stavební stroje a stroje pro výrobu stavebních hmot, se jasně ukázalo v roce 2010. Dobrá čtvrtina návštěvníků z odborných kruhů měla zájem o hornictví. Mezinárodní odborný veletrh pro stavební stroje, stroje pro výrobu stavebních hmot, důlní stroje, stavební vozidla a stavební přístroje je tak i v tomto oboru celosvětově největší akcí. Proto se na veletrhu představí ve vlastním pavilónu a také na volné ploše.
V zahraničí je žádaná obzvláště německá zabezpečovací technika. Odborný svaz pro důlní stroje ve Svazu Německá stavba strojů a zařízení (Verband Deutscher Maschinen- und Anlagenbau e.V. -VDMA) nyní zahájil iniciativu pro Jižní Ameriku, aby tam vybudoval obchodní vztahy. A tak německá technika a know how pomohou, aby kolumbijské dobývání uhlí především pod zemí bylo bezpečnější a aby se zvýšila těžební množství. Strategická spolupráce má vedle partnerství v bezpečnosti zahrnovat i transfer technologie.
V mezinárodním měřítku požadují báňské společnosti stále vyšší stupeň automatizace, aby se vyrovnaly s nedostatkem odborné pracovní síly. To se projevuje zejména v australských dolech. Příklad černouhelného dolu Carborough Downs ukazuje, jak velmi zákazníci dbají na kvalitu, bezpečnost a cenovou přiměřenost strojního parku, a že nakupují mezinárodně: V porubní stěně s polskou výstrojí (Tagor), australským řetězovým dopravníkem (Inbye/Nepean), australskými rozvodnami a řízením porubní stěny (MI-Power/Nepean) a s německým řízením štítu (Tiefenbach) dobývá sloj mocnou 4,5 až 5,7 m válcový kombajn SL 1000 (Eickhoff).
Rok 2011 při růstu obratu o 32 %, přibližně pět miliard euro, se stal nejlepším rokem své historie. A tak to je jedno z mála odvětví v Německu, které i v období roste.
Ve vzrůstající míře se objednávají takové stroje a zařízení, které slouží k rozšíření stávajících důlních závodů nebo k otevírání nových. Těžební množství se tedy stále více zvyšují. Jako příklad můžeme uvést Indii, partnerskou zemi minulého veletrhu bauma, kde se v tomto roce očekává obrat vyšší o 50 %. Nevylučuje se však, že jednotlivé podniky by v budoucnu mohly svá vývojová oddělení přesunout do ciziny.
Pod heslem „Future Mining – Těžba budoucnosti” odstartoval Svaz řadu akcí na univerzitách s báňskými fakultami ve Freibergu, Aachen (Cáchy) a Clausthalu, která má pomoci převážně středně velkým podnikům při zvládání jejich budoucích úkolů. K tomu patří vedle seskupování výzkumných aktivit především získávání mladých inženýrů. Tito se mohou v tomto hospodářském oboru odolném vůči krizi dívat do jisté budoucnosti.
Závěr
Pokud se budete chtít na veletrh bauma 2013 vypravit a zůstat alespoň dva dny, což je minim, tak z vlastní zkušenosti doporučuji, abyste hned sedli k internetu a začali shánět ubytování nebo se obrátili na: www.expocs.cz/ubytovani.
Další důležité informace najdete na www.bauma.de a v příštím časopise Stavební technika 1/2013.