Dnes je 23.3. – svátek slaví Ivona

Digitální staveniště na bauma 2019

Zveřejněno: 11. 3. 2019

Jinde v tomto časopise píšeme, že v případě velkých stavebních strojů a techniky se jako nejúčinnější nástroj jejich prezentace uplatňuje virtuální (VR) a rozšířená (augmented) realita (AR), kdy je věrný obraz pracovního prostředí doplněn o počítačem simulované stroje a techniku, které lze virtuálně ovládat, jakoby byly skutečné a ve skutečných podmínkách.

Digitální staveniště (foto PopTika)

Ukazuje se, že tato možnost, tedy vyzkoušet si práci se strojem, byť jen virtuální, je často mnohem užitečnější a účinnější, než dlouhé výklady u zaparkovaného stroje nebo v jeho kabině. Na tento způsob veletržní prezentace vsadily i čtyři následující společnosti.

Doka: expertíza bednění v kompaktních prostorech

V projektu Messe München VR Experience (zkráceně také VR Experience) se Doka prezentuje z toho důvodu, že prokazuje vysokou odbornost z různých pohledů a umožňuje ji ve fázi nabídky také zažít. Vrcholový model vložený do projektu VR Experience jasně ukazuje, jaké rozsáhlé know-how je zapotřebí k tomu, aby stavební proces byl v oblasti rychlý, bezpečný a optimalizovaný. „Doka prokázala vysokou odbornost v oblasti bednění na více než 1000 výškových projektech. Virtuální realita umožňuje návštěvníkům porozumět komplexu problémů i v těch nejmenších prostorech,” říká Gottfried Bühringer, vedoucí digitálního marketingu společnosti Doka.

uvex: bezpečnost na prvním místě

Pro Tobiase Hawelku, marketingového koordinátora uvexu, se téma bezpečnosti promítá i do virtuálního staveniště. „Vůbec poprvé v rámci projektu VR na bauma 2019 nabízí také bezpečnostní oddělení společnosti uvex možnost zažít vybrané produkty, které kráčí v souladu s digitální transformací. Vstupem na staveniště a s bezpečnostními prvky, které jsou vyžadovány i v reálu, získá návštěvník jedinečný zážitek a hluboký vhled na tento vzrušující virtuální svět.

Trimble: bezproblémový pohyb dat a vizualizace

Maria Scullyová, manažerka ve společnosti Trimble Civil Engineering and Construction zdůrazňuje potenciál VR/AR pro podnikání společnosti Trimble: „Budeme usnadňovat výstavbu nabídnutím sady integrovaných řešení. Řešení, která poskytují plynulý pohyb a vizualizaci dat. SiteVision je příkladem tohoto nového řešení, které poskytuje ve venkovním prostředí vysokou přesnost a rozšířenou realitu pro stavebnictví. VR Experience na veletrhu bauma nejenže představí a zvýrazní výhody SiteVision, ale také ukáže možnosti využití technologie VR a AR ve výstavbě.

GEDA: průmyslové výtahy se zkušenostmi v životním prostředí

Jako novátorská společnost zabývající se strojírenstvím vidíme slibné možnosti pro naši organizaci v možnostech digitalizace. Například témata jako virtuální realita nám umožňují prezentovat naše stavební výtahy a průmyslové výtahy mezinárodním zákazníkům v živém prostředí. Těšíme se na to, že jsme se podíleli na zkušenostech VR v bauma 2019,” říká Jürgen Deffner, vedoucí marketingu společnosti GEDA.

bauma NETWORK

Jde o šest výstavních veletrhů organizovaných Messe München se zaměřením na strojní zařízení. Vedle světově významného veletrhu bauma pořádá společnost Messe München další mezinárodní veletrhy stavebních strojů. Například veletrh bauma Čína v Šanghaji a bauma CONEXPO INDIA v Gurgaon/Dillí společně s Asociaci výrobců zařízení (AEM) a bauma CONEXPO Afrika v Johannesburgu. V prosinci 2015 Messe München úspěšně rozšířilo své portfolio o nákup předního ruského stavebního strojního veletrhu CTT, který byl nyní přejmenován na bauma CTT RUSKO. V březnu 2017 byla bauma NETWORK opět rozšířena v M&T EXPO formou licenční smlouvy se společností SOBRATEMA (Brazílská asociace Technology for Construction and Mining).

Messe München

Messe München je jedním z předních světových organizátorů výstav s více než 50 vlastními výstavami pro investiční a spotřební zboží a technologie. Každý rok se celkově přes 50 000 vystavovatelů a přibližně 3 miliony návštěvníků se zúčastní více než 200 akcí na výstavách v Mnichově (v ICM – Internationales Congress Centre München a v MOC – Veranstaltungscenter München) i v zahraničí. Spolu se svými dceřinými společnostmi pořádá Messe München výstavy v Číně, Indii, Brazílii, Rusku, Turecku, Jižní Africe, Nigérii, Vietnamu a Íránu.

Se sítí přidružených společností v Evropě, Asii, Africe a Jižní Americe a přibližně se 70 zastoupeními v zahraničí ve více než 100 zemích má Messe München globální působnost.

Autor: Jiří Hejhálek
Foto: shutterstock

Tématické tagy

Nové

Volvo Trucks přináší další vylepšení pro úsporu paliva

Zveřejněno 22.3. Modernizované vznětové motory D11 a D13 od Volvo Trucks pro vozidla Volvo FH, FM a FMX splňují nové předpisy Euro 6 Step D a přinášejí řadu vylepšení, díky nimž dopravci sníží náklady na palivo. jít na článek

Extrémní podmínky i výška. To je servis jeřábů Liebherr při stavbě nejvyššího mrakodrapu v Evropě

Zveřejněno 13.3. Nejvyšší mrakodrap Evropy a Ruska, Lakhta Center, nacházející se v Petrohradu ve čtvrti Lakhta na břehu Finského zálivu, je budova o výšce 462 metrů a mající 87 pater. Byla postavena mezi roky 2012 až 2018 pomocí speciálních jeřábů Liebherr. Máme… jít na článek

Od Poclainu k Dháčkům. Výroba prvních rypadel v Martině

Zveřejněno 12.3. Ve spolupráci se externím redaktorem Tomášem Straňákem a jeho týmem jsme pro vás připravili exkluzivní seriál na pokračování, ve kterém vám postupně představíme celou historii výroby populárních československých hydraulických rýpadel (tzv. „déháček“… jít na článek