Pro stlačený zemní plyn se běžně používá zkratka CNG, která pochází z anglického označení Compressed Natural Gas. Zemní plyn se skládá především z metanu (CH4), při jehož spalování se uvolňuje méně škodlivin než v případě benzínu či nafty. Nutno však podotknout, že CNG není totéž jako známější LPG (Liquified Petroleum Gas), což je označení pro směs propanu a butanu, jehož spalování znamená vyšší ekologickou zátěž, než je tomu v případě CNG. U automobilů poháněných CNG tedy není třeba mít jakékoli obavy ze splnění emisních limitů. Nejedná se sice o obnovitelný zdroj, rozhodně však jde o zajímavé alternativní řešení pohonných hmot.
Významná výhoda – snížení provozních nákladů
Řidičům, kteří se rozhodnou na CNG jezdit, může řešení přinést řadu výhod. Hlavní výhodou je snížení ceny za pohonné hmoty v porovnání s cenou za benzín či naftu. Aktuální ceny CNG k 1. 10. 2012 činí 16–19 Kč/m3 , přičemž 1 m3 CNG odpovídá zhruba 1 l benzínu a 1 kg CNG = 1,4 m3 CNG.
Bezpečnost auta na CNG
Tlak v nádobách, ve kterých je CNG uchováván, dosahuje hodnoty více než 200 barů, tj. zhruba 200× vyšší tlak, než atmosferický, což vyvolává četné bezpečnostní otazníky. V testech bezpečnosti se však ukazuje, že toto palivo je vysoce stabilní. Používané tlakové nádrže musí splňovat přísnější standardy, než jaké jsou požadovány u tradičních typů paliv. Nádrže jsou opatřeny ventily zabraňujícími přetlakování či výbuchu. Pokud by z jakéhokoli důvodu došlo k úniku CNG, plyn se volně rozptýlí do atmosféry a nehrozí tedy jeho nebezpečné hromadění při zemi (jako je tomu při úniku LPG) nebo kontaminace půdy či vodních zdrojů (typické pro benzín a naftu). Vzhledem k této vlastnosti zemního plynu je možné využívat k parkování i podzemní garáže.
Kde načerpat stlačený zemní plyn?
Ačkoli je dostupnost CNG ve srovnání se standardními palivy stále výrazně nižší, dochází průběžně k neustálému rozšiřování možností, kde si stlačený plyn natankovat. V současnosti lze CNG čerpat v mnoha větších městech a celkově můžeme u nás CNG natankovat na přibližně 30 místech.
Plnit se však dá dvěma způsoby. První, rychlý typ plnění, se uplatňuje u již zmíněných veřejných čerpacích stanic. Doba čerpání v tomto případě činí 3 až 5 minut, což je srovnatelné s tankováním benzínu či nafty.
Druhou možností je pořízení domácí plničky, pomocí které je možné dotankovat své auto z přípojky plynu umístěné např. ve vlastní garáži. Výhodou je nižší cena plynu oproti čerpacím stanicím, nevýhodou je dlouhá doba plnění trvající několik hodin. Cena domácí plničky sice přesahuje 100 tisíc Kč, pokud však najezdíme ročně velké množství kilometrů a k veřejné čerpací stanici to máme daleko, může se její pořízení vyplatit.
Přestavba nebo originální CNG vůz z výroby?
Pokud jsme rozhodnuti pro vůz využívající jako palivo stlačený zemní plyn, máme před sebou dvě varianty. Tou první je přestavba stávajícího vozu, druhou a zřejmě vhodnější variantou je koupě nového automobilu s variantou pohonu CNG (osobně jsem poptávala automobil Volkswagen Passat a čekací doba na úpravu s CNG byla 3 měsíce). Přestavba s sebou nese některé nevýhody oproti pořízení nového vozu, proto je nutné tento krok dobře uvážit.
Přestavbou ztratíme velkou část zavazadlového prostoru, kde budou umístěny tlakové nádrže. U nového automobilu jsou tyto nádoby integrovány do kostry vozidla a velikost prostoru pro zavazadla není výrazně omezena.
Auta přestavěná na CNG mají na jedno natankování menší dojezdovou vzdálenost (kolem 200 km) než nová auta primárně určená pro používání CNG (kolem 500 km).
Cena přestavby se pohybuje okolo 60 tisíc Kč. Rozdíl v pořizovací ceně nového auta přímo stavěného na CNG bývá oproti totožnému modelu určenému pro běžná paliva většinou menší než cena přestavby.
Vyplatí se jezdit na CNG?
Nevýhodou CNG je především málo čerpacích stanic spolu s menším dojezdem na jedno natankování. Počet čerpacích stanic ale stále roste, a to nejen v ČR. Provozní náklady jsou ve srovnání s benzínem přibližně poloviční. Pokud jezdíme často, auto na CNG se nám i přes vyšší pořizovací cenu brzy vrátí. Zároveň si z jízdy na CNG můžeme odnést i dobrý pocit z toho, že naše rozhodnutí změnit palivo má příznivý vliv na životní prostředí. Můžeme tedy říci, že v současné době se na CNG jezdit vyplatí.