Echidna - Expert na řeznou a jinou techniku pro stavební a demoliční stroje
Dnes je 19.8. – svátek slaví Ludvík

Bobcat ukázal současnou techniku a vývojové prototypy. Dostane též novou identitu

Zveřejněno: 23. 11. 2019

Areál Doosan Bobcat v Dobříši měl tu čest opět po roce hostit mezinárodní Demo Days. Na akci určené pro celý region EMEA (Evropa, Střední východ a Afrika) si měli návštěvníci příležitost vyzkoušet kompletní řadu nakladačů, minirypadel, teleskopických nakladačů a příslušenství přímo při práci. Mezi novinkami bylo i představení nové identity značky nebo ukázky vývojových prototypů.

Jedním z prototypů předvedených na akci byl nakladač Bobcat se čtyřmi pásy

Bobcat Demo Days představuje jedinečnou a velmi oblíbenou akci, která se koná každoročně již od roku 2011. Dobříšský kampus má mezi mnoha závody Doosan Bobcat na celém světě přitom výjimečné postavení. Je zde nejen nové ústředí, inovační centrum a školicí centrum pro region EMEA, ale také výrobní závod, ve kterém se vyrábí významná část kompaktních strojů určených pro celý svět. Doosan Bobcat zde má „pod jednou střechou“ veškerá technická, vývojová, výrobní i řídicí pracoviště.

Bobcat Demo Days

Akci Demo Days 2019 navštívilo více než 700 zákazníků a prodejců z celého regionu EMEA (což je nejvyšší počet za celou historii akce). Návštěvníci využili příležitosti vyzkoušet si kompletní řadu nakladačů, minirypadel, teleskopických nakladačů a příslušenství Bobcat přímo při práci. Byly zde poprvé představeny i některé produkty teprve nedávno uvedené na trh, včetně prvního jednotunového elektrického minirypadla na světě Bobcat E10e a nové řady teleskopických nakladačů Bobcat Waste Expert o kterých jsme nedávno psali v článku Experti na odpady s rysem ve znaku. Po úspěšném prototypu přišla čtveřice sériových strojů.

Gustavo Otero, prezident společnosti Doosan Bobcat pro region EMEA, uvedl: „Bobcat Demo Days odráží velmi úzký vztah mezi společností Bobcat a jejími zákazníky. Akce představuje skvělou platformu pro 180 prodejců Bobcat ve 120 zemích regionu EMEA a jejich zákazníky – mohou si zde vyzkoušet široké portfolio strojů a více než 100 různých typů příslušenství přímo při práci.

Představení nové identity značky Bobcat

Mezi novinkami na akci Demo Days bylo představení nové identity značky, která odráží ikonický odkaz „One Tough Animal“, a zároveň zdůrazňuje hlavní vlastnosti strojů Bobcat: Odolnost, hbitost a všestrannost. Nový vzhled zároveň sjednocuje a posiluje vizuální identitu všech produktových řad. Nový styl je nyní univerzálnější a lze jej použít na strojích všech typů a velikostí.

Již řadu let produkty Bobcat demonstrují silnou identitu vyjádřenou kombinací bílé, černé a oranžové barvy s logem Bobcat. Ukotvením nového stylu v klíčových slovech odolný, hbitý a všestranný, která jsou DNA společnosti Bobcat, dali designéři novou dynamiku výrazné siluetě strojů a jedinečnému, oceňovanému image Bobcat.

Ikonický odkaz „One Tough Animal“ zdůrazňuje hlavní vlastnosti strojů Bobcat: odolnost, hbitost a všestrannost
Ikonický odkaz „One Tough Animal“ zdůrazňuje hlavní vlastnosti strojů Bobcat: odolnost, hbitost a všestrannost

Nové nakladače řady M s motory Stage V

V regionu EMEA budou první produktovou řadou v novém stylu poslední verze nejprodávanějších nakladačů řady M S450, S510 a S530. Modely, využívající speciálně vyvinutý motor Bobcat splňující požadavky Stage V, budou v Evropě komerčně dostupné od ledna 2020. Mezi inovace patří zvýšený výkon, lepší pohodlí a optimalizované požadavky na údržbu, čímž se maximalizuje efektivita na pracovišti.

Díky propracované konstrukci zůstaly zachovány malé rozměry smykem řízených nakladačů S450, S510 a S530 – stroje tak nabízejí skutečně kompaktní velikosti a nízkou hmotnost, takže mohou snadno pracovat a manévrovat v úzkých prostorech.

Nový motor Bobcat poskytuje o 37 % vyšší točivý moment a rychlou obnovu po přetížení ve srovnání s předchozími stroji, což zajišťuje vyšší pohodlí pro obsluhu, protože je možné pracovat se stejným výkonem při nižších otáčkách, nižších hladinách hluku a s nižší spotřebou paliva.

První produktovou řadou v novém stylu jsou nejprodávanějších nakladače Bobcat řady M
První produktovou řadou v novém stylu jsou nejprodávanějších nakladače Bobcat řady M

Nové nakladače řady R

Další produktovou řadou s úplně novým designem budou nové nakladače řady R, které přijdou na trh v roce 2020 (a další modely budou následovat). Na Demo Days se předběžně představily nakladače řady R, respektive nový smykem řízený nakladač řady R S580 a kompaktní pásový nakladač T580.

