Mnohé firmy se chystají právě na MSV představit svoje novinky. Opět bude vysoké zastoupení firem ze zahraničí.
Vysoká zahraniční účast
Stejně jako v minulých letech, i letos se přibližně třetina vystavovatelů hlásí ze zahraničí, především pak z Německa, Slovenska, Turecka a Itálie. Turecko jako partnerská země ročníku bude zastoupeno přibližně padesáti firmami, což otevírá řadu příležitostí k navázání kontaktů na tomto dynamicky se rozvíjejícím trhu. Dále se do Brna vracejí firmy z Velké Británie a Španělska včetně obchodní komory. Mezi nová teritoria patří také Dánsko. Vedle tradičně se účastnících zahraničních firem se představí také zcela noví vystavovatelé mj. z Polska, Německa, Rakouska, Itálie nebo Rumunska.
Řada zemí se opět prezentuje oficiálním stánkem. Zajímavostí bude expozice Udmurtské republiky z Ruska sdružující šest vystavovatelů. K zemím, které se prezentují oficiální expozicí, se po delší době opět připojila také Velká Británie. Její stánek připravuje Asociace strojírenského průmyslu a UK Trade & Investment. Tradiční kolektivní expozice chystá německá spolková země Bavorsko a Spolkové ministerstvo vzdělávání a výzkumu, z dalších zemí pak Slovensko, Rusko, Čína, Francie, Švýcarsko a Rakousko.
V čele s lídry oborů
Jádrem a dominantou veletrhu zůstává obor obráběcí a tvářecí stroje, kde se představí všichni významní tradiční vystavovatelé. Brněnský veletrh je pro ně obchodním vrcholem roku nejen pro český trh. „Každá účast nám přináší nové obchodní kontakty a pomáhá nám udržovat spojení s těmi již získanými,” říká Jaroslav Tyc, majitel společnosti Strojírna Tyc, která speciálně pro MSV 2013 nechává nový model stroje a návštěvníkům představí také nový systém automatické výměny hlav. Věrným účastníkem MSV je také firma Heidenhain, která na veletrhu oceňuje rostoucí zájem o obor třískového obrábění kovů ze strany odborných škol, ale i celé odborné veřejnosti. „MSV je svým rozsahem jediná výstava svého druhu v České republice. Její význam spočívá v možnosti setkat se jak s výrobci strojů, tak i s jejich uživateli, a vyslechnout názory a podněty pro další vylepšení a zkvalitnění našich produktů i služeb,” uvedl Jan Štědrý. Obráběcím strojům je opět vyhrazen největší a nejmodernější pavilon P, kde návštěvníci najdou stánky firem jako TOS Varnsdorf, TOS Kuřim, Kovosvit MAS, Tajmac-ZPS, Itax Precision, DK machinery, Dayton Progress, Semaco, Mikron Moravia, Yamazaki Mazak, ŽĎAS a mnohých dalších.
Druhým největším oborem jsou materiály a komponenty pro strojírenství. Ani zde nebudou chybět lídři trhu jako ArcelorMittal, který v Brně vystavuje každý rok a loni jeho stánek přilákal bezmála tři tisíce návštěvníků. Z ocelářských firem se dále představí třeba UnionOcel, Ferona, U.S. Steel Košice nebo Karla.
Napjatě očekávané technologické novinky
Vystavovatelé se na veletrh intenzivně připravují a řada z nich již ohlásila představení zajímavých novinek. Společnost Šmeral Brno, která patří mezi firmy účastnící se všech dosavadních ročníků MSV, chystá výstavní premiéru světově unikátního zařízení vyvinutého ve spolupráci s firmou Bionic. Mikrovlnný reaktor mf60D pracuje na principu katalytické depolymerizace a dokáže přeměňovat materiály bohaté na uhlovodíky jako komunální odpad či biomasu na olejový kondenzát, plyny, uhlíkatý zbytek a vodu.
V oboru automatizace je tradičním vystavovatelem společnost KUKA, která bude v české výstavní premiéře prezentovat nové průmyslové roboty řady AGILUS s novým řídicím systémem KR C4 Compact. Samozřejmě nebudou chybět ani žádané roboty řady QUANTEC a smyslem celé rozšířené expozice bude ukázat „naživo” zákazníkům, jak snadná automatizace může být.
Další tradiční účastník Hotset ČR představí několik zajímavých novinek firmy Optris, která se zabývá bezkontaktním měřením teploty. Jde například o zcela unikátní řešení pro bezpilotní letouny, díky kterým je možné za pomoci infrakamery provádět různé druhy inspekcí, například solárních elektráren.
Společnost UNIS na MSV vystavuje od roku 1992. Pro letošek připravuje názornou přehlídku produktu PHARIS® – výrobního informačního systému, u kterého si zájemce může rychle a snadno vyzkoušet všechny funkce pomocí přenosného modulu a ponořit se tak do simulace plánování výroby přímo na výstavišti. Zájemci o leteckou techniku v této expozici uvidí roztáčení proudového motoru zapůjčeného z První brněnské strojírny, u kterého UNIS zajišťuje řízení.
Mezi vystavovateli opět nechybí ani společnost ABB, která návštěvníkům předvede druhou generaci kompaktních robotických svařovacích buněk FlexArc – robotizované pracoviště pro sériovou výrobu s mnoha funkcemi. Zajímavým exponátem bude také multifunkční robot IRB 120 s hmotností pouhých 25 kg. Mezi jeho typické aplikaci patří obsluha strojů či manipulace s materiálem, ale na veletrhu se představí v podobě robotického výčepu FlexBeer.
„Inteligentní revolucí” ve svařování slibuje předvést společnost Fronius. Na MSV připravuje prezentaci nové generace svařovacích zdrojů TPS/i, která je výsledkem několikaleté práce firemních vývojářů.
Novinky najdeme také v expozici společnosti STILL ČR, která na MSV oceňuje právě zájem návštěvníků o inovace a možnost předvést výrobky přímo v provozu. Ve vývoji se zaměřuje na technologie šetrné k životnímu prostředí jako zpětné využívání energie, hybridní pohony, akumulátory nové generace, používání filtrů pro zachycování nečistot apod. Na MSV představí mj. svůj nejefektivnější produkt – inovovaný model RX 70 Hybrid, což je světově jediný sériově vyráběný vysokozdvižný vozík s hybridní technologií pohonu ve třídě s nosností 3 až 3,5 t.
Společnost Vítkovice Machinery Group svou prezentaci zaměří na dodávky pro strojírenskou metalurgii. O Zlatou medaili se letos bude ucházet s vakuovacím zařízením, které již funguje v Železárnách Hrádek u Rokycan.
Zajímavých novinek exponátů bude samozřejmě daleko více, informace o nich jsou na www.bvv.cz/msv v sekci Vystavovatelé se představují.