AsBud: Nová generace strojů Yanmar
Dnes je 5.7.

Systém variabilního ovládání minirypadel Bobcat získal ocenění Samoter 2020

Zveřejněno: 21. 3. 2020

Pokročilé variabilní ovládání přídavných hydraulických okruhů A-SAC (Advanced – Selectable Auxiliary Control), kterým lze vybavit minirypadla Bobcat řady R s hmotností 2–4 tuny, získalo ocenění za technické inovace od poroty Samoter Innovation Awards 2020.

Systém A-SAC umožňuje individuálně přiřadit ovládání přídavných hydraulických okruhů k oboum joystickům

Vyhlášení ocenění za inovace mělo být součástí aktivit doprovázejících veletrh Samoter 2020.

Robert Husar a Luca Bonadiman s oceněním Samoter Innovation Awards
Robert Husar a Luca Bonadiman s oceněním Samoter Innovation Awards

Přizpůsobení variabilního ovládání přídavných hydraulických okruhů

Bobcat představil svůj originální systém SAC (Selectable Auxiliary Control) společně s uvedením minirypadel řady R v roce 2018. Jedná se o jedinečné řešení, které strojníkům umožňuje individuálně přiřadit ovládání přídavných hydraulických okruhů k oboum joystickům. To vede k vyšší produktivitě a šetří čas a peníze, které by jinak bylo nutné vynaložit na zvykání si na jiné pracovní režimy nebo na specifika nového stroje.

Jak je znázorněno na doprovodných obrázcích, systém SAC (A-SAC) se ovládá pomocí tlačítek, která jsou umístěna příhodně v horní části každého z joysticků rypadla. Společně s použitím přepínače systému SAC na ovládacím panelu může strojník zvolit některou ze sedmi přednastavených kombinací variabilního ovládání, přičemž ruce může nadále ponechat na joysticku a nepřerušovat svoji práci.

A-SAC – pokročilý systém nastavitelného pomocného ovládání

A-SAC jsme vyvinuli s cílem dále vylepšit původní systém SAC a umožnit obsluze nastavování rychlosti u jednotlivých funkcí. Díky systému A-SAC může strojník snadno měnit nastavení až pro sedm různých příslušenství či aplikací. Tím se zvyšuje výkon i přesnost při použití speciálních příslušenství,” vysvětluje tuto jedinečnou funkci Robert Husar, manažer produktové řady minirypadel Bobcat.

Systém A-SAC bude k dispozici jako volitelný doplněk pro současná i budoucí rypadla Bobcat řady R. Lze jím však dodatečně vybavit rovněž všechna starší rypadla Bobcat řady R o hmotnosti 2–4 tuny.

Strojník může zvolit některou ze sedmi přednastavených kombinací variabilního ovládání
Strojník může zvolit některou ze sedmi přednastavených kombinací variabilního ovládání

Příklad použití systému A-SAC

Pro třídicí operace s drapákem může obsluha stroje zvolit například kombinaci funkcí náklonu (AUX4) a otáčení (AUX2) na levém joysticku, zatímco funkce otevírání a zavírání (AUX1) zůstane samostatně na pravém joysticku. Pomocí systému A-SAC lze též individuálně přednastavit rychlost každé z těchto funkcí tak, aby odpovídala prováděným úkonům a dovednostem strojníka. Při přechodu na jinou práci se stejným příslušenstvím může obsluha snadno přepnout na jiné v systému A-SAC předdefinované nastavení.

Minirypadla Bobcat řady R s hmotností 2–4 tuny zahrnují pět modelů kompaktních strojů. Na obrázku minirýpadlo Bobcat E27
Minirypadla Bobcat řady R s hmotností 2–4 tuny zahrnují pět modelů kompaktních strojů. Na obrázku minirýpadlo Bobcat E27

„Rková” řada minirypadel Bobcat

Minirypadla Bobcat řady R s hmotností 2–4 tuny zahrnují pět modelů kompaktních strojů – E26, E27z, E27, E34 a E35z – nabízejících nejlepší kombinaci viditelnosti, vysoké rypné síly, dokonalé stability a plynulého ovládání pracovních funkcí doplněnou o nízkou hmotnost pro snadnou přepravu. Nová rypadla disponují řadou pokročilých funkcí, jsou robustní a kvalitně zpracovaná. Jednotlivé modely jsou postaveny na společné flexibilní platformě, které umožňuje individuální konfiguraci dle plánovaného nasazení a dle potřeb zákazníků.

Kromě vyšší produktivity a zmíněných inovací se vývojový tým z Dobříše také postaral o zajištění znatelně lepšího pohodlí pro obsluhu.

Další informace o produktech naleznete na webu bobcat.com nebo kontaktujte distributora pro ČR, společnost Bobcat CZ, a.s..

Autor: Pavel Svoboda
Foto: Doosan Bobcat EMEA
 

Nové

Continental LD-Master pro nakladače v lomech, dolech i na staveništích

Zveřejněno 4.7. Pneumatika třídy LD-Master L5 je určena pro těžké nakladače pracující v nejnáročnějších podmínkách – ve stavebnictví, lomech a povrchových dolech. Díky robustní kostře a mimořádně hlubokému dezénu poskytuje vynikající ochranu a zajišťuje… celý příspěvek

Bobcat na Bauma 2025: Show, která brala dech

Zveřejněno 2.7. Pravidelné demo show Bobcat pořádané v rámci Baumy se letos zúčastnili čtyři strojníci, z toho tři z České republiky – Zdeněk Brůžek, Tomáš Mrkvička a Radek Mach. Se Zdeňkem a Tomášem, kteří tvořili jádro celé show, jsme na místě hovořili a… celý příspěvek

Výhody spojení Rototiltu a nivelace NOVATRON

Zveřejněno 30.6. V moderním stavebnictví už nehraje hlavní roli jen síla stroje. Rychlost, přesnost a efektivita práce jsou dnes klíčem k úspěchu – a právě spojení tiltrotátoru ROTOTILT a nivelace NOVATRON posouvá schopnosti klasického bagru na zcela novou úroveň. celý příspěvek