TRIGA - vývoj a výroba přídavných zařízení  pro stavební, těžební a zemědělské stroje
Dnes je 9.7. – svátek slaví Drahoslava

Jak se vyrábí a renovují lopaty a lžíce pro stavební techniku

Zveřejněno: 7. 8. 2018

Každá věc má svoji životnost, kterou ovlivňuje intenzita používání a pracovní podmínky. Takže i taková lopata, respektive její komponenty, se časem opotřebují. Týká se to hlavně povrchu lopaty, břitů, zubů, ale také samotných rychloupínačů. My jsme se přijeli podívat do společnosti RENOMAG spol. s r.o. právě na výrobu a renovaci lžic a lopat.

V rámci renovace často dojde též k vylepšení. Lžíce na obrázku například nově dostala výměnný zubový systém Esco®
Přidat na Seznam.cz Přidat na Google News

Lžíci je možné téměř vždy opravit. Většinou je to, v porovnání s nákupem nové, cenově výhodnější, nicméně i zde záleží na tom, jak moc je daný komponent opotřeben.

Vysoká řemeslná úroveň

V obci Zastávka u Brna se nachází sídlo společnosti s administrativní budovou. Hned za touto budovou následují přilehlé prostory a výrobní haly. Na venkovní ploše vidíme hotové výrobky, produkty určené k renovaci a materiál potřebný k výrobě, většinou nejrůznější ocelové pláty. V jedné z hal funguje servisní dílna, kde se technici postarají také o servis strojů, jako jsou nakladače, bagry a další technika. V další hale nalezneme vlastní rozsáhlý sklad náhradních dílů a výrobní prostory, kde probíhá výroba a renovace. To vše je na pozemcích o celkové výměře přes 22 000 m2, kde šedesát pracovníků firmy v současnosti provádí zakázky pro více než 2 500 obchodních partnerů z mnoha zemí.

Při výrobě a renovaci lopat a lžíc převládá ruční práce, i když ani zde se neobejdeme bez moderních obráběcích strojů a lisů. Při vývoji nových výrobků se spoléhá na počítačové návrhy a testování v náročných provozních podmínkách. Vybrané výrobky RENOMAG se mohou pyšnit certifikací Hardox in My Body®, jež zaručuje spolehlivost a dlouhou trvanlivost použitého materiálu. Mezi další známky jakosti patří znak Českého výrobku a řada obdržených certifikátů.

Renovace lopat a lžic

Ročně se zrenovuje v průměru 400 až 500 kusů příslušenství, přičemž hodně závisí na jeho hmotnosti, která se pohybuje od stovek kilogramů až po deset tun. Například zrenovovat lžíci trvá zaměstnanci okolo sta pracovních hodin, opět v závislosti na velikosti lžíce a náročnosti oprav.

Při renovaci přitom proběhnou takové zásahy, aby lžíce nebo lopata následně sloužila další roky ke spokojenosti majitele. Konkrétně proběhne odstranění koroze a výměna opotřebených dílů jako jsou bočnice, zuby, výztuhy, rámy a dolní část lopaty. S tím je spojeno samozřejmě svařování těchto dílů. Dojít může i na výměnu uchycení nebo úpravu opotřebovaných úchytů u lžíce nebo lopaty. Na konec míří výrobky do lakovny, kde dostanou novou povrchovou úpravu.

O společnosti RENOMAG

Firma RENOMAG spol. s r. o. byla založena v roce 1993 a sídlí nedaleko Brna, ve městě Rosice. Tato česká firma má i dceřinou společnost na Slovensku. V portfoliu nalezneme širokou nabídku náhradních dílů pro stavební techniku, zejména zuby, břity a podvozkové díly. Dále příslušenství jako jsou hydraulická kladiva a demoliční i recyklační technika. Řada vlastních výrobků lžic a lopat nese firemní logo.

Kromě lžic pro rýpadla ve velikosti od minibagrů až po velké těžební stroje se v RENOMAGu také vyrábí lopaty pro všechny druhy nakladačů, jako jsou smykem řízené, kolové a pásové typy. Sortiment lžic i lopat je k dispozici ve verzích standardních, zesílených, skalních, pro nakladače navíc i v provedení víceúčelová, velkoobjemová či speciální.

Autor: Milan Jedlička
Foto: Milan Jedlička

Nové

Novinky Komatsu ve Smart Construction a stroje s inteligentním řízením (iCM)

Zveřejněno 7.7. Digitální éra ve stavebnictví je tady. Japonský výrobce stavebních strojů Komatsu nedávno představil spolu se svými partnery plán zavádění dalších stavebních kamenů tzv. „chytré stavby“ neboli Smart Construction. Nové služby pro evropské zákazníky… jít na článek

Co se opravdu povedlo, byl vývoj a výroba lopaty na čelní nakladač. Nářadí z otěruvzdorné oceli slouží ve známém lomu u Sedlčan

Zveřejněno 30.6. Asi se shodneme, že příběhy zákazníků mají nejvyšší přidanou hodnotu k produktovým informacím. Jedině praxe ukáže, nakolik je daný výrobek konkurenceschopný a s čím můžeme v realitě dennodenní dřiny počítat. Příběh z žulového lomu Deštno u Sedlčan… jít na článek

Buldozery československé výroby zůstaly jen na papíře. Trh pro ně by byl moc malý

Zveřejněno 26.6. V Československu se vyráběly v průběhu času snad všechny nejčastější druhy stavebních strojů, bohužel jsou tu i dva směry, které v tuzemsku v minulosti nedostaly příliš šanci – traktorobagry a buldozery. Oba tyto druhy strojů spojuje společný příběh… jít na článek