Dnes je 8.12. – svátek slaví Květoslava

Technický a zkušební ústav ve stavebnictví (TZÚS) oslavuje půlstoletí

Zveřejněno: 17. 4. 2003

Technický a zkušební ústav ve stavebnictví – TZÚS Praha má za sebou 50 let své existence. Toto výročí oslavil začátkem března v Praze za účasti pozvaných hostů především z oblasti zkušebnictví a to jak z tuzemska, tak ze zahraničí. Vrcholem oslav byla mezinárodní konference za aktivního přispění delegátů evropských zkušebních ústavů.



O informace, týkající se dosavadních i minulých aktivit TZÚS, se podělili na předcházející tiskové konferenci Ing. Jiří Sobota (ředitel ústavu) a jeho kolega Ing. Jiří Studnička. Také TZÚS se aktivně připravuje na blížící se vstup ČR mezi země EU, v tomto případě na poli legislativy pro oblast stavebnictví. Dosud se podařilo zpracovat a schválit cca 50 harmonizovaných norem, kapitolu dalších zhruba 100 norem hodlá ještě v letošním roce TZÚS uzavřít.
Celkově má být v ČR aktualizováno a schváleno až 600 norem, sladěných s normami zemí EU. Kromě dalších zajímavých informací byla zmíněna otázka financí a další odpovídající činnosti TZÚS pro potřeby českého stavebnictví. Zatímco ústav nutně potřebuje doplňovat a pořizovat nová zkušební zařízení (v hodnotě cca 30 milionů Kč ročně), od státu získává roční dotaci pouhých 100 tisíc Kč, zatímco např. v Německu je podobná instituce ve vlastnictví státu a z velké části je jím také dotována. Před vstupem do EU, pokud má být TZÚS plnohodnotným zkušebním zařízením, porovnatelným s ostatními ústavy v zahraničí, předpokládá potřebu nárůstu investic až na trojnásobek.
Autor: Karel Kurka
Foto: Archiv firmy
 

Nové

Praktická všestrannost příslušenství MB Crusher

Zveřejněno 5.12. Letní období na mnoha místech světa přineslo nejen dlouhé dny a příznivé počasí, ale také časté odstávky při náročných stavebních projektech. Příslušenství MB Crusher však našlo využití i během těchto horkých letních dnů. Díky své robustní… celý příspěvek

KH-KIPPER: Světoznámá značka made in Europe

Zveřejněno 3.12. Vozidla s nástavbami KH-KIPPER vozí materiály nezbytné při výstavbě silnic, staví energetické sítě, přepravují komunální odpad, zemědělské plodiny, stroje na podvalníkách. Často ve skutečně sparťanských podmínkách. Obrovská prašnost, nepřetržité… celý příspěvek

Cummins je vám stále k dispozici. Síť Karola Walczaka udržuje průmysl v regionu SEE v chodu

Zveřejněno 28.11. Společnost Cummins je celosvětově známá kvalitou a odolností svých motorů – mnohé z nich zůstávají v provozu i po desítkách let. Stejně jako u každého mechanického zařízení je pro jejich životnost klíčová pravidelná údržba, dodržování servisních… celý příspěvek