Akce se konala v Dobříši a v nedalekém kamenolomu Bělice. Při této akci, která byla připravena nejen pro stávající zákazníky a zájemce z České republiky, ale i pro odborné pracovníky z oboru z celé Evropy jsme si vyzkoušeli některé ze strojů Doosan a Bobcat a seznámili se s řadou velmi zajímavých lidí.
Přivítání v Dobříši
Nejdříve jsme se sjeli do tréninkového centra v Dobříši. Po příjezdu jsme byli přivítáni panem Vladimírem Hesem, obchodním ředitelem společnosti Bobcat CZ, a.s., a následně jsme se po krátkém občerstvení vydali autobusem do lomu Bělice. Za zajímavost zajisté stojí zmínit, že vedle stávajícího tréninkového centra v Dobříši se zde staví nové vývojové centrum včetně administrativní budovy, která v brzké době nahradí centrálu společnosti Doosan v belgickém Waterloo. Tím se Dobříš stane centrem Doosan Bobcat pro celou Evropu.
Lom Bělice
V lomu Bělice nás čekali zástupci společnosti Doosan. Obdrželi jsme ochranné vesty, přilbu, holinky a školení od pana Pavla Černého o bezpečnosti práce a o tom, jak se máme v lomu chovat. Potom jsme se rozdělili na dvě skupiny. První zůstala nad lomem, kde si mohla vyzkoušet kompaktní stroje Bobcat. Druhá skupina se vydala dolů do lomu. Zhruba po 1,5 hodině se obě skupiny vystřídaly.
Jak jsem se dozvěděla, tak při přípravě akce si organizátoři zažili své. Nejdříve je čekala v lomu vedra přes 40 °C, následně veliké ochlazení a silné deště. V samotném lomu dosahovala voda výše až 2 m. Nakonec se však počasí umoudřilo a organizátoři vše zvládli připravit na výbornou.
Všichni zájemci si mohli vyzkoušet pásová rypadla Doosan o hmotnosti 16 až 52 tun, kolová rypadla Doosan o hmotnosti 14 až 22 tun a kolové nakladače s objemem lopaty od 3 do 5 m3, kloubové dumpry Doosan a těžkotonážní teleskopické manipulátory Doosan s nosností 7 až 16 tun.
Osobně jsem si pod vedením zkušeného strojníka vyzkoušela kolový nakladač Doosan model DL 200-3. Jedná se o stroj s provozní hmotností 11,6 t, s výkonem motoru 119 kW, objemem lopaty 1,8 m3, s max. pojezdovou rychlostí 35 km/hod.
Velmi se mi na něm líbilo intuitivní jednoduché ovládání, automatické řazení rychlosti, široký výhled z kabiny, příjemný a pohodlný posed a také bezpečnostní prvky stroje. Mezi ně například patřila zpětná zrcátka a palubní deska s obrazovkou, která při couvání přesně zobrazuje situaci za strojem.
Dalším strojem, který jsem si vyzkoušela, bylo pásové rypadlo Doosan model DX 380. Přestože jsem byla za svůj výkon při nabírání kamene profesionálním strojníkem pochválena, věděla jsem, že bych musela strávit ještě mnoho hodin, abych ho opravdu uměla mistrně ovládat.
Potom jsem sledovala, jak jde práce ostatním a musím říci, že výkon jednoho ze strojníků se mi opravdu líbil. Jak jsem se později ale dozvěděla, tak v kabině v tu chvíli seděl opravdu odborník na slovo vzatý – pan Vlastimil Závora.
Rozhovor se zajímavými lidmi
Během pobytu v lomu se mi podařilo hovořit s mnoha zajímavými lidmi. Jedním z nich byl například pan Pavel Černý, odborně technický poradce společnosti Bobcat CZ, a.s., který má více než 30letou praxi v oboru velkých stavebních strojů O své činnosti pro společnost říká:
„Když ve firmě Phoenix Zeppelin nastaly rozsáhlé změny, odešel jsem a rozhodl se své zkušenosti uplatnit ve firmě Bobcat CZ, a.s. Jsem velmi rád, že jsem to učinil. Především se mi líbí silné zázemí společnosti Bobcat CZ, a.s. a pracovní kolektiv, který zde je. Také se stroji Doosan, které nyní nabízím, jsem spokojen jak po technické stránce, tak i s jejich širokou nabídkou modelů.”
A také pan Vlastimil Závora mezi zajímavé lidi bezesporu patří. Na akci ho vyslal důl Mořina. Díky své více jak 30leté praxi patří ve svém oboru opravdu k odborníkům na slovo vzatým. Během těchto let jezdil se stroji různých značek a ví velmi přesně, na co si dát pozor, co na stroji vyzkoušet. A co ke strojům Doosan, které si vyzkoušel, řekl?
„Stroje mě jednoduše a výstižně řečeno nadchly. Obzvláště spokojený jsem byl s bagry (pásovými rypadly). Mají kvalitní a výkonnou hydrauliku, velmi intuitivní ovládání, příjemné pracovní prostředí v kabině, výborný výhled a také kvalitní materiál, který je na výrobu strojů použit. A zakoupení nového bagru Doosan do dolu Mořina samozřejmě doporučím.”
Výrobní závod a tréninkové centrum v Dobříši
Nakonec jsme se po 14. hodině přesunuli z lomu Bělice zpět autobusem do tréninkového centra v Dobříši, kde proběhla krátká prezentace společnosti Doosan.
Od 15.00 hod. nás zde ještě čekala zhruba hodinová prohlídka výrobního závodu a tréninkového centra firmy Doosan Bobcat Manufacturing a po ní si každý ještě mohl vyzkoušet stroje Bobcat. Výrobní závod s celkovou rozlohou 20 000 m2 byl postaven na „zelené louce” a slavnostně otevřen v září 2007. Vyrábějí se v něm malé a středně velké kompaktní nakladače a minirypadla Bobcat.
Závěr
Celá akce se vydařila, všichni přítomní byli spokojeni a věříme, že se akce projeví i při nákupu strojů, které si přítomní vyzkoušeli. A také děkujeme společnosti Bobcat CZ, a.s. za pozvání a pěkné zážitky.
Společnost Bobcat CZ, a.s.
Společnost Bobcat CZ, a.s. je od roku 2000 autorizovaným dovozcem smykem řízených nakladačů, bagrů, teleskopických manipulátorů, příslušenství a náhradních dílů značky Bobcat a dále i stavebních strojů Doosan, generátorů proudu, osvětlovacích stožárů a vzduchových kompresorů Doosan (dříve Ingersoll-Rand). Od svého založení se společnost Bobcat CZ, a.s. zásadně a úspěšně rozrostla a stala se významným hráčem na českém trhu v oboru stavebních strojů.
Prostřednictvím svých snadno dostupných obchodně-servisních středisek rozmístěných po celé České republice, vyškolených obchodních zástupců a více než 45 kvalifikovaných servisních techniků s několikaletou praxí zajišťuje prodej, záruční i pozáruční servis, pronájem, školení obsluh, dodávky náhradních dílů pro stroje Bobcat a Doosan včetně jejich příslušenství. Více na www.bobcat.cz.