Dnes je 2.5. – svátek slaví Zikmund

Historický důl Kovárna v Obřím dole v Krkonoších

Zveřejněno: 13. 5. 2013

Krkonoše jsou v povědomí veřejnosti spojovány především s lyžováním a výlety v překrásné horské přírodě. Méně se už ví, že již od středověku pronikali do Krkonoš hledači drahých kovů a těžily se zde rudy. Staré doly i jeskyně jsou podzemními objekty, kam se běžný návštěvník Krkonoš nedostane. Zájem o ně roste díky turistickému zpřístupnění historického dolu Kovárna.

Důlní soubor Kovárna s komorovými dobývkami je nejvýznamnějším důlním dílem v Obřím dole i v celých Krkonoších. V rozmezí let 1511 až 1876 se zde významnou měrou těžil především arzenopyrit, chalkopyrit a v menší míře i pyrhotin.

Popis důlního souboru

Soubor důlních děl Kovárna má tři hlavní důlní díla: jámu Kovárna, jámu Gustav a štolu Barbora. Jáma Kovárna je na ohlubni kryta železobetonovou deskou uloženou na kamenném zdivu. Jedná se o silně ukloněnou (60–70°), nepravidelnou dutinu s mnoha tvarově složitými komorovými dobývkami sledujícími zrudnění. Největší dobývka U tří mostů má šířku 12 m a její délka přesahuje 20 m. Síla stropů mezi dobývkami je velmi variabilní a ojediněle dosahuje pouhých 30–40 cm.

Hloubka na novodobé Mezipatro, které staré dobývky na třech místech protíná, je 52 m. V hloubce 24 m se napojuje štola Barbora. Dílo bylo hloubeno a raženo bez výdřevy, pouze v nejširších místech byly ojediněle umístěny dřevěné stojky. Některá hloubení pod úrovní vyústění štoly Barbora do Kovárny jsou vyplněna vodou. Vzhledem k jejich výškovému rozložení a umístění vždy v nejtěsnější blízkosti hlavní dobývky (síla stěny místy pouze 30 cm) lze usuzovat, že některé mohly sloužit jako žumpíky pro zachycování a čerpání vody na povrch před vyražením dědičné štoly Prokop. Na několika místech jsou zachovány dřevěné mosty, lezné oddíly dovrchního dobývání a jednostupé žebříky – lezce.

Štola Barbora je v přední části nově vyzmáhaná a zajištěná pražskými rámy s betonovými pažnicemi. Ve vstupu je kamenný klenutý portál s brankou. Na vstupní část navazuje úsek ražený ve skále dlouhý asi 30 m. Má profil 70–80 cm × 150–180 cm. Zhruba na konci první třetiny je štola komorovitě rozšířena a je zde asi jeden metr hluboké hloubení zaplněné vodou. Ve staničení 45 m ústí do dobývek Kovárny.

Jáma Gustav bývá někdy označována chybně za komín štoly Barbora. Na ohlubni je železobetonová deska, pod ní se rozšiřuje dobývková komora označovaná někdy jako úklonná šachta Gustav. V hloubce zhruba 12 m je poprvé propojena s jámou Kovárna a v hloubce 18 m se s ní prakticky spojuje. V komoře jsou do vrchní dobývky se zachovalými leznými oddíly a relikty dvou krátkých chodeb. Celková délka těchto prostor je přibližně 50 metrů.

Pokračování Kovárny pod Mezipatro bylo na dvou místech přerušeno novodobým horizontem z let 1952–1959 a z větší části zasypáno. Jediné dochované původní pokračování a současné propojení Mezipatra s patrem Prokop je strmou úpadní chodbou využitou v letech 1952–1959 jako sypný oddíl s odděleným lezným oddílem. Mezipatro má klasický lichoběžníkovitý profil zhruba 3,25 m2. Jsou zde zanechány důlní koleje, zbytky vzduchotechniky a důlní vůz. Celková délka zmapovaných prostor Kovárny vyražených před rokem 1952 je přes 400 m a hloubka dosahuje přibližně 80 metrů.

