e-shop RENOMAG
Dnes je 4.7. – svátek slaví Prokop

Recyklace zbytkového betonu – systémy firmy LIEBHERR

Zveřejněno: 12. 10. 2006

Recyklace zbytkového čerstvého betonu při čištění mísicích a přepravních zařízeních umožňuje lepší využití kameniva, písku, cementu i vody. S tím souvisí i snížení nákladů na jejich přepravu a zpracování. Firma Kranimex s.r.o. dodává na český trh recyklační systémy firmy LIEBHERR.

Standardní výbavou betonáren se stávají zařízení na recyklaci zbytkového betonu. Nejen, že usnadňují čištění autodomíchávačů od zbytků betonové směsi, ale umožňují znovupoužití kameniva, písku i cementu pro výrobu nové betonové směsi. Současně lze recyklovat i vodu potřebnou k čištění. Navíc odpadá potřeba skládkovat nevyužitou a zbytkovou betonovou směs, kromě finanční úspory tak dochází i k menšímu zatěžování životního prostředí. Ekologický a ekonomický přínos recyklace spočívá i v menší potřebě přepravy stavebních hmot. V současnosti je v ČR provozováno 38 recyklačních systémů LIEBHERR.


Obr. 1: Šnekový recyklační systém LRS

LRS - šnekový recyklační systém LIEBHERR

Šnekové systémy firmy LIEBHERR mají kompaktní konstrukci (viz obr. 1). Použité materiály zajišťují dlouhou životnost při minimálních nárocích na údržbu. Jsou schopny zpracovat až 12, resp. 22 m3 betonové směsi za hodinu a vyseparovat kamenivo od frakce 0,25mm. Vyrábějí se jak ve stacionárním, tak i v mobilním provedení (viz obr. 2).


Obr. 2: Mobilní recyklační zařízení LRS

LRT - bubnový recyklační systém LIEBHERR

Bubnový systém si díky většímu objemu bubnu (viz obr. 3) poradí nárazově s větším množstvím zbytkového betonu. Zbytkový beton může být dodáván i nakladačem nebo čerpadlem. Bubnové systémy jsou dodávány v provedení s hodinovým výkonem 10 nebo 20 m3 vymyté betonové směsi a jsou schopny separovat kamenivo od frakce 0,25mm.


Obr. 3: Pohled do útrob bubnového recyklačního systému LRT

Dávkovací zásobník

Velkoryse dimenzovaný dávkovací zásobník je určen k vyčištění více autodomíchávačů současně (viz obr. 4). Provoz autodomíchávačů tak není přerušován dlouhým čekáním na čištění před další nakládkou. Zároveň umožňuje zpracování různých druhů zbytkového betonu. Soustředěné velké množství betonové směsi je ze zásobníku průběžně dodáváno do recyklačního systému.


Obr. 4: Dávkovací zásobník pro odbavení čtyř automíchávačů současně

Kranimex spol. s r.o.

Firma Kranimex nezastupuje na českém trhu firmu LIEBHERR pouze v oblasti výroby a přepravy betonu a recyklace zbytko-vého betonu. Dále prodává věžové jeřáby LIEBHERR, které také pronajímá. Více o produktech LIEBHERR a činnosti firmy Kranimex je uvedeno na www.kranimex.cz.

Autor: Ing. Petr Volf
Foto: Archiv firmy
 

Nové

Komatsu PC220LCi-12: inteligentní rypadlo, které mění způsob práce

Zveřejněno 3.7. Nové pásové rypadlo Komatsu PC220LCi-12 s integrovaným systémem intelligent Machine Control 3.0 posouvá využití 3D řízení strojů výrazně dál než předchozí generace. Vedle ochrany proti překopu přináší automatické vedení po trase, práci svahovky… celý příspěvek

Elektrické dampry Volvo míří do norského tunelu. Pomáhají stavět vodní elektrárnu

Zveřejněno 2.7. Elektrifikace stavební techniky už dávno není jen záležitostí malých nakladačů nebo městských strojů. V Norsku se teď do reálného provozu dostává i těžká technika, která běžně vozí desítky tun materiálu v náročných podmínkách. Společnost LNS… celý příspěvek

Drticí a třídicí lžíce MB Crusher jakoby popíraly fyziku. Fungují fantasticky

Zveřejněno 1.7. Kdo jiný by mohl posoudit praktický dopad využívání třídicích a drticích lžic na rýpadlech než Ondřej Svoboda, svého času jednatel jedné z největších firem na recyklaci stavebních odpadů u nás. Jeho „rukama“ prošlo více než milion tun materiálu… celý příspěvek