Dnes je 5.5. – svátek slaví Klaudie

Ohlédnutí za mezinárodním strojírenským veletrhem

Zveřejněno: 11. 3. 2015

Ve dnech 29.9.–3.10. 2014 se konal již 56. ročník Mezinárodního strojírenského veletrhu a letos opět potvrdil své postavení nejvýznamnějšího průmyslového veletrhu v zemích střední Evropy.

Mezinárodní strojírenský veletrh je tradiční brněnský průmyslový veletrh. Každoročně se ho účastní více než 1 500 vystavovatelů a 75 000 návštěvníků z 59 zemí světa. Více než třetinu tvoří vystavovatelé ze zahraničí. Zastoupeny jsou všechny klíčové oblasti strojírenského průmyslu v devíti specializovaných oborech. Místem konání je tradičně Brněnské výstaviště. Spolu s Mezinárodním strojírenským veletrhem se konají i doprovodné veletrhy. Každý lichý rok je to mezinárodní veletrh dopravy a logistiky Transport a Logistika, v sudých letech veletrh IMT a technologické veletrhy pod hlavičkou Top Technology.

První mezinárodní strojírenský veletrh se konal v roce 1959. Od té doby se mezinárodní strojírenské veletrhy konají každoročně na podzim. V prvních letech to bylo vždy na počátku září, později začal být termín konání koordinován s ostatními veletrhy v Evropě a posunut na počátek října. Pořadatelem veletrhu je společnost Veletrhy Brno (BVV).

Statistiky

Letos se veletrhu zúčastnilo 1 627 vystavovatelů a expozice zaplnily všechny pavilony brněnského výstaviště. Firmy přijely ze 31 zemí a podíl zahraničních účastníků činil 47 %. Partnerskou zemí letošního veletrhu bylo Thajsko, které přivezlo prezentace 17 firem. Nejvíce zahraničních strojařů ale přijelo tradičně z Německa. To představilo své firmy hned na 280 stáncích. Druhou nejzastoupenější zemí byli Slováci a na třetí místo poskočila Čína, kterou v Brně zastupovalo 72 vystavovatelů. Celková návštěvnost se vyšplhala na 76 155 návštěvníků z 53 zemí. Příští veletrh se bude konat 14. 9.–18. 9. 2015.

Specializované veletrhy a ocenění

Součástí MSV 2014 byly oborově zaměřené specializované veletrhy: Mezinárodní veletrh obráběcích a tvářecích strojů IMT, Mezinárodní slévárenský veletrh FOND-EX, Mezinárodní veletrh svařovací techniky WELDING, Mezinárodní veletrh plastů, pryže a kompozitů PLASTEX a Mezinárodní veletrh technologií pro povrchové úpravy PROFINTECH.

Přihlášené nejlepší exponáty se ucházely o prestižní Zlaté medaile MSV. Odborná hodnotitelská komise udělila pět hlavních cen, které získaly společnosti KUKA Roboter, Arburg, Next Metrology Software, Středoevropský technologický institut VUT v Brně a Svaz kováren ČR spolu se Západočeskou univerzitou v Plzni.

Významní hosté

Oficiální zahájení tradičně přišlo v předvečer prvního dne. Na slavnostní akci se sešla velká část současné vlády, poslanci, senátoři a zástupci cizích parlamentů či regionálních zastupitelstev. „Vítejte v Brně, nejkrásnějším městě střední Evropy," přivítal tradičně hosty brněnský primátor Roman Onderka. Předtím se ve svém proslovu ale nevyvaroval malého faux pas, kdy během přirovnání slogan z etikety whisky „Keep walking" (česky „Kráčej dál" či „Pokračuj v chůzi") přeložil jako otázku „Kam kráčíš?". A odpověděl na ni tím, že strojírenský veletrh kráčí správným směrem.

Největší potlesk si vysloužil prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák, který si neodpustil narážku na to, že jsou to právě průmyslníci, kteří zajišťují životní úroveň kolegům, kteří sedí na této straně. A ukázal na řady politiků.

