Přinášíme vám několik rad a tipů, jak udržet svou techniku v dobrém stavu, výrazně prodloužit její životnost a snížit náklady na provoz. Každodenní prohlídka nezabere více než 5 minut času a měla by obsahovat:
- vizuální kontrolu zjevných poškození či deformací a úniků oleje,
- kontrolu funkce brzd včetně brzdy parkovací,
- kontrolu čistoty agregátů, vzduchového filtru a zvláště čistoty elektronických prvků a povrchů baterií,
- kontrolu provozních náplní (motorový olej, převodový olej, brzdová kapalina),
- kontrolu, případně dotažení matic kol,
- kontrolu napnutí řemenů a funkcí pracovního osvětlení včetně brzdových a zpětných světel a výstražného majáku.
Další činnosti
Dále doporučujeme hlavně pravidelné promazání řídicí nápravy a nosných řetězů. Pokud je obsluha vybavená ručním mazacím lisem naplněným tukem a řetězovým sprejem, nezabere toto ošetření pracovníkovi obsluhy více než 15 minut času.
Při provozu manipulační techniky v prašném prostření je výhodné pořízení mobilního kompresoru, kterým obsluha během několika minut dokáže odstranit usazený prach z elektromotorů, agregátů, elektronických zařízení či baterií, který je k těmto součástem obzvlášť nepřátelský a dovede zvýšit znatelně provozní náklady.
Každá preventivní péče by měla zahrnovat i mytí vozíku. Zvlášť opatrně je ovšem třeba postupovat při tlakovém mytí, kdy hrozí nebezpečí vniknutí vody do elektrických a elektronických částí a při zapnutí těchto obvodů vzniká nebezpečí poškození řídicích jednotek a dalších elektronických prvků.
Nejdůležitější provozní a údržbářské tipy
1. Baterie – kontrolovat a dolévat destilovanou vodu tak, aby byly elektrody článku ponořeny. Povrch baterie udržujte čistý, zabráníte tak samovolnému vybíjení. Póly baterie ošetřete a nakonzervujte kvalitní vazelínou. Nabíjení provádějte vždy včas a hlavně do plně nabitého stavu baterie!
2. Nosné řetězy ošetřete kvalitním sprejem, kladky zvedacího zařízení, pokud mají maznice, rovněž naplňte a naopak nikdy nemažte rámy zvedacího zařízení!
3. Řádně doplňte tuk do všech maznic řídicí nápravy.
4. Věnujte pozornost čistotě chladiče a jeho mřížek a také vyfoukejte prach a nečistoty z prostorů ventilátorů všech druhů!
5. Z povrchu pneumatik a superelastických kol odstraňte špony, hřeby a jiné předměty, které pak provozem povrch běhounu narušují a trhají!
6. Nezapomeňte na motorový a převodový olej. Motorový podléhá ve vozících opotřebení provozem poměrně rychle a převodový se zase znehodnocuje zvýšeným otěrem zvláště při drsnějším zacházení.
7. Vzduchový filtr je třeba neustále kontrolovat a čistit obzvláště v prašných provozech!
8. U LPG vozíků dbejte na výměnu pří vodní hadice od lahve každé dva roky!
9. Občasné umytí může vozíku pouze prospět a zároveň obsluha čistého stroje snadněji pozná různé závady, jako např. úniky motorového či hydraulického oleje.
Pokud dohlédnete na tyto základní rady a úkony či je budete sami provádět, snížíte velmi výrazně náklady na opravy těchto vašich pomocníků, kteří se vám za to navíc odmění zvýšenou bezpečností a životností.