Společnost neustále investuje do zlepšování kvality vyráběného kameniva ve svých kamenolomech a zároveň vkládá nemalé prostředky směřující na ochranu životního prostředí při těžbě a zpracování kamene na výrobním zařízení.
V každém ze tří kamenolomů, které jsou v majetku společnosti (lom pod Libínem, lom Sudslavice a lom Slavětice), byly instalovány dvě odsávací stanice s kompletním sacím potrubím k místům s výskytem prachu. Tato místa byla zakrytována, jsou to zejména výsypy z drtičů, třídiče a pasové přesypy. Ze zakrytovaných míst jsou prachové částice odsávané potrubím do zásobníků na odsávacích stanicích.
Na další dotazy, týkající se nejen investic do této technologie, odpovídal předseda představenstva a ředitel společnosti Ing. Václav Princ.
Jaký finanční objem představovala celková investice do instalace odsávání prachových částic ve Vašich třech kamenolomech?
Celkový finanční objem na pořízení odsávání prachových částic, vznikajících zejména při drcení a třídění kameniva, činil pro všechny tři naše lomařské provozovny 28 mil. Kč. Z této celkové částky činila 60 % dotace z Fondu životního prostředí, a ta představovala částku 16,8 mil. Kč.
Určitě jsou v České republice provozovány kamenolomy s výrobním zařízením bez odsávání prachových částic. Co právě Vás vedlo k tak velké investici v této oblasti?
Nevím, ale myslím si, že ještě mnoho výrobních zařízení v kamenolomech v České republice nemá odsávání prachových částic. Ono je to tak, úlet prachových částic do volného prostoru se dá řešit i jinými způsoby, např. vodním mlžením, nebo přímo vlhčením zpracovávaného materiálu.
My jsme se na tuto záležitost snažili nahlížet tak nějak komplexně. V dané době byla možnost získání dotace z Fondu životního prostředí na zařízení omezující únik prachových částic z výrobního zařízení. Tady jsme měli ve vztahu na životní prostředí možnost výběru odsávání, vodní mlžení nebo vlhčení zpracovávaného materiálu.
Vlhčení zpracovávaného materiálu je sice nejlevnější variantou, ale vlhký materiál se špatně třídí a navíc kamenivo zůstává obalené prachovými částicemi a znehodnocuje se, v podstatě pak nevyhovuje požadavkům evropské normy, takže jsme tuto variantu okamžitě vyloučili.
Varianta vodního mlžení není v provozu tak energeticky náročná, musí mít zdroj vody, což není až tak velký problém, větší problém je s nadměrnou vlhkostí, která se dostává i do prostředí, kde je nežádoucí a hlavně řeší pouze problém úletu prachových částic do okolního prostředí.
Námi zvolená varianta odsávání je v provozu podstatně energeticky náročnější, ale tato varianta řeší velmi spolehlivě úlet prachových částic do okolního prostředí a plní pro nás ještě jeden, a to velmi důležitý úkol tím, že odsává prachové částice z výrobků při finálním třídění. Naše výrobky, zejména drtě, jsou v současné době téměř bez obsahu prachových částic, a tudíž dosahují z tohoto pohledu vysoké kvality.
Mluví se o dostavbě dvou bloků Jaderné elektrárny Temelín. Myslíte si, že Váš kamenolom Slavětice, který je nejbližší výrobnou drceného kameniva, z pohledu vzdálenosti k této elektrárně, je schopen dodávat drcené kamenivo pro případnou dostavbu?
Odstranění prachových částic z výrobků našich provozoven bylo v podstatě to poslední, co nás ve výrobě tížilo. Mechanické vlastnosti kameniva vyráběného v našich kamenolomech jsou na velmi dobré úrovni a zejména produkce lomu Slavětice, který zpracovává pararulu, dosahuje velmi vysoké hodnoty mechanických vlastností (pevnost v tlaku, otluku, ohladitelnosti), takže si myslím, že s ohledem na polohu lomu Slavětice jsme určitě jedním z potencionálních dodavatelů drceného kameniva pro tuto stavbu.
Děkujeme za zajímavé informace.