Automatizované vozíky Toyota AGV
Dnes je 2.4. – svátek slaví Erika

BOBCAT předal smykový nakladač S130 městu Dobříš

Zveřejněno: 2. 6. 2009

Prvního dubna 2009 darovala společnost Bobcat městu Dobříš víceúčelový smykový nakladač S130. Stroj slavnostně převzal starosta Jaroslav Melša. Za společnost Doosan Bobcat Manufacturing s.r.o. ho předali ředitel Tracy Schmitz a vicepresident pro vývoj Dobroslav Rak. Událost připomněla význam soužití průmyslu s občanskou komunitou, které oběma přináší nové možnosti a rozkvět.

Přidat na Seznam.cz Přidat na Google News

Dobříš, dnes osmitisícové město, zná mnoho lidí jako město rukavic nebo sídlo výrobce svěráků a upínací techniky YORK, stále se těšící oblibě u zákazníků. První průmysl se zde podle kronikáře města Dobříše Oldřicha Průši usídlil už v polovině 17. století, kdy v sousední Staré Huti založil kníže František Maxmilián Mannsfeld železárny. Bylo to po zničující třicetileté válce, kdy byla Dobříš osmkrát vypleněna nebo vypálena nájezdy Švédů, Sasů, Bavorů nebo císařských vojsk – asi proto, že ležela na tzv. Zlaté stezce mezi Prahou a Pasovem. Válkou rozrušené hospodářství se tehdy právě díky průmyslu mělo rychle zotavovat. Pro dnešek z toho možná plyne ponaučení, že města i regiony, která jsou nyní rozrušována krizí, se zotaví rychleji, pokud si podrží či přilákají průmysl.

BOBCAT v Dobříši

Štafetu největší výrobní základny v Dob říši převzala v září 2007 společnost Doosan Bobcat, která je jedním z největších výrobců stavebních strojů na světě. Vybudovala zde zbrusu nový závod na výrobu kompaktních bagrů a nakladačů, který nyní zaměstnává přes 500 lidí. Je to vůbec největší výrobní závod a vývojové centrum BOBCAT v Evropě. Závod vyrábí přes 80 % výrobků určených pro trh v Evropě, na Středním východě a v Africe (region EMEA). Obrovské vývojové pracoviště vyvíjí nové nakladače, bagry a testuje mnoho prototypů strojů. Za krátkou dobu existence již odtud, tedy z České republiky, bylo podáno pět patentů.

V areálů závodu Bobcat vzniklo také nové školicí středisko, jež je určeno pro celou distribuční síť regionu EMEA a poskytuje plochu speciálně vytvořenou pro trénink a testování více než 80 různých typů výrobků.

V nových prostorách má také obchodní a servisní zázemí včetně půjčovny strojů firma Bobcat CZ, a.s., která je autorizovaným dovozcem smykem řízených nakladačů, bagrů, teleskopických manipulátorů, příslušenství a náhradních dílů značky Bobcat, generátorů proudu včetně osvětlovacích stožárů a šroubových kompresorů Ingersoll-Rand Doosan, hutnící techniky Ammann-Rammax a manipulační techniky TCM do České republiky.

Stroje BOBCAT a přídavná zařízení

Jak bylo už naznačeno, v dobříšském výrobním závodě se vyrábějí kompaktní bagry a nakladače, smykem řízené a nově také pásové. Značka Bobcat je světově známá také výrobou široké produktové řady kolových mobilních teleskopických manipulátorů všech velikostních kategoriích, tedy malých, středně velkých a velkých.

Jedinečnou a velmi vítanou předností značky Bobcat je až neuvěřitelně široká řada přídavných zařízení, která v současné době čítá přes šedesát položek. Každé příslušenství je navrženo a vyrobeno tak, aby optimálně, spolehlivě a trvale podávalo pracovní výkon a bylo použitelné pro všechny základní typy strojů. Právě příslušenství je skutečnou výhodou strojů BOBCAT, které spolu s exkluzivním upínacím systémem Bob-Tach™ pro rychlé, bezpečné výměny přídavných za řízení dělá z těchto strojů nenahraditelné víceúčelové pomocníky. Asi není náhodou, že BOBCAT při současné hluboké finanční a ekonomické krizi zvyšuje podíl na trhu.

Z přídavných zařízení vhodných pro městské technické služby jmenujme např. křovinořezy, sekačky, sběrače kamenů, frézy na pařezy, různé rýče, rýhovače, přesazovač stromů, rozrývače, radlice na zeminu nebo sníh, kultivátory, kypřidlo, rozmetač, rozprašovač. Dále různé lopaty a lžíce včetně míchacích, podkopy, drapák, naviják, nástavby jeřábu, paletizační vidle, pracovní plošiny atd. Při údržbě nebo opravě komunikací se uplatní frézy na asfalt nebo sníh, koště s lopatou či bez ní, úhlové koště, zametací kartáč, škrabáky, vibrační válec, vidle s drapákem, sypače. Při stavebních a terénních pracích pak třeba čerpadlo na beton, zemní vrták, sběrač kamenů a další.

Smykový nakladač BOBCAT S130

Právě tento stroj se stal předmětem daru společnosti Doosan Bobcat Manufacturing s.r.o. městu Dobříši a také symbolem oboustranně prospěšného soužití a spolupráce. Město tak získalo jedinečnou možnost, jak se seznámit se s nejznámější značkou smykového nakladače na světě a osvojit si práci s ním. S130 může být vybaven více než 40 přídavnými zařízeními, se kterými pak zvládne velice efektivně pestrou paletu prací a činností, se kterými se město každodenně musí potýkat. Právě velké množství přídavných zařízení, které se dají pořizovat i dodatečně, tak jak vyvstane potřeba nebo se shromáždí potřebné finance, starosta Dobříše Jaroslav Melša velmi vyzdvihl.

Kombinace výkonu a vysoké manévrovatelnosti dělá ze stroje S130 výjimečný nakladač své kategorie. Při pracovní hmotnosti 2375 kg je jeho jmenovitá nosnost 590 kg, výkon motoru je 36,5 kW a výkon přídavného hydraulického okruhu je 64 l/min. Výškový dosah stroje je 2,8 m. Stroj může být ovládán i pomocí joysticku..

Autor: Jiří Hejhálek
Foto: Helena Hejhálková

Nové

Silný fešák je tu. Pásové rýpadlo Hidromek LC 310 nové generace H4 dorazilo do Česka

Zveřejněno 30.3. Dvaatřicetitunové pásové rýpadlo LC310, které v těchto dnech dorazilo do České republiky, je žhavou novinkou tureckého výrobce stavebních strojů Hidromek. Nový bagr LC310 pokračuje ve šlépějích svých úspěšných modelových předchůdců. Podle prvních… jít na článek

Speciální datum pro speciální událost: Noční demolice mostu na D1 u Humpolce

Zveřejněno 25.3. Píše se 29. únor 2020 a před početnou flotilou těžkých strojů stojí důležitý úkol. Má se během několika hodin zbourat další most přes dálnici D1. Vše musí šlapat, neboť termíny jsou jasně dány. Podaří se? jít na článek

Z historie automobilky Walter: Americká vynalézavost, zakázková výroba a krásné unikáty pro vojáky a hasiče

Zveřejněno 23.3. Automobily a zařízení pro odklízení sněhu se staly po celý další čas trvání firmy Walter jejím stěžejním produktem. Vozy byly opět stavěny jako jednotlivé zakázkové kusy, každý přesně dle individuálního přání zákazníka. Walter vyráběl ale i hasičské… jít na článek