Dnes je 18.2. – svátek slaví Gizela

BOBCAT předal smykový nakladač S130 městu Dobříš

Zveřejněno: 2. 6. 2009

Prvního dubna 2009 darovala společnost Bobcat městu Dobříš víceúčelový smykový nakladač S130. Stroj slavnostně převzal starosta Jaroslav Melša. Za společnost Doosan Bobcat Manufacturing s.r.o. ho předali ředitel Tracy Schmitz a vicepresident pro vývoj Dobroslav Rak. Událost připomněla význam soužití průmyslu s občanskou komunitou, které oběma přináší nové možnosti a rozkvět.

Dobříš, dnes osmitisícové město, zná mnoho lidí jako město rukavic nebo sídlo výrobce svěráků a upínací techniky YORK, stále se těšící oblibě u zákazníků. První průmysl se zde podle kronikáře města Dobříše Oldřicha Průši usídlil už v polovině 17. století, kdy v sousední Staré Huti založil kníže František Maxmilián Mannsfeld železárny. Bylo to po zničující třicetileté válce, kdy byla Dobříš osmkrát vypleněna nebo vypálena nájezdy Švédů, Sasů, Bavorů nebo císařských vojsk – asi proto, že ležela na tzv. Zlaté stezce mezi Prahou a Pasovem. Válkou rozrušené hospodářství se tehdy právě díky průmyslu mělo rychle zotavovat. Pro dnešek z toho možná plyne ponaučení, že města i regiony, která jsou nyní rozrušována krizí, se zotaví rychleji, pokud si podrží či přilákají průmysl.

BOBCAT v Dobříši

Štafetu největší výrobní základny v Dob říši převzala v září 2007 společnost Doosan Bobcat, která je jedním z největších výrobců stavebních strojů na světě. Vybudovala zde zbrusu nový závod na výrobu kompaktních bagrů a nakladačů, který nyní zaměstnává přes 500 lidí. Je to vůbec největší výrobní závod a vývojové centrum BOBCAT v Evropě. Závod vyrábí přes 80 % výrobků určených pro trh v Evropě, na Středním východě a v Africe (region EMEA). Obrovské vývojové pracoviště vyvíjí nové nakladače, bagry a testuje mnoho prototypů strojů. Za krátkou dobu existence již odtud, tedy z České republiky, bylo podáno pět patentů.

V areálů závodu Bobcat vzniklo také nové školicí středisko, jež je určeno pro celou distribuční síť regionu EMEA a poskytuje plochu speciálně vytvořenou pro trénink a testování více než 80 různých typů výrobků.

V nových prostorách má také obchodní a servisní zázemí včetně půjčovny strojů firma Bobcat CZ, a.s., která je autorizovaným dovozcem smykem řízených nakladačů, bagrů, teleskopických manipulátorů, příslušenství a náhradních dílů značky Bobcat, generátorů proudu včetně osvětlovacích stožárů a šroubových kompresorů Ingersoll-Rand Doosan, hutnící techniky Ammann-Rammax a manipulační techniky TCM do České republiky.

Stroje BOBCAT a přídavná zařízení

Jak bylo už naznačeno, v dobříšském výrobním závodě se vyrábějí kompaktní bagry a nakladače, smykem řízené a nově také pásové. Značka Bobcat je světově známá také výrobou široké produktové řady kolových mobilních teleskopických manipulátorů všech velikostních kategoriích, tedy malých, středně velkých a velkých.

Jedinečnou a velmi vítanou předností značky Bobcat je až neuvěřitelně široká řada přídavných zařízení, která v současné době čítá přes šedesát položek. Každé příslušenství je navrženo a vyrobeno tak, aby optimálně, spolehlivě a trvale podávalo pracovní výkon a bylo použitelné pro všechny základní typy strojů. Právě příslušenství je skutečnou výhodou strojů BOBCAT, které spolu s exkluzivním upínacím systémem Bob-Tach™ pro rychlé, bezpečné výměny přídavných za řízení dělá z těchto strojů nenahraditelné víceúčelové pomocníky. Asi není náhodou, že BOBCAT při současné hluboké finanční a ekonomické krizi zvyšuje podíl na trhu.

Z přídavných zařízení vhodných pro městské technické služby jmenujme např. křovinořezy, sekačky, sběrače kamenů, frézy na pařezy, různé rýče, rýhovače, přesazovač stromů, rozrývače, radlice na zeminu nebo sníh, kultivátory, kypřidlo, rozmetač, rozprašovač. Dále různé lopaty a lžíce včetně míchacích, podkopy, drapák, naviják, nástavby jeřábu, paletizační vidle, pracovní plošiny atd. Při údržbě nebo opravě komunikací se uplatní frézy na asfalt nebo sníh, koště s lopatou či bez ní, úhlové koště, zametací kartáč, škrabáky, vibrační válec, vidle s drapákem, sypače. Při stavebních a terénních pracích pak třeba čerpadlo na beton, zemní vrták, sběrač kamenů a další.

Smykový nakladač BOBCAT S130

Právě tento stroj se stal předmětem daru společnosti Doosan Bobcat Manufacturing s.r.o. městu Dobříši a také symbolem oboustranně prospěšného soužití a spolupráce. Město tak získalo jedinečnou možnost, jak se seznámit se s nejznámější značkou smykového nakladače na světě a osvojit si práci s ním. S130 může být vybaven více než 40 přídavnými zařízeními, se kterými pak zvládne velice efektivně pestrou paletu prací a činností, se kterými se město každodenně musí potýkat. Právě velké množství přídavných zařízení, které se dají pořizovat i dodatečně, tak jak vyvstane potřeba nebo se shromáždí potřebné finance, starosta Dobříše Jaroslav Melša velmi vyzdvihl.

Kombinace výkonu a vysoké manévrovatelnosti dělá ze stroje S130 výjimečný nakladač své kategorie. Při pracovní hmotnosti 2375 kg je jeho jmenovitá nosnost 590 kg, výkon motoru je 36,5 kW a výkon přídavného hydraulického okruhu je 64 l/min. Výškový dosah stroje je 2,8 m. Stroj může být ovládán i pomocí joysticku..

Autor: Jiří Hejhálek
Foto: Helena Hejhálková

Nové

Jak se staví dálnice v Kolumbii? Vrtací soupravě velí mladá žena

Zveřejněno 7.2. Pro zlepšení infrastruktury probíhá v Kolumbii v území aglomerací Mosquera a Balsillas výstavba 230 km dlouhé dálniční sítě. Práce na projektu za 176 milionů EUR započaly v lednu 2016 a vše dokončeno má být v prosinci 2021. Zajímavostí je i to, že… jít na článek

Ford Trucks představil v Praze nový model tahače F-MAX

Zveřejněno 4.2. Před rokem touto dobou vstoupila nákladní vozidla Ford Trucks na český trh. Nyní, v lednu 2019, byl představen zbrusu nový model tahače F-MAX, který nedávno na mezinárodním veletrhu nákladních a užitkových automobilů IAA 2018 v Hannoveru získal… jít na článek

Tomáš Tomeček bral s Tatrou na „starém Dakaru“ kvůli prasklé spojkové hřídeli až páté místo. Jinak by bojoval o vítězství

Zveřejněno 21.1. Jedenáctého ročníku Africa Eco Race, pokračujícího v odkazu motocyklového a automobilového závodníka Thierryho Sabina, zakladatele Rallye Paříž – Dakar, se pod českou nebo slovenskou vlajkou zúčastnilo 6 závodníků. Tomáš Tomeček dokončil i přes… jít na článek