Nové nakladače řady R, které oproti svým předchůdcům nabízejí vyšší výkon i komfort, upoutají též komfortem pro strojníky, nižším hlukem a také novým systémem LED osvětlení pro lepší viditelnost v noci.

Všechny nakladače řady R jsou vybaveny novými rameny z lité oceli, které jsou o 20 % pevnější než předchozí ramena z konstrukční oceli. Nakladače jsou rovněž vybaveny zcela přepracovaným systémem chlazení.

Kompaktní pásové nakladače řady R se navíc vyznačují vyšší stabilitou díky systému torzního zavěšení s pěti rameny, který je dnes použit u všech pásových nakladačů této řady.

Další inovace

Bobcat letos prvně připravil prezentaci inovací v rámci samostatné sekce. Odborníci společnosti zde představili koncepty, nové myšlenky a prototypy zacílené na zvýšení produktivity.

Jedním z prototypů předvedených na akci byl nakladač Bobcat se čtyřmi pásy, které jsou osazeny na rámu smykem řízených nakladačů Bobcat. Konstrukce čtyř pásů, kterou je možné operativně montovat na rám nebo z něj odmontovat, přidává strojům další víceúčelovost umožňující přizpůsobit se různým pracovním prostředím a způsobům použití stroje. Na akci Demo Days byly prototypy se čtyřmi pásy k dispozici k otestování na různých pracovištích a k ohodnocení víceúčelovosti. V tuto chvíli je stroj se čtyřmi pásy pouze konceptem ve fázi ověřování.

Menší prototyp nakladače Bobcat se čtyřmi pásy
Menší prototyp nakladače Bobcat se čtyřmi pásy

Jiným vývojovým prototypem byl systém MaxControl, který představuje nové „plug and play“ řešení dálkového řízení založeného na systému iOS (Apple), využívající chytrý telefon k ovládání nakladačů Bobcat. Systém MaxControl, který se podobá herním pákovým ovladačům nebo ovladači herní konzole Xbox, poskytuje obsluze nakladačů Bobcat i „na dálku“ hmatovou zpětnou vazbu.

Pro strojníka používajícího ovladač MaxControl to znamená, že nemusí nastupovat do stroje a vystupovat z něj při otevírání bran, parkování stroje, jeho nakládání na přívěs nebo při nakládání vykopaného materiálu. Systém byl zatím uveden na trh v Severní Americe a v regionu EMEA je zatím ve fázi testování.

Dálkový ovladač MaxControl poskytuje obsluze nakladačů Bobcat i „na dálku“ hmatovou zpětnou vazbu
Dálkový ovladač MaxControl poskytuje obsluze nakladačů Bobcat i „na dálku“ hmatovou zpětnou vazbu

Naprostá volnost na akci Demo Days

Na Demo Days je maximalizován pobyt ve venkovních prostorech, aby návštěvníci měli dostatek prostoru k řízení a ovládání kompletní řady strojů a příslušenství. Řada produktů je prezentována v reálných pracovních scénářích, které ukazují, jak jsou stroje a přídavná zařízení používána na (jako jsou například terénní úpravy, údržba silnic, práce na technické infrastruktuře nebo lesnictví).

Strojníci měli příležistos libovolně řídit a používat téměř jakýkoliv stroj podle svého výběru a to s vědomím, že mají stále po ruce odbornou pomoc a poradenství od mnoha přítomných produktových specialistů a demonstrátorů.

Nakladače si bylo možné vyzkoušet při reálném nasazení
Nakladače si bylo možné vyzkoušet při reálném nasazení

Velkolepá laserová show

Jedním z hlavních bodů akce Demo Days byla také legendární Demo Show, u které každý rok mění převáděcí tým choreografii, takže se měli přítomní opět na co dívat. Letos se ukázal větší počet umělců než kdykoliv dříve, barevné laserové show, mlhové efekty a ohňostroje, spolu s vyšším počtem strojů a pracovníků obsluhy zajistil, že Demo Show bylo velkolepější než kdykoliv dříve.

Autor: Pavel Svoboda
Foto: Bobcat, Milan Jedlička
 

Nové

Den s kyvadlovou dopravou zajišťující svoz a rozvoz servisované techniky

Zveřejněno 18.8. V oblasti služeb přišla společnost NorWit v posledních letech s několika inovacemi, které vyhoví těm nejpřísnějším kritériím. Jednou z nich je pravidelný kyvadlový svoz a rozvoz opravené techniky zákazníkům. Využili jsme možnosti a strávili jsme s… celý příspěvek

S granitoidy ve výkopu pomohla až rýpadlová cirkulární pila Echidna

Zveřejněno 15.8. Rozsáhlý projekt výstavby 4,5 km dlouhého kanalizačního řadu v obci Olšany přichystal stavbařům nečakané překvapení. Na několika místech narazili na tvrdé horninové formace, se kterými si neporadila ani špičková hydraulická kladiva. S prosbou o… celý příspěvek

Sháníte náhradní díl? Profibagr je dobrou volbou

Zveřejněno 10.8. Na trhu s náhradními a spotřebními díly ke stavebním strojům patří firma Profibagr z Moravskoslezského kraje ke známým adresám. Živnostníci i velké firmy si u ní zvykli nakupovat jak spotřební díly, jako jsou filtry, řemeny, hadice a podobně, tak… celý příspěvek