AsBud: Nová generace strojů Yanmar
Dnes je 1.7. – svátek slaví Jaroslava

Evropský stavební průmysl po krizi – co bude dál?

Zveřejněno: 14. 3. 2011

28. října 2010 se na úvod dvoudenních Informačních rozhovorů k veletrhu BAU 2011 mezi zástupci odborného tisku a vybranými vystavovateli konala tisková konference. Mohutný potlesk sklidil příspěvek, který přednesl Erich Gluch z Institutu pro hospodářský výzkum (ifo Institut für Wirtschaftsforschung) a který přinášíme v plném znění.

Síť výzkumných pracovišť Euroconstruct, která se již více než 30 let zabývá průzkumem evropského stavebního trhu, pořádala svou letošní letní konferenci v polovině června v Dublinu. Následující analýzy a předpovědi shrnují hlavní výsledky této akce.

Po nepřetržitém růstu po dobu 14 let dosáhlo evropské stavebnictví maxima v roce 2007, kdy jeho hrubý objem dosáhl téměř 1 500 miliard eur. Letos, po třech letech od prudkého pádu, to bude pravděpodobně jen kolem 1 260 miliard eur – tedy o dobrých 15 % méně, což odpovídá úrovni z roku 1998.

Tento trend byl zvláště negativní v bytové výstavbě v západní Evropě. Prudký pokles mezi lety 2008 a 2010 tak stlačí prostavěný objem v oblasti bydlení na přibližně 535 mld. eur, což je úroveň roku 1994! Obzvlášť tvrdou ránu pak dostal trh s bydlením v Irsku a Španělsku, kde ve stejném období došlo k poklesu o více než polovinu. Naopak údaje za rok 2007–2010 ve Slovenské republice, Švýcarsku a Německu vykazují mírný růst. A v Polsku se tento rok očekává dokonce o 25 % vyšší objem bytové výstavby než v roce 2007.

V téměř všech 19 zkoumaných zemích bude již v letech 2011 a 2012 poptávka po bydlení stoupat. Pouze v zemích, které byly v posledních třech letech zasaženy depresí nejvíce - v Irsku, Španělsku a Portugalsku - bude slabá poptávka přetrvávat i v příštím a po něm následujícím roce. Naopak v Dánsku, Švédsku, Maďarsku, na Slovensku a v Polsku se očekává dvouciferný nárůst za období 2011 a 2012.

Obzvláštní potíže zažívá Španělsko. Zde počet dokončených domů propadl ze zhruba 800 000 v roce 2007 na (předpokládaných) jen asi 100 000 do konce tohoto roku. Velmi příznivý obraz skýtají naopak všechny stavební segmenty na polském trhu, kde měla i finanční a hospodářská krize v roce 2008 a 2009 jen malý vliv. V letech 2011 a 2012 se zde předpokládá zvýšení objemu bytové výstavby v průměru o 7,5 % ročně, nebytové výstavby cca o 5 % ročně a inženýrských staveb až o 24 %.

I přes značný růst výstavby v zemích východní Evropy spočívá i nadále těžiště stavebních aktivit v západní Evropě, zejména pak v „silné pětce” – Německu, Francii, Itálii, Velké Británii, Španělsku, kde se tvoří asi 70 procent Evropské stavební produkce. Toto postavení pěti nejlidnatějších zemí výrazně neovlivní v příštích letech ani slabý vývoj ve Španělsku.

Zvláštní význam bude mít vývoj v Německu. Celá jeho ekonomika se překvapivě rychle vzpamatovala z poklesu v důsledku finanční a hospodářské krize. Pokračující vysoká poptávka od většiny z nově industrializovaných zemí v kombinaci s úrokovými sazbami, které jsou nižší, než kdykoli dříve byly a zřejmě i budou, to jsou klíčové podněty. Kromě toho se firmy těší z rostoucí poptávky ze strany spotřebního průmyslu. K tomu se přičítají projekty, které již byly v posledních letech naplánovány, avšak následně dány k ledu z důvodu krize. V Německu se také pozoruje návrat některých výrobních kapacit ze zahraničí a nadto zdejší bytovou výstavbu příznivě ovlivňují vyšší zaměstnanost a rostoucí příjmy. Další stimul pak pochází z obnovení růstu nájmů a cen nemovitostí v silných růstových regionech. Jediný segment, který nejspíš bude v letech 2011 a 2012 v Německu krácen v souvislosti s dobíháním ekonomicko-stimulačních programů, je výstavba z veřejných zdrojů.

Vrátíme-li se do evropských poměrů, nezanedbatelná míra podpory evropskému stavebnictví bude i nadále přitékat dík rekonstrukcím a modernizacím (R&M). V roce 1992 představovaly R&M stávajícího stavebního fondu zhruba 47 % objemu příjmů, ale v roce 2012 se toto číslo bude pohybovat už kolem 56 %, z toho největší část připadne na bytovou stavbu.

Kam dál?

BAU 2011 - zdroj informací, poučení a inspirace (Pozvánky pro návštěvníky z ČR)

Stavebnictví je přizpůsobivé a odolné, potřebuje ale spravedlivé daně

BAU 2011 navazuje na úspěšnou minulost

Veletrh BAU 2011 – budoucnost stavění

Autor: Erich Gluch
Foto: ifo Institut für Wirtschaftsforschung
 

Nové

Výhody spojení Rototiltu a nivelace NOVATRON

Zveřejněno 30.6. V moderním stavebnictví už nehraje hlavní roli jen síla stroje. Rychlost, přesnost a efektivita práce jsou dnes klíčem k úspěchu – a právě spojení tiltrotátoru ROTOTILT a nivelace NOVATRON posouvá schopnosti klasického bagru na zcela novou úroveň. celý příspěvek

Develon na veletrhu Bauma 2025 představil novou řadu „-9“ pásových rypadel

Zveřejněno 27.6. Jak už jsme zmínili v minulém čísle Stavební techniky, Develon se na veletrhu Bauma zaměřil na inovace a hlavním tahákem se stala nová modelová řada pásových rypadel s označením „-9“. Pásové rypadlo DX230LC-9 o provozní hmotnosti 23 tun bylo… celý příspěvek

Veletrh Bauma 2025: fakta a dojmy

Zveřejněno 26.6. Letošní veletrh Bauma 2025, který se konal od 7. do 13. dubna na mnichovském výstavišti, se opět stal impozantním, a to jak s pohledu statistiky, tak také z pohledu a názorů vystavovatelů a návštěvníků. A protože jsme byli – coby novináři – jeho… celý příspěvek