Dnes je 8.5.

Modifikovaná otěruvzdorná ocel CREUSABRO<sup>®</sup>

Zveřejněno: 18. 9. 2009

Firma LEGA-INOX, spol. s r.o. je velkoobchodní organizace s nerezovým hutním materiálem a také otěruvzdorným a vysokopevnostním materiálem. Na český trh dodává ocel od renomovaných světových hutí a producentů nerezových výrobků například otěruvzorná ocel s názvem CREUSABRO®.

Více než osm let po její francouzské premiéře se ocel, známá pod obchodní značkou CREUSABRO®, pozvolna dostává do povědomí širší odborné veřejnosti také u nás, v Čechách a na Moravě. Z našeho úhlu pohledu je to konstatování radostné a pozitivní. Za ním ovšem stojí nejen kus odvahy, chuti, dovednosti členů otěruvzdorné divize ABRAservis a společnosti LEGA-INOX s.r.o. ale také vysoká kvalita oceli CREUSABRO® spojená s jejími přednostmi – bainiticko-martensitickou strukturou, schopností vysokého deformačního zpevnění, přítomnosti karbidů Cr + Mo + Ti ve struktuře a také jedinečného tripefektu.

Společnost LEGA-INOX, divize ABRAservis, je exkluzivním průvodcem oceli CREUSABRO® na této nelehké a prakticky nikdy nekončící cestě.

Dosavadní možnosti výběru

Poptáte-li si otěruvzdornou ocel, třeba tl. 20 mm/400 HB u svého dodavatele, jaká asi bude jeho reakce?

V naprosté většině případů je vám bez dalšího vyptáváni nabídnut nejspíše Hardox – letitý leader trhu, synonymum kvality, německy Dillidur nebo finsky Raex, může to být i Xar či Brinar, to jsou oceli, které jsou běžně na českém trhu dostupné.

Jakou z uvedených možnosti zvolíte, jestliže abrazivum obsahuje vysoké % Si nebo alespoň 15 % tvoří prachové částice, jeho rychlost je ? 20 m/s-1 a dopadový úhel ? 30°?

A přidáte-li k tomu další ovlivňující faktory jako vlhkost či teplotu, tlak, agresivní prostředí?

Nerozhodnete-li se ani pro jedno z nabízených řešení, jste na správné cestě. Tady vám pomohou nejspíše tvrdokovy (cca do 62–64 HRC) nebo keramika, či kompozitní materiály.

Největší vliv na odolnost a efektivitu vašich otěruvzdorných dílů máte paradoxně právě vy a vaše schopnost rozpoznat a přesně definovat pracovní podmínky a převládající druh abrazivního vlivu. Samotná tvrdost, kvalita zpracování nebo věhlasné jméno nejsou zárukou schopnosti odolat působení otěru. V praktickém životě, je většinou nutné konkrétní podmínky vždy dostatečně posoudit a navrhnout adekvátní řešení.

Dostupné otěruvzdorné oceli

Vraťme se ale k WQ otěruvzdorným ocelím tvrdosti 400 HB dostupných na českém trhu a možnostem, které nám nabízejí.

Přestože otěruvzdorné oceli (vyjma jakosti X120Mn12) nepodléhají žádné normě či standardu, zjednodušeně o nich lze říci, že jde o oceli s nízkým obsahem uhlíku (pro zachováni svařitelnosti), kalené do vody (rychlé schlazení = tvrdost + martensitická struktura), nízkoteplotně popuštěné (zahřátí na 200 °C a následné pomalé chlazeni = získáme tažnost + obrobitelnost na úkor tvrdosti), veskrze s obdobným chemickým složením a mechanickými vlastnostmi.

Výjimkou je otěruvzdorná ocel CREUSABRO®. Proč? Zásadního vylepšení užitných vlastností této oceli jsme dosáhli modifikací chemického složeni a zavedením řízeného procesu tepelného zpracování.

Vliv chemického složení

Stejně jako ostatní vodou kalené otěruvzdorné oceli, také CREUSABRO® má velmi podobné hodnoty základních stavebních prvků: C ? 0,20; Mn ? 1,6. Dále je však legovaná triem Cr ? 1,90; Mo ? 0,40; Ti ? 0,20, tedy prvky tvořícími za vhodných podmínek velmi tvrdé karbidy, v případě plechu CREUSABRO® plošně rovnoměrně rozmístěné. Speciálně karbidy titanu pak celou strukturu zpevňuji a vyztužuji.