První den veletrh navštívili také prezident republiky Miloš Zeman, předseda Senátu Parlamentu ČR Milan Štěch a předseda vlády Bohuslav Sobotka. Prezident Zeman ke konci své brněnské návštěvy představil čtyři kritické body, které podle něj brzdí český průmysl a ekonomiku. Jedná se o rozdíl mezi základním a aplikovaným výzkumem, nedostatečnou podporu technického vzdělávání a hlavně slabou obchodní diplomacii. Právě tomuto bodu se Zeman věnoval nejhlouběji a práci českých velvyslanců poměrně důrazně kritizoval. Čtvrtou brzdou jsou podle něj současné protiruské sankce, které označil za nesmyslné.

Zajímavosti

Ve všech kongresových sálech brněnského výstaviště nechyběl bohatý doprovodný program. K nejvýznamnějším událostem patřily Sněm Svazu průmyslu a dopravy ČR, hospodářské fórum 10 let ČR v EU a b2fair setkání Kontakt-Kontrakt. Na odborných konferencích se jednalo o aktuálních tématech jako 3D tisk, využití robotiky, možnosti energetických úspor nebo spolupráce průmyslu, výzkumných institucí a vysokých škol.

Na konferenci týkající se 3D technologie představili významní světoví dodavatelé poslední trendy a zajímavé příklady praktického využití 3D tisku. Podle organizátora konference, šéfredaktora časopisu Konstruktér serveru www.3d-tisk.cz Jana Homoly, fáze všeobecné fascinace z 3D tisku pominula a tento obor se pomalu stává součástí běžné výrobní produkce: „Firem zabývajících se 3D tiskem je strašně moc, ale trh vyspívá a nezabývá se už jen prodejem 3D tiskáren. Tiskárna je jen nástroj a vyrobit ji je dnes velice snadné, ale důležité je know-how a mít trhu co nabídnout. Hodnota 3D tisku je v tom, jak dokáže zlevnit vývojové a výrobní procesy," poznamenal Jan Homola.

Nechyběla ani expozice Vysokého učení technického v Praze (ČVUT). ČVUT přivezlo letecký multifunkční simulátor. Simulátor je založen na konceptu Stewartovy plošiny, kterou dává do pohybu šest pístů, čímž dochází k simulaci sil působících na lidské tělo v letadle. Nahoře se člověk cítí jako v opravdovém kokpitu, pokud se ovšem nepodívá dolů pod sebe, kde uvidí dav dychtivě vzhlížejících lidí, čekajícíh na svých pár minut v simulátoru. Hlavním cílem simulátoru je mít nástroj na testování softwaru, který bude pilotovi určitým způsobem asistovat. V ultralehkém letectví je největší úmrtnost, takže v současnosti je testována aplikace nouzového přistání.

Z akcí zaměřených na podporu exportu byl největší zájem o Business den Ruské federace, další setkání se věnovala mj. obchodu s Čínou, Thajskem, Běloruskem nebo Ázerbájdžánem. Součástí letošního ročníku byl jednodenní veletrh pracovních příležitostí JobFair MSV, kterého se zúčastnilo 24 vystavovatelů, především významných průmyslových firem.

Autor: Zuzana Fajfrová
Foto: Archiv firmy
 

Nové

Představujeme GNSS Nivel Point 3

Zveřejněno 29.4. Zajímáte se o to, jak zpřesnit a zrychlit průběh stavebních prací a dosáhnout tak špičkové efektivity? Potřebujete všestranný a výkonný GNSS přijímač, který vám umožní změřit nebo vytyčit bod či vlastnickou hranici? Nivel Point 3 od společnosti 3gon… celý příspěvek

Systém Digga HALO: vychytávka zpřesňující vrtání

Zveřejněno 24.4. Při vrtání ovlivňuje lidský faktor zásadním způsobem finální výsledek. Pro dokonalý vrt je potřeba nejenom vrták dobře nasměrovat na začátku, ale též v průběhu práce si musíme dát pozor na odklon od kolmice. Jednoduché a zároveň velice efektivní… celý příspěvek

Novinky v ASbud Česká Republika. Rekonstrukce zázemí a partnerství s John Deere

Zveřejněno 23.4. Známý prodejce stavební techniky ASbud ze Zlínského kraje se může zkraje roku pochlubit hned několika novinkami. Tou nejvýznamnější je fakt, že společnost podepsala dohodu s celosvětově uznávaným výrobcem John Deere o výhradním zastoupení ve věci… celý příspěvek