Přesně historické počátky dnešní Dressty sahají do roku 1902, kdy byla spojením firem McCormick Harvesting Machine Company a Deering Harvester Company založena světově známá společnost International Harvester Company (IHC), později International Harvester (IH).
Od zemědělských strojů ke strojům stavebním
Společnost se rychle vyvinula ve vedoucího výrobce zemědělských strojů. Přirozeným rozšířením jejich snah bylo nejen poskytování výkonných pomocníků v zemědělství, ale také vývoj strojů pro nezemědělské účely. A tak už v roce 1912 bylo zemědělské zaměření výroby rozšířeno na stroje pro výstavbu cest.
Od roku 1928 byly traktory této firmy, známé pod obchodní značkou International (tractors), osazovány pásovými podvozky. Tato pokroková inovace, spolu s použitím vznětových motorů od samého počátku roku 1930, dala vzniknout skutečnému stavebnímu stroji. I roce 1944 tato společnost vytvořila oddělenou hospodářskou jednotku Construction Equipment Division (Divize stavební stroje), která se výlučně zabývala výrobou pásových traktorů a vznětových motorů.
Období po druhé světové válce
Aby dál rozšířila nabídku stavebních strojů, převzala tato divize společnost Frank G. Hough Company, a to v roce 1952. Hough byl v té době průkopníkem a průmyslovým lídrem ve výrobě čelních kolových nakladačů, vybavených pryžovými pneumatikami.
Také v 50. letech minulého století vyvinula Divize stavebních strojů množství nesilničních nákladních aut, rýpadel, ale také tahačů letadel. I následující roky přinesly jak rozšiřování, tak zdokonalování linek na výrobku stavebních strojů. Pozoruhodné úspěchy zahrnovaly například použití převodovky PowerShift, měniče točivého momentu a dvourychlostní systém řízení pásových traktorů.
Spojení západu s východem
V roce 1972 vstoupil International Harvester (IH) do spolupráce a souvisejících licenčních úmluv s jednou z největších polských průmyslových skupin, skupinou Huta Stalowa Wola (HSW), která byla založena v roce 1937. Pro obě strany to bylo velké a skvělé rozhodnutí. Američané snili o expanzi svých výrobků do zemí Východního bloku, zatímco Poláci o know-how Západu při modernizaci průmyslu stavebních strojů a zařízení. Obě společnosti musely překonat mnoho byrokratických a politických překážek na obou stranách oceánu. Uvolnění napětí mezi Západem a Východem teprve začínalo. Dohoda s IH se stala milníkem v historii HSW, která polské společnosti umožnila stát se uznávaným výrobcem osvědčených pásových shrnovačů (dozerů) a nakladačů, jakož i kolových strojů na pokládku potrubí a nakladačů. Uprostřed 70. let minulého století byly zbudovány nové montážní prostory a provozy pro kovoobrábění a výrobu převodovek. To vše na podporu požadavků dalšího rozvoje sektoru stavebních strojů a zařízení.
Do toho však vstoupily na začátku roku 1980 finanční problémy společnosti International Harvester umocněné citelným poklesem trhu. To vše v roce 1982 nakonec vyústilo tak, že celé její podnikání v oblasti stavebních strojů převzala firma Dresser Industries. Převzala jak akcie, podíly a duševní jmění týkající se názvů „Payline" and „Hough" („Payline” bylo označení divize stavebních strojů firmy International Harvester; Payloader označení pro její kolový nakladač, vyvinutý roku 1944 firmou, kterou založil Frank G. Hough a později převzal IH), tak i majetek této divize. Nové stroje však už nesly firemní označení a logo DRESSER.
Když v polovině 80. let minulého století začínal klesat ropný průmysl, Dresser rozjel program reorganizace, aby zefektivnil své aktivity; v rámci toho byl rozhodnut odprodat divizi stavebních a důlních strojů. Tak vznikla roku 1988 dohoda s firmou Komatsu o vzniku společného podniku Komatsu-Dresser (KDC) s cílem výroby stavebních strojů, zahrnující shrnovače, nakladače a hydraulická rýpadla (bagry). Jenže během roku 1992 tento společný podnik zaznamenal ztrátu a následné rostoucí ztráty v roce 1994 přiměly japonského giganta Komatsu zcela převzít řízení nad podnikem a spolupráci ukončit odkupem podílu firmy Dresser. Podnik pak dostal nové jméno – Komatsu America International, které bylo roku 2002 upraveno na Komatsu America Corporation.
I přes výše popsané změny vlastnictví pokračovala skupina HSW v úspěšné spolupráci se všemi nástupci původního partnera International Harvester, a to dokonce i během stanného práva začátkem roku 1980. Další strukturální a organizační změny, posílení výroby, zvýšení kvality a konkurenceschopnosti, což zahrnovalo i snížení výrobních nákladů, proběhly během roku 1990. To vše umožnilo HSW stát se vedoucím výrobcem stavebních strojů ve Střední Evropě.
