SGEF - Financování stavební techniky
Dnes je 18.10. – svátek slaví Lukáš

Bobcat vstupuje do kategorie středních rýpadel. V Americe představil 14tunový bagr

Zveřejněno: 20. 9. 2019

Rýpadlo nesoucí označení E145 bylo uvedeno v rámci tiskové konference v jednom z tréninkových center Bobcat, konkrétně v městě Aurora ve státě Colorado (USA). Svou velikostí značně převyšuje doposud největší kompaktní bagr E85, kdy, co se týká hmotnosti, je témeř dvojnásobné.

Pásové rýpadlo Bobcat E145 si bylo možno i vyzkoušet (foto Justin Northcutt, Facebook)

Rozšíření sortimentu o 14tunový model E145 se zkrácenou zádí pro značku Bobcat představuje významný milník, díky kterému tento původně americký výrobce vstupuje do kategorie středních rýpadel. „Naše nové rýpadlo bude perfektně doplňovat stávající kompaktní řadu,“ uvedl Mike Wetzel, generální manažer pro portfolio rýpadel a ihned vyjmenoval některé přednosti: „Pochlubí se rychlým pracovním cyklem, silným výložníkem, velkou rypnou silou a prostornou kabinou.

Společnost Bobcat se pro vývoj rýpadla rozhodla na základě komunikace se stávající zákaznickou základnou. „Provedli jsem průzkum trhu a zjistili, že mnoho našich zákazníků vlastnících smykem řízené nakladače Bobcat, případně menší kompaktní rýpadla, používý též 14tunové bagry jiných značek,“ naznačil příčinu vzniku nového stroje Mike Bullweber, prezident společnosti Bobcat.

Má se za to, že rýpadlo E145 nalezne uplatnění především v občanské a komerční výstavbě, kde bude pracovat společně se smykem řízenými kolovými i pásovými nakladači ze sérií 700 respektive 800. Další využití se nabízí na staveništích po boku menších rýpadel. „Očekáváme, že s novým strojem vzbudíme poptávku nejen u našich současných zákazníků, ale též dostaneme příležitost oslovit zákazníky zcela nové,“ řekl Wetzel.

Technické parametry

Rozměry rýpadla uvádí výrobce následující: délka – 7315 mm, šířka – 2565 mm, výška – 3124 mm. Provozní hmotnost činí 15 870 kg, cestovní rychlost 4,7 km/h respektive 2,7 km/h dle zvoleného módu. Maximální rypná hloubka je 6 m, dosah na rovině 8,5 m a výsypná výška 7,1 m. Obsluha může počítat s rypnou sílou na lžíci 95 508 N, rypná síla na výložníku je 58 841 N. Veškeré dosahy i síly jsou uvedeny v jedné variantě, lze tedy očakávat že se vztahují k standardní násadě.

Pohonnou jednotku rýpadla tvoří naftový turbodmychadlem vybavený motor o výkonu 115 koní (86 kW), splňující emistní normu Tier 4. Hydraulika pak zvládá 109,8 l/min při tlaku 323 bar.

Strojník si může vybrat ze 4 výkonových režimů tak, aby optimálně přizpůsovil rýpadlo dané práci, ať už potřebuje nízkou spotřebu paliva, nebo celkovou sílu. Navíc v situacích, kdy je potřeba například prorazit tvrdou zem, lze pomocí tlačítka též dočasně zvýšit hydraulický výkon.

Z originálního (Bobcat) příslušenství bude k dispozici množství nářadí na rýpání (nejrůznější lžíce) i zažízení pro demolice (hydraulické kladivo). Rýpadlo E145 bude mocí být též vybaveno radlicí, což pomůže zlepšit stabilitu při kopání, nebo umožní použít stroj jako nouzové dozerové zařízení, např. pro zahrnutí výkopů nebo drobné rovnání terénu.

Kabina má být nejenom prostorná, nýbrž i perfektně odhlučněná. „Je to díky implementaci několika technologií, jako jsou tlumiče hluku s dvojitou stěnou a materiály pohlcující zvuk,“ řekl Wetzel. Za zmínku stojí i důraz na eliminaci vibrací, případně další komfortní funkce - pneumatické odpružené sedadlo, prémiový systém topení a klimatizace, 7palcová LCD obrazovka, zadní a boční kamery ve standardní výbavě atd.

Rýpadlo E145 se má prvním zákazníkům začít dodávat začátkem října, dostupnost v ČR zjišťujeme.

Autor: Jiří Hejhálek
Foto: Bobcat

Tématické tagy

Oborové členění

Nové

NorWit oslavil 25 let! Čtvrt století očima lidí, kteří byli u toho

Zveřejněno 18.10. Některá pozvání se neodmítají. Patří mezi ně například pozvánka na Den otevřených dveří od firmy NorWit. Proč? Sympatická rodinná firma je svými akcemi pověstná, a mimo to letos slavila 25 let na českém trhu. Pro zákazníky připravila na pobočkách v… jít na článek

Spojení sil: Unikátní Mercedes-Benz s vrtací soupravou umí zpevňovat skály na vzdálenost až 34 metrů

Zveřejněno 16.10. U Labské přehrady ve Špindlerově Mlýně měla premiéru jedinečná souprava na podvozku vozidla Mercedes-Benz Arocs 8×6. Unikátní na zakázku postavené speciální vozidlo se zpevněným podvozkem, dálkově ovládanou hydraulickou rukou a s vrtací soupravou… jít na článek

Demoliční rypadlo v Aglomeraci Vítkovice. Speciál s hmotností 95 tun a výškovým dosahem 33 metrů

Zveřejněno 10.10. Území Aglomerace Vítkovice má rozlohu šedesáti hektarů a posledních dvacet let bylo opuštěné. V současné době se sanuje a v lokalitě je rušno. Z celé řady techniky, kterou zde nalezneme, nás na první pohled upoutá demoliční rypadlo Liebherr R 960.… jít na článek