Šestnáct pater musí dolů
Jak bezpečně zbourat 16poschoďový věžák v centru japonské metropole, navíc v těsném sousedství s dalšími stavbami a uprostřed rušné křižovatky? Řešením bylo kousek po kousku, patro po patru, „uhryzávat” konstrukci budovy zevnitř. Na železobetonu si pochutnávala drticí lžice MB Crusher BF70.2, která se pro tento typ zakázek dobře hodí svými kompaktními rozměry.
Šachta pro zbytkový materiál z demolice byla kvůli ochraně sousedících budov vytvořena uprostřed budovy. Lžici museli do posledního poschodí přepravit speciálním jeřábem, ale ve finále se tato volba ukázala jako dobrá, protože znamenala úsporu času a snížení prašnosti a hluku.
Drtič v oblacích
Místem činu jsou Bavorské Alpy, konkrétně horská chata v nadmořské výšce 1844 metrů, která je výchozím bodem dálkové turistické stezky. Jelikož stavba musela být z velké části zdemolována, a přeprava demoličních sutin dolů do údolí by ekonomicky nedávala žádný smysl, byla „do zbraně” povolána drticí lžice BF60.1. Ta posloužila ke zpracování materiálu přímo na místě a zbytky tak mohly být opět využity například jako podkladový materiál pro zpevnění turistických cest v okolí.
Na zakázce byl oříškem především samotný transport techniky, tedy to, jak do výšky bezmála 1 900 metrů nad mořem lžici o hmotnosti 1 600 kg dostat, když vrtulník unese na laně maximálně 1,2 tuny. Řešením byla „odtučňovací kůra” – demontování některých částí – před transportem. Když vrtulník lžici bezpečně přepravil na místo nasazení, komponenty byly vráceny zpět na své místo a demolice mohla začít.
Mexická anabáze: tunel pro odvodňování pod silnicí
V oblasti Baja California v Mexiku bylo za úkol pod silnicí postavit odvodňovací tunel, který by odváděl dešťovou vodu. Kvůli velmi úzkému profilu a délce tunelu nenešlo použít konvenční stroje, hydraulická kladiva nevyhovovala pro změnu kvůli vibracím.
Ražba tunelo proběhla pomocí výkonné frézy MB Crusher MB-R500, nainstalované na minibagru. Výhodou řešení se, kromě minimálních vibrací a zachování stěn bez prasklin, ukázal také fakt, že pracovníci mohli vyfrézovat pouze nezbytně nutný materiál.
Zpracování kamene na staveništi v Montaně
V Montaně (USA) probíhaly v rámci výstaby nové residenční čtvrti rosáhlé terénní úpravy, při kterých stavbaři nalezli obrovské množství říčního kamene. K podrcení oblázků na menší frakci použili drticí lopatu MB Crusher BF120.4 a výslednou surovinu opětovně využili jako podkladový materiál. Odhaduje se, že společnost takto ušetřila na dopravě a zpracování materiálu desítky tisíc dolarů.
Likvidace nebezpečných chemikálií v Pobaltí
Posledním příběhem je zakázka v Lotyšsku. Místní společnost, zabývající se recyklacemi odpadů, potřebovala vyprazdňovat nebezpečné barely s naftou a barvami. Přesná a bezpečná manipulace s těžkými sudy vyžadovala odolné příslušenství, v tomto případě se úkolu zhostil drapák MB-G900.