Dnes je 15.11. – svátek slaví Leopold

Caterpillar rozšiřuje typovou řadu minirýpadel o čtyři nové modely

Zveřejněno: 24. 7. 2019

Řada minirýpadel nové generace Caterpillar se rozšířila o čtyři modely s hmotností 7 až 10 tun. Stroje nesoucí označení Cat 307.5, 308CR, 309CR a 310 upoutají například svým nadprůměrným výkonem, nekomplikovaným ovládání a výhodnými provozními náklady.

Minirýpadlo Cat 309 CR je osazeno naftovým motorem Cat C3.3B (U.S. EPA Tier 4 Final/ EU Stage V)

Nová minirýpadla Cat 307.5, 308CR, 309CR a 310 se vyznačují rámy odolnými proti únavě, vznětovými motory, efektivně využívajícími pohonné hmoty, hydraulickými systémy load sensing, prostornými kabinami a exkluzivním ovládáním pomocí joysticku. Hlavním cílem při konstrukci strojů bylo nabídnout maximální možnou užitnou hodnotu, která bude zákazníkům zřejmá z nadprůměrného výkonu, vzorově nekomplikovaného ovládání a servisu a v neposlední řadě z výhodných provozních nákladů.

K prioritám při vývoji nových minirýpadel patřily mimo jiné pohodlí a bezpečí řidiče. Kabina všech čtyř strojů je klimatizovaná, utěsněná a přetlaková, aby bylo možné interiér udržovat v maximálně bezprašném stavu.

Kabina

Ovládací prvky jsou konstruovány pro intuitivní ovládání. Informace o stroji jsou přehledně zobrazovány na novém LCD monitoru. Praktický ovladač v podobě kolečka umožňuje nekomplikovanou a ergonomickou interakci s monitorem.

Exkluzivním rysem této generace minirýpadel je sériově dodávané řízení pomocí joysticku Cat. Strojník může kdykoliv stisknutím tlačítka přejít z běžného řízení pákou/pedály na levý joystick, kterým lze rýpadlo ovládat pohodlněji a přesněji. Pravý joystick pak řídí podpěrný štít. Ke standardní výbavě patří také automatický dvoustupňový pohon pojezdu včetně tempomatu.

Vysoký systémový tlak generuje působivou zvedací, výkopovou a hnací sílu.
Vysoký systémový tlak generuje působivou zvedací, výkopovou a hnací sílu.

Prémiová výbava

Nová minirýpadla nové generace jednotně disponují efektivním hydraulickým systémem load sensing, který šetří pohonné hmoty a má elektronicky regulované nastavovací čerpadlo s axiálními písty, jehož velký průtok oleje zaručuje rychlé pracovní cykly. Vysoký systémový tlak generuje působivou zvedací, výkopovou a hnací sílu. Pomocí přídavného hydraulického systému rýpadla Cat 309 s vysokým průtokem lze zvlášť účinně využívat sofistikovaná hydromechanická přídavná zařízení.

Pro zvýšení univerzálnosti použití je z výroby instalován kombinovaný jednocestný/dvoucestný přídavný hydraulický systém s funkcí konstantního průtoku. Příslušná vedení jsou vybavena rychlospojkami. Volitelně jsou k dispozici manuální a hydraulické rychloupínáky jako montážní sady připravené k použití a certifikované kotevní oko. Pokud je vyžadována zvláštní přesnost, například v bezprostřední blízkosti zásobovacích zařízení, je navíc možné pracovat v režimu výškové lopaty. K tomu jsou stejnou měrou vhodné lopaty s uchycením pomocí čepu nebo rychloupínáku.

Autor: Jan Křeček
Foto: Zeppelin

Oborové členění

Nové

Lopaty a lžíce RENOMAG: pro těžkou práci bez kompromisů

Zveřejněno 14.11. V portfoliu RENOMAG je celá řada lopat a lžic pro nakladače a rýpadla, včetně těch do nejnáročnějších těžebních provozů. Nechybí ani zakázková výroba. Nepočítáme-li základní řadu ST, tak zákazník může volit dle náročnosti aplikace mezi třemi… jít na článek

Nakladač s hydromechanickým pohonem má nově i Komatsu. Slibuje až o 30 % efektivnější využití paliva

Zveřejněno 12.11. Japonský výrobce stavebních strojů Komatsu letos ukázal světu 24tunový kolový nakladač WA 475-10, tedy zástupce desáté generace osvědčených strojů. Nový model, který je nyní dostupný i v České republice, se může pochlubit celou řadou vylepšení a… jít na článek

Setkání s těžkou váhou v lomu Mokrá. Cat 990H & Cat 775G

Zveřejněno 4.11. Často si čtenáři píšou o článek s velkými stroji. Rádi jim v tomto vyhovíme a na mušku si rovnou vezmeme to největší, co se dá v českých lomech a pískovnách vidět. Konkrétně čelní kolový nakladač Cat 990H z roku 2010, který pracuje ve vápencovém… jít na článek