Zvýšený obsah Cr + Mo zajistí oceli odolnost proti popouštění = odolnost pracovní teplotě (400–450 °C) bez poklesu tvrdosti. Tato vlastnost je zcela jedinečná mezi otěruvzdornými plechy!

Vliv tepelného zpracování

Standardní 400HB otěruvzdorné plechy na trhu jsou kaleny do vody (WQ – water quench), což je samozřejmě nutné pro získání vysoké tvrdosti při nízkém obsahu uhlíku. Při rychlém, drastickém zchlazení dojde k přeměně austenitu na lamelární martenzit, tato martenzitická struktura je společná všem WQ otěrovým plechům. Kalicí diagram je poněkud odlišný u naší oceli (obrázek dole).

Výsledkem řízené termické reakce je bainiticko-martenzitická struktura. Bainit a vysoký obsah zbytkového austenitu je následně schopen se pod rázy či tlakem přeměnit na tvrdý martensit a sekundární martensit – tuto vlastnost nazýváme deformační zpevnění a abychom byli spravedliví, zachovává si ji každý WR plech. Při plně martensitické struktuře WQ oceli je však schopnost dále zpevnit spíše zanedbatelná, oproti tomu však ocel CREUSABRO® dosáhne za optimálních podmínek vytvrzeni až o 70 HB.

Nakonec tu máme famózní tripefekt (Transformation induced by plasticity). Efekt spočívá ve schopnosti oceli CREUSABRO® absorbovat deformační síly vznikající při rázové abrazi. Díky mimořádné úrovni tažnosti CREUSABRO® dochází k opožděnému odstraněni třísky, což znamená oddálení úbytku hmotnosti a delší životnost dílu.

Shrnutí poznatků

CREUSABRO® je pro-aktivní ocel s inovovanou koncepcí chemického složení a výrobního postupu.

  • Struktura – jemnozrnná, plně homogenní, bainiticko-martenzitická.
  • Deformační zpevněni – vysoká schopnost zpevnit za provozu.
  • Karbidy – zvýšení odolnosti proti otěru, zpevněni struktury.
  • Tripefekt – opožděné odstraněni třísky – pomalejší váhový úbytek.
  • Při dodaní 360 HB, 460 HB – snadná obrobitelnost v dané kategorii materiálů.
  • při dodržováni technických doporučení.
  • Obsah Cr + Mo – odolnost teplotě bez ztráty tvrdosti.
  • Obsah Cr – díky obsahu chromu lze ocel nitridovat, což představuje další zvýšeni otěruvzdornosti.
  • Ocel CREUSABRO® se uplatni všude tam, kde bude vystavena působeni rázů nebo tlaku, faktorů nutných pro dosaženi optimálních vlastností. Tam, kde je zvýšena teplota či korozivní prostředí. Není vhodná pro nasazení na místa namáhaná pouze tangenciální abrazí.

    Vám, kdož jste dočetli až sem, bychom rádi popřáli mnoho úspěchů v potírání fenoménu zvaného abraze. Jsme tu pro vás, jako silný a zkušený partner s pevným zázemím ve skupině IMS group..

    Autor: Ing. Michal Navrátil
    Foto: Archiv firmy
     

    Nové

    Inovace v podání METSO: Speciální sklápěcí korba pro vozidla v lomech

    Zveřejněno 5.5. Podíváme se do německé společnosti Röhrig Granit, která se dlouhodobě zabývá těžbou a zušlechťováním přírodního kamene a minerálů. Společnost řešila, jak optimalizovat náklady v lomech při odvozu odstřelené horniny na korbách dumperů a rozhodla se… celý příspěvek

    Představujeme GNSS Nivel Point 3

    Zveřejněno 29.4. Zajímáte se o to, jak zpřesnit a zrychlit průběh stavebních prací a dosáhnout tak špičkové efektivity? Potřebujete všestranný a výkonný GNSS přijímač, který vám umožní změřit nebo vytyčit bod či vlastnickou hranici? Nivel Point 3 od společnosti 3gon… celý příspěvek

    Systém Digga HALO: vychytávka zpřesňující vrtání

    Zveřejněno 24.4. Při vrtání ovlivňuje lidský faktor zásadním způsobem finální výsledek. Pro dokonalý vrt je potřeba nejenom vrták dobře nasměrovat na začátku, ale též v průběhu práce si musíme dát pozor na odklon od kolmice. Jednoduché a zároveň velice efektivní… celý příspěvek