Organizátorem této akce je Těžební unie. Na Podzimním Setkání se sešlo téměř 120 účastníků, mezi nimiž nechyběli ani zástupci ministerstev a představitelé Českého báňského úřadu.
Program
I přesto, že jsme se setkání účastnili pouze jeden den, o to nejdůležitější jsme nepřišli, jelikož právě ve čtvrtek probíhaly veškeré přednášky. Hlavním tématem sice byla připravovaná legislativa, ale konferenční program byl natolik pestrý, že si jistě každý účastník našel to „své”.
Témata prezentací byla např.: Novinky z BOZP, Úprava metodiky zkoušek drobových zrn v sedimentárních horninách, Stratifikace povrchových a podzemních vod, Katalog kameniva, Problematika těžby anfibolických hornin, Informace o připravovaných společných mezinárodních projektech, Připravovaná změna Horního zákona, Vztah Katastrálního a Horního zákona, Aktuální novela zákona EIA a připravovaná integrace povolovacích řízení, Aktuální priority v oblasti EU politik, Surovinová politika ČR a další.
Zástupci jednotlivých firem předvedli své prezentace a některé z nich byly vskutku zajímavé. Například firma Noen, která se zabývá projektováním strojů a zařízením pro povrchové dobývání nerostů, obohatila svou prezentaci zdařilým a poutavým videem, ve kterém představila nové unikátní rypadlo určené pro německý křídový důl. Další prezentace byly také poutavé. U některých se rozpoutala diskuse, u jiných to zřejmě nebylo třeba.
Zajímavosti
Součástí Setkání byla také výstavka firem v předsálí, kde bylo, stejně jako na společenském večeru, mnoho příležitostí k získání nových kontaktů, utužení těch stávajících a především k výměně zkušeností a názorů.
V přednáškovém sále mohli účastníci shlédnout výstavu minerálů s názvem Nerostné bohatství Brna a okolí, kterou připravili pracovníci Moravského zemského muzea Brno. Výstava byla příjemným zpestřením a určitým odlehčením od všech odborných výstupů.
V rámci doprovodného programu se v pátek uskutečnila exkurze do Růženina lomu a na Hády. Exkurze jsme se bohužel už neúčastnili, proto přinášíme alespoň jednu fotografii z této akce. Nesmíme zapomenout ani na výborné občerstvení, které bylo na tomto setkání zajištěno a které tedy přispělo k dobré náladě po celou dobu trvání. Stejně tak k příjemné atmosféře přispěl zajisté i hotel Myslivna, z něhož se mohli účastníci a návštěvníci kochat výhledem na celé Brno.
Nyní nezbývá než se těšit na další Setkání těžařů, které proběhne na jaře 1. až 3. dubna 2014 opět na Moravě ve vinařské obci Kurdějov. Zatím tedy „Zdař Bůh”!
Něco málo o Těžební unii
Těžební unie je zájmové sdružení, působící v České republice od roku 1990. Členy Těžební unie jsou společnosti zabývající se těžbou nerostných surovin, dovozci, výrobci a prodejci strojů a zařízení pro těžbu a úpravu surovin, geologické, projekční a ekologické společnosti, odborné vysoké i střední školy a vzdělávací instituce a muzea. K 2. 10. 2014 čítal počet členů Těžební unie 115 společností. Hlavní činností Těžební unie je úzká spolupráce s orgány státní správy na připomínkování potřebných zákonů a vyhlášek, pořádání setkání, seminářů a školení.