NorWit - prodej, servis a pronájem diamantových nástrojů a stavební mechanizace
Dnes je 12.12. – svátek slaví Simona

Bobcat vstupuje do kategorie středních rýpadel. V Americe představil 14tunový bagr

Zveřejněno: 20. 9. 2019

Rýpadlo nesoucí označení E145 bylo uvedeno v rámci tiskové konference v jednom z tréninkových center Bobcat, konkrétně v městě Aurora ve státě Colorado (USA). Svou velikostí značně převyšuje doposud největší kompaktní bagr E85, kdy, co se týká hmotnosti, je témeř dvojnásobné.

Pásové rýpadlo Bobcat E145 si bylo možno i vyzkoušet (foto Justin Northcutt, Facebook)

Rozšíření sortimentu o 14tunový model E145 se zkrácenou zádí pro značku Bobcat představuje významný milník, díky kterému tento původně americký výrobce vstupuje do kategorie středních rýpadel. „Naše nové rýpadlo bude perfektně doplňovat stávající kompaktní řadu,“ uvedl Mike Wetzel, generální manažer pro portfolio rýpadel a ihned vyjmenoval některé přednosti: „Pochlubí se rychlým pracovním cyklem, silným výložníkem, velkou rypnou silou a prostornou kabinou.

Společnost Bobcat se pro vývoj rýpadla rozhodla na základě komunikace se stávající zákaznickou základnou. „Provedli jsem průzkum trhu a zjistili, že mnoho našich zákazníků vlastnících smykem řízené nakladače Bobcat, případně menší kompaktní rýpadla, používý též 14tunové bagry jiných značek,“ naznačil příčinu vzniku nového stroje Mike Bullweber, prezident společnosti Bobcat.

Má se za to, že rýpadlo E145 nalezne uplatnění především v občanské a komerční výstavbě, kde bude pracovat společně se smykem řízenými kolovými i pásovými nakladači ze sérií 700 respektive 800. Další využití se nabízí na staveništích po boku menších rýpadel. „Očekáváme, že s novým strojem vzbudíme poptávku nejen u našich současných zákazníků, ale též dostaneme příležitost oslovit zákazníky zcela nové,“ řekl Wetzel.

Technické parametry

Rozměry rýpadla uvádí výrobce následující: délka – 7315 mm, šířka – 2565 mm, výška – 3124 mm. Provozní hmotnost činí 15 870 kg, cestovní rychlost 4,7 km/h respektive 2,7 km/h dle zvoleného módu. Maximální rypná hloubka je 6 m, dosah na rovině 8,5 m a výsypná výška 7,1 m. Obsluha může počítat s rypnou sílou na lžíci 95 508 N, rypná síla na výložníku je 58 841 N. Veškeré dosahy i síly jsou uvedeny v jedné variantě, lze tedy očakávat že se vztahují k standardní násadě.

Pohonnou jednotku rýpadla tvoří naftový turbodmychadlem vybavený motor o výkonu 115 koní (86 kW), splňující emistní normu Tier 4. Hydraulika pak zvládá 109,8 l/min při tlaku 323 bar.

Strojník si může vybrat ze 4 výkonových režimů tak, aby optimálně přizpůsovil rýpadlo dané práci, ať už potřebuje nízkou spotřebu paliva, nebo celkovou sílu. Navíc v situacích, kdy je potřeba například prorazit tvrdou zem, lze pomocí tlačítka též dočasně zvýšit hydraulický výkon.

Z originálního (Bobcat) příslušenství bude k dispozici množství nářadí na rýpání (nejrůznější lžíce) i zažízení pro demolice (hydraulické kladivo). Rýpadlo E145 bude mocí být též vybaveno radlicí, což pomůže zlepšit stabilitu při kopání, nebo umožní použít stroj jako nouzové dozerové zařízení, např. pro zahrnutí výkopů nebo drobné rovnání terénu.

Kabina má být nejenom prostorná, nýbrž i perfektně odhlučněná. „Je to díky implementaci několika technologií, jako jsou tlumiče hluku s dvojitou stěnou a materiály pohlcující zvuk,“ řekl Wetzel. Za zmínku stojí i důraz na eliminaci vibrací, případně další komfortní funkce - pneumatické odpružené sedadlo, prémiový systém topení a klimatizace, 7palcová LCD obrazovka, zadní a boční kamery ve standardní výbavě atd.

Rýpadlo E145 se má prvním zákazníkům začít dodávat začátkem října, dostupnost v ČR zjišťujeme.

Autor: Jiří Hejhálek
Foto: Bobcat

Tématické tagy

Oborové členění

Nové

CASE 821B z roku 1996: Hranatý Američan se do kopřiv jen tak nechystá

Zveřejněno 11.12. Při cestách po republice vidíme občas nějakou starší mašinu, která svým majitelům stále odvádí kus poctivé práce. Tak jako v případě kolového nakladače CASE 821 B, na který jsme narazili náhodou při návštěvě jedné firmy v Třebíči. Stroj s rokem… jít na článek

Stroje Hidromek mají oficiálního dealera pro Českou republiku

Zveřejněno 3.12. Společnost KOBEX Bohemia s.r.o. se k 1. prosinci 2019 stala oficiálním dealerem stavebních, zemních a těžebních strojů značky Hidromek do České republiky. Spolupráce s tureckým výrobcem se týká prodeje nových a použitých strojů, záručního a… jít na článek

Těžký sklápěč Scania AXL. Plně autonomní koncept vozidla bez kabiny pro řidiče

Zveřejněno 26.11. Scania AXL je nejnovější člen vznikající rodiny autonomních vozidel. Jde o koncept plně autonomního těžkého sklápěče bez kabiny pro řidiče. Přední modul nahrazuje tradiční kabinu, podvozek je srovnatelný s běžnou stavební Scanií s konfigurací pohonu… jít na článek