Dnes je 1.5.

Současnost a perspektiva těžby a úpravy nerudných surovin

Zveřejněno: 9. 6. 2012

Ve dnech 28. a 29. března 2012 se konal na VŠB – Technické univerzitě Ostrava již pátý ročník mezinárodní vědecké konference zaměřené na problematiku těžby a zpracování nerudných surovin, včetně využívání a recyklace odpadů z této oblasti a stavebních odpadů.

Konferenci s názvem Současnost a perspektiva těžby a úpravy nerudných surovin pořádala ČSVTS HGF VŠB-TU OSTRAVA, Odborná skupina lomové dobývání a úpravnictví s Oddělením úpravy nerostných surovin, Institut hornického inženýrství a bezpečnosti, HGF, VŠB-TU Ostrava, Těžební unií Brno a Silikátovým svazem Praha.

Určena byla pro těžební organizace v oblasti nerudných surovin a uhlí, zpracovatele stavebních a nerudných surovin, organizace zabývající se využitím surovin a odpadů, výrobce těžebních a úpravnických strojů a zařízení, výrobce zařízení pro automatizaci těžebních a úpravnických celků, výzkumné ústavy, univerzity a státní správu.

Průběh konference

V úvodních příspěvcích vystoupili rektor VŠB-TU prof. Ing. Ivo Von drák, CSc., děkan HGF prof. Ing. Vladimír Slivka, CSc., dr.h.c., Ing. Ivo Pěgřimek, předseda ČBU, kteří zdůraznili význam dobývání nerudných surovin pro náš průmysl.

V hlavní části konference se uskutečnily přednášky, kde byly přednesena zajímavé témata z oboru těžby a úpravy surovin, strojního zařízení, rekultivací po těžbě, projektování a modelování území, báňských a bezpečnostních předpisů atd.

S nejzajímavějších vystoupení lze uvést přednášky Ing. Stanislava Štýse, DrSc.1) o koncepci rekultivace a obnovy území dotčených těžbou nerostných surovin v lokalitách ČR, Ing. Petra Formana o výstavbě vodních cest, zejména plánovaného vodního koridoru Dunaj-Odra-Labe a také ve vztahu využití vytěžených štěrkopísků a ekonomiky.

Dále byla přednesena témata Ing. Jaroslavem Jiskrou, PhD. ve využití lokality, která sloužila ve středověku jako zdroj stavebního materiálu,v současnosti je turistickou atraktivitou, Ing. Leo Boháče o nových typech přesypových stolic dopravníků, RNDr. Bohumila Svobody, CSc.2) o volbě vhodné trhaviny a časování v závislosti na druh horniny, Ing. Marcela Brejchy o využívání 3D modelování a vizualizace území vytěžených lokalit, Ing. Petra Dospivy o řešení poruch toku jemnozrnných materiálů, doc. RNDr. Jiřího Zimáka, CSc. o přirozené radioaktivitě hornin ve střední části lomu Mokrá, Ing. Jiřího Hájovského, CSc. o riziku při využívání materiálů důlních odvalů, Ing. Jakuba Krásy o současných strojů pro povrchovou těžbu a skladování vytěžených surovin, Ing. Jaroslava Fikáčka o řešení důsledků po chemické těžbě uranu a Ing. Vlastimila Řepky, Ph.D. o využití kalů z odkališť v lokalitě Nowa Ruda3).

Z problematiky nakládání s odpady a báňských a bezpečnostních předpisů byly předneseny příspěvky Ing. Jana Kaňky, PhD., RNDr. Víta Štrupla, Ing. Martina Sedláčka, dále přednášel Ing. Martin Vyvážil, Ing. Martin Kroč a Ing. Aneta Maleňáková.

Šachťák – ctěné a neomylné prezídium
Šachťák – ctěné a neomylné prezídium

Prezentace firem

V rámci konference probíhala prezentace firem těchto firem:

  • pewag s.r.o. – Česká Třebová
  • ACHENBACH-CZ,s.r.o. – Třešť
  • KSB-PUMPY + ARMATURY s.r.o. – Praha
  • SEW-EURODRIVE CZ s.r.o. – Praha
  • Strojírny Podzimek, s.r.o. – Třešť
  • KOOL Trading, spol. s r.o. – Třešť
  • ZAM - SERVIS a.s. – Ostrava
  • METSO Minerals s.r,o. – Brno
  • RUBBLE MASTER CS spol. s r.o. – Slavkov u Opavy
  • SUZ WELDING s.r.o. – Slopné
  • RVS s.r.o. – Chodov
  • SVS Nevelin GmbH o.s. – Ostrava
  • TATRA a.s. – Kopřivnice
  • CEMDEST s.r.o. – Ostrava
  • ATLAS s.r.o. – Praha
  • OKD – Karviná a Kamenictví FOIT – Ostrava.
  • Prezentace firem v rámci konference
    Prezentace firem v rámci konference

    Blahopřejeme

    První den konference se ukončil Hornickým večerem – Šachťákem (společenský a debatní večer). A oslavovalo se, neboť náš kamarád a člen redakční rady Ing. Otakar Vondruška měl jubileum. Právě 28. března mu bylo 75 let.

    Šachťák – pasování oslavence do nové kůže
    Šachťák – pasování oslavence do nové kůže

    Tímto mu za celou redakci ještě jednou blahopřejeme a přejeme mu do dalších let hodně zdraví, štěstí, lásky a elánu.

    1 Ing. Stanislava Štýse, DrSc. je český lesní inženýr a odborník na životní prostředí (konkrétně na rekultivace po těžbě hnědého uhlí či na ochranu krajiny narušenou těžebnou činností). Je autorem 330 knih.
    2 RNDr. Bohumil Svoboda CSc je soudním znalce v oblasti těžba-geologie, trhací práce a technické otřesy a autorizovaný geotechnik.
    3 Nowa Ruda je město v jiho-západní části Polska, ležící poblíž českých hranic na řece Włodzica v centru sudetských hor.
    Foto: Archiv firmy
     

    Nové

    Představujeme GNSS Nivel Point 3

    Zveřejněno 29.4. Zajímáte se o to, jak zpřesnit a zrychlit průběh stavebních prací a dosáhnout tak špičkové efektivity? Potřebujete všestranný a výkonný GNSS přijímač, který vám umožní změřit nebo vytyčit bod či vlastnickou hranici? Nivel Point 3 od společnosti 3gon… celý příspěvek

    Systém Digga HALO: vychytávka zpřesňující vrtání

    Zveřejněno 24.4. Při vrtání ovlivňuje lidský faktor zásadním způsobem finální výsledek. Pro dokonalý vrt je potřeba nejenom vrták dobře nasměrovat na začátku, ale též v průběhu práce si musíme dát pozor na odklon od kolmice. Jednoduché a zároveň velice efektivní… celý příspěvek

    Novinky v ASbud Česká Republika. Rekonstrukce zázemí a partnerství s John Deere

    Zveřejněno 23.4. Známý prodejce stavební techniky ASbud ze Zlínského kraje se může zkraje roku pochlubit hned několika novinkami. Tou nejvýznamnější je fakt, že společnost podepsala dohodu s celosvětově uznávaným výrobcem John Deere o výhradním zastoupení ve věci… celý příspěvek