Dnes je 26.3. – svátek slaví Emanuel

Na stavbě BB Centra v Michli a budovy ALPHA

Zveřejněno: 25. 5. 2003

V rámci tzv. BB Centra v Praze 4-Michli, je dalším objektem stavba budovy ALPHA, která vyrůstá jako jeden ze tří plánovaných staveb (dále budova Beta a budova Gamma) mezi Brumlovkou a dálnicí A1. Realizátorem stavby budovy ALPHA je společnost HOCHTIEF VSB, a.s., divize 8, provoz 3. Následující informace o stavbě objektu Alpha mi poskytl informace ředitel provozu Ing. Jaroslav Šindelář.„Objekt budovy Alpha, na jehož výstavbu jsme vyhráli výběrové řízení, je součástí celého komplexu BB centra, což je soubor staveb pro kanceláře, obchody a služby. Investorem je developerská společnost Passerinvest, která má za sebou v této části Prahy 4 již několik staveb. Stavbu jsme zahájili začátkem července 2002, její dokončení je plánováno na závěr října letošního roku, s kolaudací a stěhováním nájemníků počítáme do konce roku 2003. V současné době (začátek března - pozn. red.) je skončeno kompletní založení stavby a pokračujeme s hrubou stavbou. Nyní jsme v úrovni druhého nadzemního podlaží. Konstrukčně je budova navržena jako klasický železobetonový skelet s opláštěním hliníkovými konstrukcemi. V tomto období jsou pro nás také aktuální inženýrské sítě, přípojky kanalizace, vody a elektro.
Hrubá stavba má být podle harmonogramu hotova do 31. května, na opláštění nastoupí jako dodavatel firma Metalprogres. Hlavní technologické vybavení budovy - tzn. rozvody vzduchotechniky, elektrorozvody a technické instalace zahájí subdodavatelé v průběhu března. Současně probíhají výběrová řízení na realizaci interiérů včetně dodávek dveří, podlah, stavbu příček atp.“

Jaká technika byla a je pro stavbu použita?
„Nejvíce techniky tu bylo soustředěno v úvodní etapě zakládání stavby a zemních prací. Tady spolupracovala naše divize 9 s firmou Zakládání staveb. Dnes máme na stavbě především techniku pro manipulaci s materiály ve výškách, tzn. pro výstavbu jednotlivých podlaží, což jsou věžové jeřáby Liebherr, které jsou v pronájmu od firmy Kranimex a několik automíchačů s přečerpáváním betonových směsí,“ pokračuje v informacích Ing. Šindelář.
V březnu se pohybovalo na stavbě asi 80 pracovníků, z nichž cca polovina je kmenových, tzn. Hochtief VSB, v profesích železáři, betonáři, zedníci, lešenáři. Ve špičkovém období stavby tu má pracovat v průměru 200 – 250 lidí. Na objektu se zatím pracuje v turnusech (pondělí – pondělí od 6.00 do 22.00 hod). Vzhledem k okolní bytové zástavbě není povolen nepřetržitý provoz.

Několik základních údajů o stavbě objektu Alpha
Stavba je koncipována jako administrativní budova s třemi podzemními a osmi nadzemními podlažími v nejexponovanějším místě celého areálu.
Má mít plochu 12 230 m2, z toho 10 515 m2 je počítáno na kancelářské plochy, zbývající pak pro obchody a služby. Vnitřní atrium má navodit příjemnou, až komorní atmosféru. Zakřivená jihozápadní fasáda umožní umístění ojedinělých log. V přízemí objektu budou k dispozici plochy pro obchody a služby, nadzemní prostory jsou počítány pro kancelářské využití.
Střecha objektu je řešena jako zatravněná, rozlehlá terasa s bohatou vegetací. Autorem projektu je tak jako v případě dalších dvou připravovaných objektů Beta a Gamma Ing. Arch. Jan Aulík z Atelieru A.
Autor: Karel Kurka
Foto: Autor a archiv Hochtief VSB
 

Nové

Mobilní terénní jeřáb SANY SAC600E toho umí hodně

Zveřejněno 24.3. Výrobce SANY na veletrhu Bauma představil jako novinku pro evropský trh své mobilní a pásové jeřáby. První modely zařadil do své nabídky také oficiální dealer značky SANY u nás, společnost CARACAL MACHINES s.r.o. V kategorii mobilních terénních… celý příspěvek

Prestižní ocenění pro vynálezce předchůdce smykem řízeného nakladače

Zveřejněno 22.3. Vynálezci prvního kompaktní nakladač na světě, bratři Cyril a Louis Kellerovi, byli v roce 2023 uvedeni do Národní síně slávy vynálezců (National Inventors Hall of Fame, NIHF) v USA. Tato prestižní instituce každoročně oceňuje vynálezce, podporuje… celý příspěvek

Představujeme domíchávače betonu, autočerpadla a sklápěče Euromix MTP

Zveřejněno 20.3. Rodinná firma Euromix MTP GmbH, která za vývojem a výrobou stejnojmenných automobilových nástaveb pro stavebnictví stojí, pochází z německého města Porta Westfalica. Hlavními pilíři jejího současného produktového portfolia jsou domíchávače betonu,… celý příspěvek