TRIGA - vývoj a výroba přídavných zařízení  pro stavební, těžební a zemědělské stroje
Dnes je 14.7. – svátek slaví Karolína

Bobcat vstupuje do kategorie středních rýpadel. V Americe představil 14tunový bagr

Zveřejněno: 20. 9. 2019

Rýpadlo nesoucí označení E145 bylo uvedeno v rámci tiskové konference v jednom z tréninkových center Bobcat, konkrétně v městě Aurora ve státě Colorado (USA). Svou velikostí značně převyšuje doposud největší kompaktní bagr E85, kdy, co se týká hmotnosti, je témeř dvojnásobné.

Pásové rýpadlo Bobcat E145 si bylo možno i vyzkoušet (foto Justin Northcutt, Facebook)
Přidat na Seznam.cz Přidat na Google News

Rozšíření sortimentu o 14tunový model E145 se zkrácenou zádí pro značku Bobcat představuje významný milník, díky kterému tento původně americký výrobce vstupuje do kategorie středních rýpadel. „Naše nové rýpadlo bude perfektně doplňovat stávající kompaktní řadu,“ uvedl Mike Wetzel, generální manažer pro portfolio rýpadel a ihned vyjmenoval některé přednosti: „Pochlubí se rychlým pracovním cyklem, silným výložníkem, velkou rypnou silou a prostornou kabinou.

Společnost Bobcat se pro vývoj rýpadla rozhodla na základě komunikace se stávající zákaznickou základnou. „Provedli jsem průzkum trhu a zjistili, že mnoho našich zákazníků vlastnících smykem řízené nakladače Bobcat, případně menší kompaktní rýpadla, používý též 14tunové bagry jiných značek,“ naznačil příčinu vzniku nového stroje Mike Bullweber, prezident společnosti Bobcat.

Má se za to, že rýpadlo E145 nalezne uplatnění především v občanské a komerční výstavbě, kde bude pracovat společně se smykem řízenými kolovými i pásovými nakladači ze sérií 700 respektive 800. Další využití se nabízí na staveništích po boku menších rýpadel. „Očekáváme, že s novým strojem vzbudíme poptávku nejen u našich současných zákazníků, ale též dostaneme příležitost oslovit zákazníky zcela nové,“ řekl Wetzel.

Technické parametry

Rozměry rýpadla uvádí výrobce následující: délka – 7315 mm, šířka – 2565 mm, výška – 3124 mm. Provozní hmotnost činí 15 870 kg, cestovní rychlost 4,7 km/h respektive 2,7 km/h dle zvoleného módu. Maximální rypná hloubka je 6 m, dosah na rovině 8,5 m a výsypná výška 7,1 m. Obsluha může počítat s rypnou sílou na lžíci 95 508 N, rypná síla na výložníku je 58 841 N. Veškeré dosahy i síly jsou uvedeny v jedné variantě, lze tedy očakávat že se vztahují k standardní násadě.

Pohonnou jednotku rýpadla tvoří naftový turbodmychadlem vybavený motor o výkonu 115 koní (86 kW), splňující emistní normu Tier 4. Hydraulika pak zvládá 109,8 l/min při tlaku 323 bar.

Strojník si může vybrat ze 4 výkonových režimů tak, aby optimálně přizpůsovil rýpadlo dané práci, ať už potřebuje nízkou spotřebu paliva, nebo celkovou sílu. Navíc v situacích, kdy je potřeba například prorazit tvrdou zem, lze pomocí tlačítka též dočasně zvýšit hydraulický výkon.

Z originálního (Bobcat) příslušenství bude k dispozici množství nářadí na rýpání (nejrůznější lžíce) i zažízení pro demolice (hydraulické kladivo). Rýpadlo E145 bude mocí být též vybaveno radlicí, což pomůže zlepšit stabilitu při kopání, nebo umožní použít stroj jako nouzové dozerové zařízení, např. pro zahrnutí výkopů nebo drobné rovnání terénu.

Kabina má být nejenom prostorná, nýbrž i perfektně odhlučněná. „Je to díky implementaci několika technologií, jako jsou tlumiče hluku s dvojitou stěnou a materiály pohlcující zvuk,“ řekl Wetzel. Za zmínku stojí i důraz na eliminaci vibrací, případně další komfortní funkce - pneumatické odpružené sedadlo, prémiový systém topení a klimatizace, 7palcová LCD obrazovka, zadní a boční kamery ve standardní výbavě atd.

Rýpadlo E145 se má prvním zákazníkům začít dodávat začátkem října, dostupnost v ČR zjišťujeme.

Autor: Jiří Hejhálek
Foto: Bobcat

Tématické tagy

Oborové členění

Nové

Trochu bagr, trochu lokomotiva. Na dráze rýpadlu M323F jedna kabina nestačí

Zveřejněno 13.7. Caterpillar vstupuje na trh s novinkou – dvoucestným modelem Cat M323F. Jaký je nový stroj a co všechno je na něm kvůli provozu po kolejích jinak? jít na článek

Novinky Komatsu ve Smart Construction a stroje s inteligentním řízením (iCM)

Zveřejněno 7.7. Digitální éra ve stavebnictví je tady. Japonský výrobce stavebních strojů Komatsu nedávno představil spolu se svými partnery plán zavádění dalších stavebních kamenů tzv. „chytré stavby“ neboli Smart Construction. Nové služby pro evropské zákazníky… jít na článek

Co se opravdu povedlo, byl vývoj a výroba lopaty na čelní nakladač. Nářadí z otěruvzdorné oceli slouží ve známém lomu u Sedlčan

Zveřejněno 30.6. Asi se shodneme, že příběhy zákazníků mají nejvyšší přidanou hodnotu k produktovým informacím. Jedině praxe ukáže, nakolik je daný výrobek konkurenceschopný a s čím můžeme v realitě dennodenní dřiny počítat. Příběh z žulového lomu Deštno u Sedlčan… jít na článek