Charakteristická dobývka důlního díla Kovárna s dochovaným původním lezným oddílem. Rumpál je novodobá replika. Betonová podlaha je součástí upravené exkurzní trasy
Charakteristická dobývka důlního díla Kovárna s dochovaným původním lezným oddílem. Rumpál je novodobá replika. Betonová podlaha je součástí upravené exkurzní trasy

Turistický provoz

Od roku 1988 se průzkumem podzemí Obřího dolu zabývá Česká speleologická společnost Albeřice. V roce 2004 byl zahájen turistický provoz v nejstarší části dolu Kovárna. Vstup do důlního díla je u bývalé boudy Kovárna, na modré turistické značce, ve stoupání na Slezskou boudu. Do podzemí se vstupuje v dvanáctičlenných skupinách.

Návštěvníci mají možnost spatřit nejen přibližně 250 metrů unikátních vydobytých prostor na trase A v masivu Sněžky a sestoupit do hloubky téměř 50 m na trase B, ale prohlédnout si i repliky historického důlního zařízení.

galerie v největší krkonošské dobývce U tří mostů
galerie v největší krkonošské dobývce U tří mostů

Dvě prohlídkové trasy

Prohlídka historického dolu Kovárna je rozdělena na dvě trasy podle obtížnosti.

Trasa A trvá přibližně hodinu a je pro každého, kdo se nebojí úzkého profilu štoly, příkrých schodišť a chladu v podzemí. Návštěvníkům jsou zapůjčeny pláště a přílby s lampou. Do podzemí je nutná pevná obuv, teplejší oblečení a věk nad 10 let. V dole je teplota 7 °C a vysoká vlhkost vzduchu.

Trasa B, dlouhá trasa, umožňuje fyzicky zdatnějším návštěvníkům zhlédnout celý zpřístupněný důl (včetně trasy A), tedy největší krkonošskou vydobývku, systém ve skále vytesaných nádrží na vodu, zatopená hloubení, skalní žebra a pilíře, unikátní geologické struktury, zbytky rudy a průřez krkonošskou hornickou historií přímo v terénu. Trasa vede od nejstarší části dolu Kovárna až do hloubky téměř padesáti metrů, kde jsou chodby z let 1952 až 1959 s kolejemi, vozy a jiným důlním zařízením. Sestup je po žebřících s ochrannými koši a vstup je vhodný pro zdatnější osoby a děti ve věku nad 10 let v doprovodu dospělého.

Literatura a zdroje

[1] Janák, P., - Tásler, P., Tásler, R.: V Kovárně na Mezipatro. Česká speleologická společnost, 2010.

[2] Tásler, R.: Projekt podzemí Krkonoš, Česká speleologická společnost, 2010.

[3] Tásler, R.: Přehled existujících důlních děl a montánních tvarů a průřez historií dobývání rud a průzkumných prací v Obřím dole (východní Krkonoše). Opera Corcontica 49, 31-54, 2012.

Autor: Hana Solařová1)

Fotografie: RNDr. Radko Tásler

Autor: Ing. Hana Solařová
Foto: Archiv firmy
 

Nové

Představujeme GNSS Nivel Point 3

Zveřejněno 29.4. Zajímáte se o to, jak zpřesnit a zrychlit průběh stavebních prací a dosáhnout tak špičkové efektivity? Potřebujete všestranný a výkonný GNSS přijímač, který vám umožní změřit nebo vytyčit bod či vlastnickou hranici? Nivel Point 3 od společnosti 3gon… celý příspěvek

Systém Digga HALO: vychytávka zpřesňující vrtání

Zveřejněno 24.4. Při vrtání ovlivňuje lidský faktor zásadním způsobem finální výsledek. Pro dokonalý vrt je potřeba nejenom vrták dobře nasměrovat na začátku, ale též v průběhu práce si musíme dát pozor na odklon od kolmice. Jednoduché a zároveň velice efektivní… celý příspěvek

Novinky v ASbud Česká Republika. Rekonstrukce zázemí a partnerství s John Deere

Zveřejněno 23.4. Známý prodejce stavební techniky ASbud ze Zlínského kraje se může zkraje roku pochlubit hned několika novinkami. Tou nejvýznamnější je fakt, že společnost podepsala dohodu s celosvětově uznávaným výrobcem John Deere o výhradním zastoupení ve věci… celý příspěvek