V roce 1995 se společnosti Komatsu America Company a Huta Stalowa Wola rozhodly založit novou firmu Dressta Limited Company jako společný podnik (joint venture) zaměřený na celosvětově cílený marketing a také na produktový vývoj stavebních strojů nesoucích značku DRESSTA a HSW. Pracovníci této společnosti se rekrutovali z Kanceláře zahraničního obchodu při HSW a obchodních útvarů a poboček společnosti Komatsu America, které dříve byly zodpovědné za prodej značkových strojů DRESSER. V roce 1999 bylo rozhodnuto, že se všechny stavební stroje obchodované společností Dressta Ltd. budou prodávat pod novou obchodní značkou DRESSTA. V roce 2005 však japonský gigant Komatsu ztratil zájem o společný podnik a Komatsu America Corporation se dále nemohla na jeho činnosti podílet.
O sedm let později zakoupil jak výrobní prostory a zařízení HSW na výrobu stavebních strojů, tak i celou firmu Dressta Limited Company čínský výrobce Liugong Guangxi Machinery.
Přítomnost
Za dobu své bohaté historie se značka DRESSTA stala světově uznávanou a zavedenou v Rusku, na Ukrajině, v Kazachstánu, Uzbekistánu, Bulharsku, Rumunsku, v zemích bývalé Jugoslávie a na dálném východě. V Austrálii a USA se stavební stroje Dressta prodávají přes plně vlastněné pobočky Dressta Asia Pacific v Singapuru a Dressta North America se sídlem v Buffalo Grove, Illinois, USA. Tyto organizace i nadále podporují Dresstu v jejích prodejích a v úsilí o podporu obchodu. A díky snadnému přístupu na čínský trh a také díky rozsáhlým zdrojům nového vlastníka se nyní otevřely velké možnosti v dalším rozvoji objemu výroby a její efektivity, které znamenají novou etapu v historii společnosti. Obchodní značka DRESSTA je nyní prémiovou značkou v celofiremní marketingové politice Liugong Guangxi Machinery.
Legendární stroje
Zdokonalovány desítkami let tak, aby stále držely krok s očekáváními zákazníků moderní doby, stejně jako s požadavky a předpisy na ochranu životního prostředí, stále přinášejí bagry, shrnovače, nakladače a stroje na pokládku potrubí DRESSTA své typické přednosti: duchaplný design, jednoduchost a robustnost legendárních strojů International Harvester.
S devíti základními modely a bohatým výběrem různých řešení podvozku (zahrnující standard, typ s nízkým, leč dlouhodobým zatížením podloží atd.), představují pásové dozery hlavní produktovou řadu DRESSTA s širokým operačním zatížením: od 7 tun pro model TD-7M/R až vlajkovou loď – model TD-40E Extra s téměř 67,7 t zápřahu, zahrnujícím radlici tvaru polo-U a samostatný rozrývač. Čistý výkonový rozsah od 55 kW až do 384 kW. Nejoblíbenější stroje tohoto typu jsou TD-15M Extra a TD-25M Extra. Kromě motorů (Cummins) je většina dalších strojních komponentů (měniče točivého momentu, převodovky, posilovače řízení, koncové převody a příslušenství) vyrobena ve městě Stalowa Wola, Polsko.
Kolové nakladače jsou dalším důležitým produktem z oblasti stavebních a těžebních strojů této společnosti. Zahrnují tři modely – 534E, 555C Extra and the 560E Extra, které nabízejí pracovní únosnost 20,9 tun, 29 t a 42 t s kapacitami lopat (lžic) 3,4 m3, resp. 4,2 m3 a 5,7 m3. Motory Cummins dodávají strojům sílu, reprezentovanou výkonovým rozsahem od 169 kW do 319 kW.
Dressta také nabízí tři modely strojů na pokládku potrubí (kladečů potrubí) – SB-30M, SB-60 a obrovský typ SB-85, které dosahují užitných nosností od 33,3 t, resp. 72 t a 100 t.
Každopádně má Dressta mnoho let zkušeností ve výrobě stavebních a těžebních strojů s doslova ohromujícím rozsahem různých typů a neméně překvapivými možnostmi použití či nasazení. Ve vývoji a výrobě aplikuje nejnovější technologie, což je důvod, proč si její stroje získaly a získávají dobrou pověst díky výkonu, účinnosti a spolehlivosti v nejrůznějších aplikacích. Její výrobky mohou soutěžit s výrobky vůdčích světových výrobců v kvalitě a jsouce o několik procent levnější, mají zároveň i cenovou výhodu.